Polisomnografia

Polisomnografia (badanie snu) – na czym polega badanie snu?

Polisomnografia jest innowacyjnym badaniem snu. Wykrywa ono zaburzenia snu i pozwala zwalczać, diagnozować bezdech senny jak i chrapanie. Zaburzenia oddychania podczas snu są niebezpieczne dla życia, dlatego warto wykonać badanie snu i móc zacząć się skutecznie leczyć.

Polisomnografia

Polisomnografia pomaga w diagnostyce snu. Wykonuje się to badanie u osób skarżących się na niespokojny sen, wybudzenia jak też cierpiących z powodu chrapania czy zaburzeń oddechu w czasie snu. Badanie umożliwia analizę i ocenę stadiów snu, wzorca oddychania i poziomu tlenu we krwi. To także pomoc w ocenie czynności serca w czasie snu i reakcji fizjologicznych organizmu w związku z pojawieniem się bezdechu.

Badanie jest nieocenione w diagnozie bezdechów i wiele osób chwali sobie jego wyniki, które pozwalają im ratować życie iż drowie. Wskazaniem do badania są wszelkie nieprawidłowości funkcji oddechowej podczas snu. Zazwyczaj osoby których problem dotyczy nie maja świadomości dolegliwości. To osoby trzecie zwracają uwagę na występowanie bezdechów i chrapanie.

Uporczywe chrapanie także jest wskazaniem do zbadania funkcji snu i wykrycia zaburzeń. Wielu pacjentów samodzielnie zgłasza się na badanie dostrzegając problem płytkiego snu, rzucania się podczas snu czy wstawania rankiem bardzo zmęczonym. Senność w ciągu dnia, zmęczenie mimo przespania nocy powinny nas zaniepokoić bowiem wskazują na kłopoty z jakością snu. Samo spanie to nie wszystko. Sen aby regenerował organizm powinien być zdrowy, niezakłócony.

Polisomnografia – sposób na dobry sen

By sen był odpowiedni warto zadbać o jego higienę. Być może to w tym tkwi problem. Jeśli to nie pomaga wówczas potrzebna jest diagnostyka snu i odpowiednio dobrane leczenie. Zdarza się iż problemy ze snem wróżą problemy z rozmaitymi chorobami, takimi jak padaczka.

Polisomnografia odbywa się całą noc w szpitalu lub innym ośrodku przystosowanym do badania. Podczas badania pacjentowi są przyklejane liczne elektrody monitorujące czynność organizmu. Z tego względu dobrze wyposażyć się w piżamę pozwalającą na wsuniecie elektrod. By sen odzwierciedlał warunki domowe warto ze sobą zabrać na badanie własną pościel, poduszkę.

Poza tym w dniu badania należy zrezygnować ze spożywania kawy, mocnej herbaty oraz innych napojów zawierających kofeinę, teinę, alkohol lub inne substancje pobudzające. Substancje te mogłyby sfałszować wyniki badania.

Polisomnografia – przebieg badania

Polisomnografia to właściwie cztery badania w jednym. Po pierwsze EEG (na głowie pacjenta umieszczane są elektrody), po drugie EKG (badana jest czynność serca), po trzecie mniej znane badanie EOG (wokół oczu znajdują się elektrody wykrywające zmiany prądów czynnościowych powstających podczas ruchów gałki ocznej i po działaniu błysków świetlnych). Po czwarte EMG czyli elektromiografia oceniającą funkcje mięśni i nerwów w całym ciele.

Ponadto pacjentowi w okolicy ust umieszcza się mikrofon, czujniki temperatury i przepływu powietrza. Wokół kończyn znajdują się czujniki ruchów a na klatce piersiowej pasy oddechowe. Poza tym konieczny jest także czujnik położenia ciała. Mimo iż czujników i elektrod jest wiele wykonujący badanie starają się zapewnić pacjentowi maksymalny komfort snu. Dla uzupełnienia badania pokój diagnostyczny jest wyposażony w kamerę, której obraz jest obserwowany przez osobę kompetentną w medycynie snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *