Afty w ciąży

Afty w ciąży – Jak leczyć afty w ciąży? Preparaty na afty

Afty w ciąży mogą się przydarzyć. Afty są bolesnymi owrzodzeniami niewielkich rozmiarów, jakie umieszczają się w obszarze jamy ustnej. Mogą być okrągłe czy jajowate. Afty na języku przeważnie pojawiają się u dzieci oraz pań w ciąży, chociaż mogą na nie cierpieć także panowie. Afty można leczyć środkami z apteki i własnymi płukankami. Afta jest niewielkim, otwartym owrzodzeniem o wyglądzie otwartej rany.

Umieszcza się na języku, wargach i błonie śluzowej jamy ustnej (niejednokrotnie na podniebieniu i po wewnętrznej stronie policzków). Afty na języku mają postać niewielkich plamek z jasnym nalotem oraz czerwoną otoczką. Ich wielkość to zazwyczaj parę milimetrów. Niejednokrotnie tworzą się w skupieniach, po 2–3 afty (bądź więcej) jedna przy drugiej. Mogą pojawić się na dolnej czy górnej przestrzeni języka i na jego ściankach.

Czym są afty?

Afta to owrzodzenie jamy ustnej, ubytek części wrażliwej błony śluzowej stanowiący przyczynę bólu oraz dyskomfortu. Najpowszechniejszą podstawą pojawienia się aft w jamie ustnej jest uraz, taki jak np. przygryzienie policzka, zakłucie sztućcem lub obtarcie wywołane szczotką do zębów. Pozostałe podstawy występowania aft w jamie ustnej obejmują wykorzystywanie poszczególnych środków oraz zarażenia (np. opryszczką bądź kandydozą). W większości wypadków afty są łagodne oraz zanikają instynktownie w ciągu kilku dni. Wskazaniem do konsultacji u specjalisty stomatologa jest częste pojawianie się aft w ustach i owrzodzenia, jakie ciężko się goją oraz nie zanikają instynktownie po paru dniach. Efektywnym środkiem na afty jest ich izolowanie, co pozwoli na ograniczenie przypadłości bólowych.

Afty w ciąży

Afty w ciąży występują na skutek tychże samych elementów co u każdej innej dorosłej osoby. Są często rezultatem nieświadomego naruszenia błony śluzowej jamy ustnej oraz są często w czasie zmniejszonej wytrzymałości. Mogą być efektem deficytów witamin, stosowania poszczególnych środków, czy następstwem odbytej choroby. Gdy afty nie przechodzą po paru dniach bądź wracają, należy skonsultować się ze specjalistą. Leczenie aft w ciąży opiera się przede wszystkim na wykorzystywaniu maści oraz żelów na afty działających miejscowo. Oraz choć większość tychże środków nie została zbadana pod kątem bezpieczeństwa używania ich u pań w ciąży, to nie zagrażają one zdrowiu dziecka. Ciężarne mogą także sięgnąć po domowe sposoby na pozbycie się trudnych nadżerek w jamie ustnej.

Skąd biorą się afty u pań w ciąży?

Nie znamy szczegółowych podstaw pojawiania się aft, lecz medycyna zna szereg wypadków, stanów oraz dolegliwości, jakie służą ich powstaniu. Gdy idzie o afty w ciąży, przeważnie są one rezultatem schorzeń hormonalnych, jakie mają wówczas miejsce, lecz także mogą mieć pozostałe podstawy. Niejednokrotnie do pojawiania się aft dochodzi wówczas, kiedy śluzówka podlega automatycznemu uszkodzeniu, na przykład podczas mycia zębów, zabiegów dentystycznych lub noszenia protezy lub aparatu ortodontycznego. Na pojawianie się aft szczególnie narażone są także osoby z próchnicą oraz kamieniem nazębnym, jakie nie dbają prawidłowo o czystość jamy ustnej. Aftom w ciąży może służyć także zmęczenie oraz przesadny stres, i również deficyty, w tymże przede wszystkim deficyt witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego i cynku. Zdarza się także, iż afta w ciąży pojawia się wówczas, kiedy kobieta je zbyt ostre, ciepłe, zbyt pikantne potrawy, jakie wywołują podrażnienie śluzówki jamy ustnej oraz gardła.

Afty w jamie ustnej – symptomy

W pierwszej fazie stanu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pojawiają się małe koliste nadżerki bądź owrzodzenia, jakie po 1-2 dniach pokrywają się białym nalotem. W wypadku aft niewielkich symptomem towarzyszącym może być zwiększenie sąsiednich węzłów chłonnych. Nieprzyjemne owrzodzenia przechodzą po 4-8 dniach. W wypadku aft niewielkich symptomem towarzyszącym może być powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Nieprzyjemne nadżerki przechodzą po 10-14 dniach. W wypadku aft ogromnych, w przebiegu infekcji mogą powstać pojedyncze bądź liczne owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej, jakie po wygojeniu, więc po 3-4 tygodniach, pozostawiają blizny.

Jakie środki na afty w ciąży wolno stosować?

Objawowe leczenie aft obejmuje miejscowe stosowanie leków czyszczących oraz zmniejszających odczyn zapalny. Większość środków na afty nie została zbadana pod kątem bezpieczeństwa używania ich w ciąży, ale miejscowe wykorzystywanie środków nie szkodzi zdrowiu dziecka. Nie należy jednakże stosować żadnych środków doustnych na swoją rękę, zawsze należy skonsultować to z lekarzem ginekologiem. Co na afty w ciąży? Miejscowo można stosować płyny boraksu lub chlorheksydyny i środki miejscowo przeciwbólowe pomagające uśmierzyć ból. W aptekach dostępne są żele dedykowane szczególnie do leczenia aft, ich wykorzystywanie miejscowe w ciąży jest bezpieczne. Zadowalające rezultaty zapewniają ziołowe płukanki obniżające obrzęk oraz odczyn zapalny. Dostępne są w aptekach gotowe środki do sporządzania płukanek, można także samemu zrobić wywary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *