Jak dobrać poduszkę do spania?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na dobry sen: materac, temperatura, rozpraszające dźwięki i światło (lub ich brak). Ale czy kiedykolwiek uważaliście swoją poduszkę za główny powód jakości swojego snu? Posiadanie odpowiedniego materaca to świetny początek lepszego samopoczucia w nocy, ale bez odpowiedniej poduszki nadal będziecie mieli problem.

Dlaczego odpowiednia poduszka ma znaczenie?

Znalezienie odpowiedniej poduszki do spania może znacznie poprawić jakość snu. Czy kiedykolwiek obudziliście się rano z myślą: „Musiałem śmiesznie spać”, próbując wymasować zagięcie na szyi? My też. Odpowiednia poduszka pomaga lepiej spać i budzić się bez bólu pleców.

Odpowiednio dobrana poduszka pomoże utrzymać kręgosłup w odpowiednim miejscu, niezależnie od preferowanej pozycji do spania. Dzięki poduszce, która wspiera zdrową postawę, wasza szyja, ramiona, plecy i biodra otrzymają wsparcie, którego potrzebują, abyście obudzili się bez bólu.

Poduszka a pozycja snu

Wybór odpowiedniej poduszki zależy w dużej mierze od waszych osobistych preferencji. Natomiast dla znalezienia odpowiedniej zależy ważna jest również preferowana pozycji do spania i ewentualne problemy zdrowotne. Śpicie na plecach, na boku lub na brzuchu? To określi ilość potrzebnego wsparcia ze strony poduszki, co jest równie ważne jak wybór łóżka do sypialni. Co więcej:

 1. W przypadku osób śpiących na plecach poduszka powinna wspierać szyję i głowę, ale nie na tyle, aby szyja była podparta pod nienaturalnym kątem. Pamiętajcie, że chcecie, aby kręgosłup i szyja pozostawały wyrównane podczas snu, więc osoby śpiące na plecach prawdopodobnie potrzebują średniej grubości poduszki – czegoś, co nie jest zbyt pełne, ale nie za płaskie.
 2. Jeśli śpicie na boku, wasza poduszka powinna podpierać głowę w neutralnej pozycji, utrzymując ją w jednej linii z kręgosłupem. Gdy śpicie na boku, większość nacisku spoczywa na ramieniu, dlatego warto rozważyć zakup pełniejszej, twardszej poszuki, która zapewni szyi potrzebne wsparcie i odciąży ramię. 
 3. Spanie na brzuchu jest najbardziej stresującą pozycją dla pleców i szyi, dlatego wielu ekspertów zaleca, aby nauczyć się spać w innej pozycji. Wiemy, że nie możecie zmienić swoich nawyków z dnia na dzień, więc jeśli śpicie na brzuchu, potrzebujecie poduszki, która jest bardziej miękka i trochę mniej wypełniona. Pomoże to zachować jak najbardziej neutralną pozycję dla kręgosłupa.

Kiedy należy wymienić poduszkę?

Ogólna zasada mówi, że trwałość materaca do spania wynosi około ośmiu lat. Czasem nawet więcej, jeżeli jest on stworzony z wysokiej jakości materiałów i zadbany na co dzień. Inaczej jest jednak z poduszkami. Będziecie potrzebować nowej poduszki co około 18 miesięcy, chociaż dobrze wykonana poduszka z pianki zapamiętującej kształt będzie bardziej trwała. Nie wiecie, czy nadszedł czas na nową poduszkę? Oto kilka sposobów, dzięki którym możecie to stwierdzić:

 1. Przyjrzyjcie się swojej poduszcze. Czy jest poplamiona? Czy są jakieś łzy lub dziury? Czy wydziela brzydki zapach? Jeśli odpowiedzieliście „tak” na którekolwiek z tych pytań, być może nadszedł czas, aby wyrzucić poduszkę i wyruszyć na zakupy.
 2. Jeśli poduszka zda pierwszy egzamin, spróbujcie testu składania. Czy po złożeniu na pół pozostaje ona złożona, czy raczej wraca do swojej pierwotnej pozycji? Jeśli łatwo się składa, prawdopodobnie poduszka jest wyczerpana i nadszedł czas na wymianę.

Jak wybrać odpowiednią poduszkę

Dostępnych jest tak wiele opcji poduszek, że wybór odpowiedniej może być nawet przytłaczający. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, szukając idealnej poduszki? Aby pomóc Wam w podjęciu decyzji, podzieliliśmy się niektórymi z najważniejszych kryteriów wyboru poduszek, które należy wziąć pod uwagę.

 • Wypełnienie

Niektóre opcje wypełnienia obejmują piankę z pamięcią kształtu, puch, puch syntetyczny, wypełnienie poliestrowe, lateks, bawełnę i wełnę.

 • Waga

Poduszka z pianki z pamięcią kształtu lub lateksowa będzie cięższa, natomiast poduszka puchowa lub syntetyczna będzie nieco lżejsza.

 • Tkanina

Nawet jeśli przykryjesz ją poszewką na poduszkę, chcesz, aby tkanina poduszki była przewiewna i trwała.

 • Rozmiar

Poduszki zazwyczaj występują w dwóch rozmiarach: standardowym i królewskim. Dla większości osób standardowa poduszka jest wystarczająco duża, ale jeśli wolisz coś większego, poduszka typu king może być właśnie dla Ciebie. 

 • Jakość

Wysokiej jakości poduszka wytrzyma dłużej i pomoże lepiej spać. Gdy już zdecydujesz się na preferowany rodzaj poduszki, przeprowadź badania i przeczytaj recenzje, aby wybrać tę odpowiednią dla siebie.

 • Udogodnienia

O nich także należy pamiętać. Przykładowo, istnieją poduszki, których pianki są dziurkowane, aby poprawiać przepływ powietrza i zapewnić idealne połączenie komfortu i chłodzenia. Warto więc zapoznać się także z nowinkami technologicznymi, które wpływają także na zdrowy sen.

To już wszystkie najważniejsze aspekty, które należy wciąż pod uwagę podczas wyboru idealnej poduszki. Pamiętajcie o głównej zasadzie i wybierzcie taką, która idealnie łączy wygodę, wsparcie dla twojej pozycji do spania i osobiste preferencje. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *