Co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży – jakie leki przyjmować na zgagę w ciąży?

Co na zgagę w ciąży? Przy niewielkiej zgadze z reguły wystarczy skorygować trochę styl życia, aby pozbyć się niekomfortowego problemu. Mimo że zgaga jest nieprzyjemna dla matki, nie ma ona negatywnego wpływu na dziecko. Czasami wystarczy rozpocząć walkę ze zgagą za pomocą prawidłowego odżywiania i nie będzie konieczności przyjmowania leków. Kontakt z ginekologiem a czasami z gastrologiem pomoże rozwiązać bardziej uciążliwe objawy.

Co to jest zgaga w ciąży?

Zgaga jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem, które jest znane niemal każdej przyszłej matce. Uczucie pieczenia za mostkiem występuje regularnie i czasami jest tak silne, że kobieta nie może normalnie funkcjonować. W niektórych przypadkach zgadze towarzyszy kwaśne odbijanie i nudności. Czasami zgaga może powrócić kilka razy dziennie i trwać do kilku godzin. Zgaga, czyli wyrzucanie zawartości żołądka do przełyku, jest jednym z najczęstszych towarzyszy ciąży. Do 38 tygodnia 99% przyszłych matek boryka się z tym problemem.

Dlaczego kobieta w ciąży cierpi na zgagę?

Okazuje się, że jest to spowodowane zmianami hormonalnymi organizmu, mianowicie hormonem progesteronu, którego produkcja znacznie wzrasta w czasie ciąży. Rozluźnia mięśnie gładkie, zmniejszając napięcie macicy, co jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Ale wraz z macicą rozluźniają się inne mięśnie, w tym zwieracz, który oddziela żołądek i przełyk. Ponadto dziecko rośnie, ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta, przepona podnosi się, co stwarza dodatkowe warunki do wyrzucania pokarmu z powrotem do przełyku, tak powstaje zgaga.

Czy zgaga ma negatywny wpływ na rozwijający się płód?

Na szczęście zgaga nie wpływa na rozwój płodu. Bez względu na to, jak zgaga pojawia się i powoduje uczucie pieczenia, nie powoduje to żadnej szkody dla dziecka. Jednak kobieta w ciąży czasami ma bardzo trudny czas. Stale występująca zgaga staje się nieznośnym odczuciem, powoduje poważny dyskomfort fizyczny i znacznie pogarsza stan psychiczny, a to może już mieć wpływ na dziecko.

Ponadto częsta zgaga może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak zapalenie błony śluzowej przełyku. Ciężarna kobieta oraz jej rodzina zastanawiają się, co na zgagę w ciąży zażywać, aby odczuć zauważalną ulgę. Przede wszystkim należy przestrzegać diety, która pomoże zapobiec zgadze, jeżeli nie przyniesie to oczekiwanej poprawy, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ ciężarna kobieta nie może samodzielnie podejmować decyzji o przyjmowaniu leków nawet tych bez recepty.

Jakie pokarmy powodują zgagę?

Ciężarna kobieta powinna wiedzieć, że przejadanie się, a także tłuste, smażone lub pikantne potrawy, czosnek, cytrusy, czekolada i kakao, napoje gazowane, a nawet świeże soki mogą powodować zgagę podczas ciąży. Zastanawiając się, co na zgagę w ciąży, przede wszystkim należy unikać tych pokarmów. Ponadto świeży chleb, ciasta, tłuste mięsa, jajka na twardo lub smażone mogą podrażniać żołądek i powodować zwiększone wydzielanie kwasu solnego.

Trzeba wziąć również pod uwagę, że ostra papryka i lemoniada przyczyniają się do rozluźnienia zwieracza między żołądkiem a przełykiem, a tym samym zwiększają prawdopodobieństwo zgagi. Kobieta w ciąży powinna jeść często w małych porcjach, a po posiłku przez 30-40 minut, przyjąć pozycję poziomą.  Trzeba przestrzegać zaleceń, które mówią, aby zjeść kolację nie później niż 2 godziny przed snem.

Co na zgagę w ciąży? Jak ją pokonać?

Zgaga jest jedną z częstych dolegliwości kobiet w ciąży. Często wyrzucanie kwaśnej treści żołądkowej powoduje poważny dyskomfort dla kobiety i może prowadzić do zmian zapalnych w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Konieczne jest przeprowadzenie dokładnej kontroli odżywienia kobiety. Produkty alergiczne, takie jak czekolada, kakao, owoce cytrusowe, jaja i inne, również wpływają na dolny zwieracz przełyku, powodując refluks. Ponadto mogą uwrażliwić dziecko, to znaczy wywołać reakcję alergiczną w łonie matki.

Niemniej jednak nie można zagwarantować, że zgaga podczas ciąży nie będzie przeszkadzać, nawet, jeśli zastosuje się do tych zaleceń. Dlatego przy wystąpieniu objawów warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci bezpieczne dla matki i dziecka leki, szybko eliminujące nieprzyjemne objawy.

Obecnie istnieje kilka rodzajów leków przeciwko zgadze są to:

  • Wchłanialne środki zobojętniające kwasy
  • Niewchłanialne środki zobojętniające kwasy.

Działanie wchłanialnych środków zobojętniających kwas zależy od ich zdolności do neutralizacji kwasu solnego, co skutkuje szybką ulgą. Jednak w wyniku przyjmowania tych leków możliwe jest odbijanie się kwasu, czyli zwiększona produkcja kwasu przez żołądek po zakończeniu przyjmowania leku.

Niewchłanialne środki zobojętniające kwasy adsorbują kwas chlorowodorowy, więc efekt pojawia się później, ale utrzymuje się przez dłuższy czas. Współczesne środki zobojętniające kwasy mają szereg dodatkowych właściwości, na przykład są w stanie otoczyć błonę śluzową lub adsorbować gazy, toksyny i tym podobne.

Alginiany ( trawa morska, algi), preparaty na bazie kwasu alginowego, które uzyskiwane są alg morskich z rodziny laminaria. Są to naturalne polimery polisacharydowe, które tworzą niewchłanialny żel alginianowy w kwaśnym środowisku żołądka, co nie pozwala agresywnej zawartości żołądka na przedostanie się do przełyku podczas epizodów refluksu żołądkowo-przełykowego. Po połknięciu mają fizyczny, a nie chemiczny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *