Rozstępy ciążowe

Rozstępy ciążowe – likwidacja, prewencja, ujędrnianie skóry

Rozstępy ciążowe, to kłopot wielu pań, jakie urodziły dziecko. Rozstępy mogą wytworzyć się podczas ciąży w rozmaitych miejscach, zwłaszcza na brzuchu, pośladkach, piersiach, udach. Tam, gdzie skóra niezwykle się napina, może dojść do zerwania włókien kolagenowych w głębszej powierzchni skóry. W rezultacie tworzą się różowe prążki. Rozstępy łatwiej występują, kiedy skóra jest mało podatna, i również pod wpływem zmian hormonalnych podczas ciąży. Można jednakże starać się nie dopuścić do ich powstawania (bądź zmniejszyć ich widoczność), troskliwie masując własne ciało.

Rozstępy to jedno spośród tychże słów, jakie pośród ciężarnych pań budzą dreszcz emocji. Nie da się ukryć – jest się czego obawiać. Kiedy już się pojawią, oszpecają skórę na długo. W zdecydowanej większości wypadków, aby je wyeliminować, trzeba czasu oraz bogatego portfela. Jednak ciąża to moment, gdy zagrożenie powstawania rozstępów często się podnosi. Odpowiada za to parę rozmaitych elementów. Pierwsze skrzypce niewątpliwie grają hormony. Nadnercza wytwarzają za dużo glikokortykosteroidów – hormonów, jakich nadmiar zakłóca pracę znajdujących się w skórze komórek – fibroblastów.

Kłopot z rozstępami w ciąży – wygląd

U pań z jasną karnacją rozstępy są zazwyczaj różowawe, natomiast u tychże z ciemną karnacją będą jaśniejsze aniżeli skóra, jaka je obejmuje. Rozstępy w ciąży tworzą się w skórze właściwej wskutek uszkodzenia fibroblastów – komórek wytwarzających w skórze włókna kolagenu oraz elastyny. Są to białka, jakie tworzą uporządkowaną sieć, dzięki której skóra jest miękka, odpowiednio naprężona, mocna. Włókna kolagenu są niezwykle wytrzymałe na rozciąganie. Jednakże gdy skóra naciąga je powyżej granic ich naturalnej sprężystości, dochodzi do uwolnienia enzymów, rozpuszczających włókna kolagenowe oraz elastynowe.

Rozstępy w ciąży: o prewencji myśl już od początku ciąży

Specjaliści są zgodni – nie można z nią zwlekać, ponieważ skóra wymaga czasu, aby się wzmocnić. Im więcej jej go zapewnisz, tymże większa możliwość, iż uda ci się zapobiec rozstępom w ciąży. Sytuacja doskonała to taka, kiedy ujędrnianie skóry w celu przygotowania jej na zbytnie rozciąganie, jakie ma miejsce podczas ciąży, rozpoczniemy na dwa, trzy miesiące przed przewidywanym poczęciem. Lecz gdy to się nie uda, należałoby rozpocząć dbać o to od razu, kiedy na teście zobaczysz dwie kreski.

Ujędrnianie skóry oraz przeciwdziałanie rozstępom na brzuchu w domu

Skóra na brzuchu to ważne miejsce, ponieważ gdy macica robi się jeszcze większa, skóra także się napina. Niestety, niejednokrotnie przynosi to za sobą określone ciągłości dla wyglądu. U prawie 80 proc. przyszłych matek pojawiają się rozstępy – różowe lub czerwone kreski będące widocznym rezultatem pękania włókien kolagenu oraz elastyny. Na to, u kogo się pojawią, wpływ ma parę elementów.

Najistotniejszy to geny gdy po matce odziedziczyłaś tendencję do rozstępów, mogą się one okazać właśnie w ciąży. Rozstępom służy także przesadny wzrost masy. Aby im zapobiec, należałoby już od początku ciąży trzeć w skórę oliwkę czy profesjonalny krem ujędrniający. Wytwórcy większości dostępnych w Polsce środków przeciwdziałających rozstępom polecają, aby stosować je po 3. miesiącu ciąży. Nie oznacza to jednakże, iż wcześniej nie można ich stosować. Żaden z elementów znajdujących się w środkach owego rodzaju nie przechodzi do krwiobiegu, nie ma także żadnego wpływu na płód. Ograniczenie czasowe pochodzi z braku badań na kobietach stosujących określony środek od początku ciąży. Gdy wolisz chuchać na zimne, kup sobie środek, jaki jest dozwolony już od pierwszego trymestru.

Kłopot z rozstępami w ciąży – likwidacja

Niestety, w wielu wypadkach nie udaje się zapobiec powstawaniu rozstępom w ciąży, więc należy dopilnować o ich zmniejszenie po porodzie. Jak pozbyć się rozstępów? Eliminowanie rozstępów po ciąży można wykonać w gabinecie kosmetycznym. Wtedy kosmetyczka robi zabieg, wykorzystując kosmetyki zawierające niezwykle mocno oddziałujące substancje (zawierające znaczne ilości witamin, ekstrakty z komórek zwierzęcych oraz glikole), jakie wchodzą w skórę oraz zmniejszają rozstępy przez odnowę naskórka. Zabieg u kosmetyczki przeprowadza się w przeciągu paru wizyt. W trakcie pierwszego spotkania miejsce na ciele, na jakim są rozstępy, pokrywa się specjalistycznym dezynfekującym tonikiem, i potem nakłada się profesjonalny krem oraz na 40 minut przykłada się maskę gipsową, dzięki której krem wchodzi głęboko w skórę.

Rozstępy nie znikną po pierwszym zabiegu, lecz dopiero po określonym okresie. Jak również pozbyć się rozstępów? Skuteczne rozwiązanie na rozstępy po ciąży to również terapia laserowa. Mimo że jest to niezwykle droga technika, to daje prawie 100% rezultaty wyrównania skóry. Przed zabiegiem należałoby skonsultować się z dermatologiem, jaki wskaże, jaka z technologii laserowych jest najodpowiedniejsza. Jak pozbyć się rozstępów? Rozstępy po ciąży można usuwać nie jedynie w trakcie zabiegów kosmetycznych, lecz samodzielnie stosować właściwe kosmetyki oraz witaminy. Przede wszystkim należy stosować kosmetyków na rozstępy zawierające witaminę E, retin-a oraz kwas glikolowy. Pomagają one odtworzyć rozerwane włókna kolagenowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *