Odchody połogowe

Odchody połogowe – jak wyglądają, czystość, zapach

Odchody połogowe (określane także ekskrementami poporodowymi) to integralny składnik połogu. Po porodzie macica się destyluje, czego rezultatem jest wydzielina z pochwy. To śluz, krew oraz pozostałości błon embrionalnych z macicy. Ekskrementy połogowe pojawiają się po każdym porodzie, zarówno siłami natury, jak również poprzez cesarskie cięcie.

Czym są odchody połogowe?

Odchody połogowe, określane także odchodami poporodowymi, to jedno spośród prawidłowych działań, jakie następuje po porodzie. W czasie połogu dochodzi do zmian, jakie mają doprowadzić organizm kobiety do stanu sprzed ciąży. Odchody poporodowe są rezultatem czyszczenia oraz obkurczania mięśnia macicy. W skład wydzieliny z dróg rozrodczych wchodzi krew, pozostałości błony śluzowej jamy macicy i pozostałości błon embrionalnych.

Krew wychodzi z miejsca w jakim było łożysko. To, jak długo krwawi się po porodzie, zależy od czasu niezbędnego na obkurczenie macicy. O tymże, czy odchody połogowe są słabiutkie, lub duże decydują osobiste zdeterminowania kobiety. Na pewno siła cieknięcia zależy od owego, czy poród odbył się siłami natury, lub mamy do czynienia z połogiem po cesarce. Wpływ na siłę krwawienia połogowego ma także to, czy w trakcie porodu doszło do jakichkolwiek utrudnień.

Skąd się biorą odchody poporodowe?

Pojawiający się po porodzie hormon nazywany oksytocyną powoduje laktację i obkurczanie się macicy (co jest mechanizmem nieprzyjemnym mniej więcej tak, jak miesiączkowanie). Dzięki temu macica wróci do własnego prawidłowego rozmiaru (z 1000 gramów obniży się do 50-70 gramów) oraz zdezynfekuje się z niepotrzebnych tkanek, w przebiegu tak nazywanej inwolucji, więc zmian wstecznych. Zwijanie się macicy skończy się blisko 6. tygodnia połogu. Obkurczaniu towarzyszy usuwanie niepotrzebnych tkanek, więc właśnie usuwanie ekskrementów połogowych. Zawierają one krew oraz zakrzepy, śluz, kawałki nabłonka. Ich ilość, skład oraz wygląd przekształcają się z czasem.

Jak wyglądają odchody połogowe?

Najpierw, przez pierwsze 1-3 dni po porodzie od czasu narodzenia łożyska, wydzielina jest czerwona oraz dosyć duża, wygląda tak, jak niezwykle duża miesiączka. Może się pojawiać oraz przechodzić, wywołując plamienie raz na pewien czas bądź płynąć bez przerw. Blisko 5-6 dnia wydzielina przyjmuje odcień różowawo-brązowy. Blisko 10-14 dnia pojawia się biaława wydzielina, co jest wywołane wzmożoną liczbą leukocytów w odchodach. Po 4 tygodniu wydzielina jest niezwykle mała oraz rzadka. Może być wówczas żółtawa bądź biała. Ekskrementy połogowe znikają pomiędzy 4 i 6 tygodniem połogu.

Odchody poporodowe poprzez pełny okres powinny być właściwie bez zapachu. Przykry zapach z pochwy po porodzie wymaga konsultacji u specjalisty. Konsultacja ze specjalistą jest potrzebna również wówczas, gdy wydzielina jest jasnoczerwona po 4 dniu od porodu. Kobieta w połogu mająca dreszcze oraz temperaturę także winna zgłosić się do specjalisty. Zbyt silne krwawienie po porodzie to takie krwawienie, jakie potrzebuje zmiany podpaski zaraz po godzinie – znaczy ono głęboki krwotok poporodowy oraz potrzebuje jak najszybszej opieki lekarskiej.

Odchody połogowe – czystość

Odchody połogowe zawierają niezliczone bakterie pochwowe, są również pożywką dla pozostałych bakterii, na przykład ze strefy odbytu. Więc właściwie dbając o czystość miejsc intymnych, można zapobiec wystąpieniu choroby. Gdyż ilość wydzieliny jest zwykle większa aniżeli podczas menstruacji, potrzebne jest wykorzystywanie specjalistycznych podpasek/wkładek i, w wypadku konieczności, podkładów poporodowych. Podpaski takie są zwykle większe oraz bardziej przepuszczalne aniżeli owe, dedykowane dla pań miesiączkujących. Istotne jest, aby regularnie wymieniać wkładki, co zapobiegnie namnażaniu się bakterii.

Podczas czasu połogu nie można stosować tamponów. Poza tymże, iż łatwo mogą wywoływać zahamowanie spływającej krwi, można wraz z nimi wprowadzić bakterie, wytwarzające chorobę. Po każdym pobycie w łazience należy oczyszczać miejsca intymne ciepłą wodą, żeby wyeliminować zaschniętą krew i pozostałe zabrudzenia. Oczywistą czynnością po wyjściu z łazienki jest również skrupulatne oczyszczenie dłoni, żeby nie przenosić bakterii.

Odchody połogowe a cuchnący zapach z pochwy po porodzie

Odchody połogowe nie mają nieprzyjemnego zapachu, można go właściwie ustalić jako normalny. W pierwszych dniach połogu, kiedy ekskrementy poporodowe są krwiste, zapach może być nieco słodkawy. Kiedy natomiast ekskrementy połogowe stają się śmierdzące – może to być efekt owego, że zostały zarażone bakteriami gnilnymi znajdującymi się w pochwie. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ mówi o rozwijającym się zakażeniu w drogach rozrodczych – często jest to połogowe zapalenie błony śluzowej macicy. Przykry zapach odchodów połogowych przeważnie prowadzi zatrzymaniu bądź utrudnionemu odpływowi wydzieliny z pochwy.

W wypadku dużych zakażeń połogowych mogą pojawić się odchody ropne, niezwykle śmierdzące. Gdy zobaczysz, iż pomimo właściwej czystości ekskrementy połogowe zmieniają zapach, skontaktuj się ze specjalistą. Zwłaszcza, kiedy są także pozostałe symptomy: kiepskie nastawienie, gorączka, smutki brzucha. Leczenie przeważnie polega na antybiotykoterapii oraz stosowaniu środków obkurczających mięsień macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *