Bostonka w ciąży

Bostonka w ciąży – co należy o niej wiedzieć? Zagrożenia

Bostonka w ciąży może się zdarzyć każdej ciężarnej. Bostonka, to dolegliwość ostatnio niezwykle powszechna pośród dzieci poniżej 10. roku życia. Zachorowaniom zwłaszcza służy późne lato oraz jesień. Wirus bostoński stanowi niezwykle epidemiczny, więc mnóstwo pań w ciąży, jakie mają kontakt z dziećmi, obawia się, iż się nią zainfekuje. Sprawdzamy, czy gdy przyszła matka przechodzi chorobę bostońską, coś zagraża jej nienarodzonemu dziecku oraz wyjaśniamy, jak należy postąpić w wypadku zachorowania.

Choroba bostońska, bostonka, grypa bostońska – to pojęcia stosowane często, lecz nieprawdziwe – ukrywa się pod nimi choroba wirusowa, znana lekarzom jako dolegliwość rąk, stóp oraz jamy ustnej. Podstawą owego zamieszania jest to, iż jej symptomy są zbliżone do dolegliwości bornholmskiej oraz osutki bostońskiej.

Choroba bostońska w ciąży

Niemalże wszelkie dolegliwości zaraźliwe w ciąży powodują ogromne ryzyko zarówno dla kobiety, jak również zarodka. Zwłaszcza groźne jest wystąpienie choroby bostońskiej w I trymestrze ciąży, gdyż może to skutkować poronieniem bądź powstaniem chorób rozwojowych u dziecka. Zachorowanie na bostonkę w II oraz bądź III trymestrze ciąży nie stwarza już tak ogromnego ryzyka niebezpieczeństwa. W takim wypadku zalecanym wyjściem jest wykorzystywanie paracetamolu oraz regularne nawadnianie organizmu. Dane dotyczące wpływu bostonki na zarodek są ograniczone.

Uważa się, iż dolegliwość u ciężarnej nieco podnosi zagrożenie poronienia w przeciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży oraz może wywołać wystąpienie bostonki u malucha. Owego typu zarażenia są rzadkie, lecz mogą być niezwykle niebezpieczne dla dziecka. Poszczególni specjaliści twierdzą także, iż bostonka w ciąży skutkuje genetycznymi chorobami serca. Należałoby wspomnieć, iż bostonka to przede wszystkim dolegliwość wieku dziecięcego, tak zatem zagrożenie zapadnięcia w ciąży nie jest wysokie. Szczególnie narażone na zarażenie są przyszłe matki, jakie mają pod kontrolą dziecko uczęszczające do żłobka, przedszkola lub szkoły.

Jakie zagrożenie przynosi choroba bostońska w ciąży?

To zależy od trymestru, w jakim przechodzimy bostonkę. Wszystkie dolegliwości wirusowe są szczególnie groźne dla pań w pierwszych tygodniach ciąży. W tymże okresie należałoby o siebie zwłaszcza dbać oraz unikać kontaktu z chorymi. Zarażenie chorobą bostońską w I trymestrze może skutkować powstaniem chorób u dziecka, i chociażby zrobić poronienie.

Choroba bostońska: symptomy

Przenosi się natychmiast – drogą kropelkową. Powoduje ją wirus coxsackie, jaki najczęściej atakuje dzieci poniżej 10. roku życia. To właśnie dlatego sieje postrach w żłobkach oraz przedszkolach – zwłaszcza jesienią. Lekarze uprzedzają, iż w tymże czasie obserwowana jest wzmożona zapadalność na ową dolegliwość. Jej nazwa pochodzi od miejsca, w jakim doszło do jednej z największych plag – Bostonu. Niejednokrotnie charakteryzuje się ją także określeniem „zespołu rąk, stóp oraz ust” – ze względu na rozpoznawalną wysypkę pojawiającą się właśnie w tychże trzech miejscach (bądź w okolicach odbytu oraz genitaliów).

Jak stwierdzić bostonkę?

Choroba bostońska daje mnóstwo typowych symptomów, więc nie sposób ją przegapić. W początkowej fazie kobieta może narzekać na pogorszone nastawienie, brak apetytu, i chociażby ból gardła. Z czasem pojawia się temperatura, i potem na skórze wyskakuje wysypka – łudząco zbliżona do ospy wietrznej. Krostki wypełnione roztworem surowiczym mają rozpoznawalną lokalizację – pojawiają się przeważnie na rękach, wewnętrznej stronie stóp, nieraz w okolicach ust oraz na gardle. Jeśli jesteś w ciąży – zwłaszcza w pierwszym trymestrze powinnaś uważać na zagrożenie zapadnięcia. Unikaj więc kontaktu z osobami, u jakich jest przypuszczenie choroby bostońskiej. Należałoby pamiętać również o odpowiedniej czystości – częstym oraz dokładnym myciu dłoni.

Bostonka w ciąży – leczenie oraz przeciwdziałanie

W leczeniu bostonki wykorzystuje się leczenie objawowe, więc mające na celu obniżenie temperatury i bólu, gdy występuje. W leczeniu dolegliwości bostońskiej w ciąży najistotniejsze jest właściwe nawodnienie, wypoczynek i unikanie wysiłku. Takie zachowawcze leczenie można dokładnie wykonać w domu. W wypadku wystąpienia temperatury można wykorzystać paracetamol – działa on zarówno przeciwgorączkowo, jak również przeciwbólowo.

Przy temperaturze utrzymującej się powyżej 2–3 dni bądź odwodnieniu potrzebna jest konsultacja lekarska Za najlepszą technikę zapobiegającą zarażeniu chorobą bostońską uznaje się czyszczenie dłoni, antyseptykę zabawek pośród chorych dzieci i nieposyłanie ich do żłobków oraz przedszkoli w czasie występowania symptomów bostonki. W wypadku ciężarnych najistotniejszy jest pierwszy element – czystość dłoni. W sytuacji, kiedy w środowisku ciężarnej znajdują się dzieci cierpiące na bostonkę, poleca się unikanie bezpośredniego kontaktu i noszenie maski. Unikanie picia z owej samej butelki lub szklanki, stosowania owej samej szczotki lub pozostałych rzeczy połączonych z kontaktem ze śliną innej osoby, także obniża zagrożenie zapadnięcia na chorobę bostońską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *