Ból w pachwinie w ciąży

Ból w pachwinie w ciąży – przyczyny, zagrożenia, leczenie

Ból w pachwinie w ciąży może pojawić się na tle licznych zmian, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. Czasami trudno jest jej ustalić, czy jest regularny, dlatego ciężarną kobietę przeraża nawet drobne mrowienie w określonym obszarze ciała. Ból w pachwinie podczas ciąży, może być normalnym stanem, ale może tez wskazywać na obecność choroby. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się zarówno we wczesnych jak i w późniejszych okresach ciąży.

Ból w pachwinie w ciąży, jako wariant normy

Sam ból w pachwinie w ciąży nic nie mówi. Istnieje cała lista przyczyn fizjologicznych go powodujących. Ginekolodzy mówią o wariancie normy, jeśli bolesne odczucia nie są związane z żadnymi chorobami, ale są wynikiem zwiększonego obciążenia delikatnego kobiecego ciała. We wczesnych stadiach ciąży przeszywający ból pachwiny może wynikać z powstawania ciałka żółtego w jajniku. W miejsce zapłodnionego jaja zaczyna tworzyć się rodzaj tymczasowego ciała, którego głównym celem jest produkcja progesteronu (hormonu odpowiedzialnego za zachowanie ciąży). Możliwe jest pojawienie się torbieli zamiast żółtego ciałka. Ból w tym samym czasie może wystąpić po każdej stronie.

W ostatnich tygodniach ciąży istnieją bardziej naturalne przyczyny bólu w pachwinie:

 • Niedobór wapnia
 • Zwiększone obciążenie stawów i kości (kobiety, które przybrały zbyt wiele kilogramów, najbardziej cierpią z powodu bólu pachwiny podczas ciąży)
 • Rozluźnienie więzadeł i mięśni przed porodem
 • Tętniak tętnicy udowej
 • Zapalenie węzłów chłonnych.

Ponadto:

Relaksyna hormonu ciążowego rozluźnia zarówno więzadła, jak i chrząstki łączące kości. Rosnące dziecko wywiera także nacisk na mięśnie miednicy, co prowadzi do rozbieżności spojenia łonowego To jest przyczyną bólu w pachwinie. Ból można wyeliminować za pomocą ćwiczeń na mięśnie dna miednicy, nosząc bandaż i stosując akupunkturę.

Ponadto rozciągają się dwa szerokie więzadła macicy do ścian małej miednicy. To ich rozciąganie powoduje ból w pachwinie, który rośnie wraz ze wzrostem napięcia mięśniowego. Dość często takie bóle odczuwają kobiety o zmienionej strukturze miednicy, ponieważ występuje nierówne napięcie tych szerokich więzadeł. Rzeczywiście, nawet w czasie odpoczynku i relaksu pozostają napięte. Ćwiczenia beztlenowe i leki homeopatyczne mogą zmniejszyć ból.

Biorąc pod uwagę cechy organizmu, przyszła mama powinna w swojej dziennej diecie uwzględnić świeże warzywa, mięso, ryby, wapń i witaminę D. W każdym przypadku, jeśli odczuwa ból w pachwinie w ciąży, szczególnie silny, powinna skonsultować się ze specjalistą i dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. Pomaga w tym w analiza i badania, a nie samoleczenie. W końcu ból w pachwinie może mieć inne, niebezpieczne przyczyny prowadzące do poronienia lub innych konsekwencji.

Ból w pachwinie w ciąży – niebezpieczny objaw

Czasami bóle w pachwinie w ciąży są oznaką niebezpiecznej choroby. Obejmują one:

 • Tworzenie przepukliny pachwinowej. Dyskomfort zwiększa się podczas jazdy. W podbrzuszu można zaobserwować wypukłą powierzchnię o małej średnicy. Gdy dziecko rośnie, ucisk na przepuklinę wzrasta, kobieta zaczyna odczuwać najsilniejsze bóle
 • Ciąża pozamaciczna. Powód, charakterystyczny tylko dla wczesnych okresów ciąży. Kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, ale nie spieszy się z wykonaniem badania USG. Po 1-3 tygodniach odczuwa ból w podbrzuszu, pachwinie. Wynika to z faktu, że jajko nie mogło wejść do jamy macicy i utknęło w jajowodzie. Wskazana jest pilna interwencja chirurgiczna. W tej sytuacji nie można uratować ciąży.
 • Zapalenie węzłów chłonnych w okolicy pachwiny. Choroba występuje w przypadku ostrej infekcji. Towarzyszy temu wysoka gorączka, powstawanie bolesnych w dotyku miejsc w pachwinie
 • Zapalenie nerek, patologia układu moczowego. Nerki w czasie ciąży mają utrudnioną pracę. Dość często zapadają na stan zapalny. Następnie ciężarna kobieta zaczyna odczuwać ból w dolnej części pleców i podbrzusza.

Jak pozbyć się bólu w pachwinie w ciąży?

Aby pozbyć się bólu, trzeba zdiagnozować, co go powoduje. Kobieta musi przejść badania lekarskie i testy laboratoryjne. Jeśli lekarz nie zdiagnozuje żadnych chorób, będzie w stanie ją uspokoić, mówiąc, że dyskomfort jest spowodowany zmianami fizjologicznymi, a zatem nie stanowi zagrożenia dla niej i jej nienarodzonego dziecka. Jeżeli zdiagnozowana zostanie pewna choroba, kobieta w ciąży będzie musiała skonsultować się ze specjalistami, którzy wyznaczą odpowiednią terapię. Jeśli badanie diagnostyczne nie wykazało żadnych chorób i stwierdzono jedną z wymienionych przyczyn bólu po prawej lub lewej stronie pachwiny, ciężarna kobieta może otrzymać następujące zalecenia:

 • Leki zawierające potas
 • Oszczędzający tryb życia zapewniający więcej spokoju, siedzenia, leżenia, niż spędzania długiego czasu na nogach
 • Używanie bandaża, który zmniejszy obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego.

Jak widać, przyczyny fizjologiczne są bardzo nieszkodliwe i nie powinny budzić obaw. Niemniej jednak nie oznacza to, że w przypadku bólu w pachwinie w ciąży należy zignorować konsultacje z lekarzem. Inne, bardziej niebezpieczne czynniki, które mogą wpływać na rozwój płodu, są również prowokatorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *