zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży (refluks żołądkowo-przełykowy) – jak sobie radzić?

Zgaga w ciąży dotyka obecnie kilkadziesiąt procent populacji krajów wysokorozwiniętych, z czego około 10% osób cierpi na nią często. To uporczywy, piekący ból obejmujący dolną część przełyku, a czasem okolice żołądka. Jej objawy bywają mylone z głodem albo innymi dolegliwościami, na przykład stanem przedzawałowym. Bywa, że zgadze towarzyszy chroniczna chrypka oraz suchy, uporczywy kaszel.

Zależnie od przyczyn, zgaga może pojawiać się w różnym czasie – o różnych porach dnia oraz zarówno przed jak i po posiłku. Przyczyny zgagi upatruje się w nieprawidłowym działaniu odcinka układu pokarmowego obejmującego dolną część przełyku, przez żołądek aż do dwunastnicy.

Zgaga w ciąży – dlaczego

-Pośród wszystkich możliwych powodów powstawania zgagi, jeden jest wyjątkowo łatwy do zdiagnozowania. Ciąża – bo o niej mowa – poza wieloma innymi niedogodnościami, niesie również ryzyko pojawienia się zgagi. Przyczyn pojawienia się tych dolegliwości we wczesnym okresie ciąży upatruje się w nadprodukcji progesteronu. Jest to hormon powodujący zwiotczanie mięśnia okrężnego, czyli dolnego zwieracza przełyku.

Ta biofizyczna zależność nie trwa na szczęście długo, bo już w drugim trymestrze poziom hormonów stabilizuje się i zgaga mija …przynajmniej na jakiś czas. „Na jakiś czas” dlatego, że w ostatnim okresie ciąży zgaga często powraca i towarzyszy kobiecie już do rozwiązania. W tym przypadku powodem jest fizyczny ucisk na żołądek. Powiększająca się macica naciska na żołądek, powodując wypychanie treści pokarmowej z powrotem do przełyku.

W obu opisanych przypadkach pojawia się czasowy refluks żołądkowo-przełykowy, popularnie nazywany zgagą. To niezwykle dokuczliwa przypadłość. Nawet jeśli w perspektywie ma się ustąpienie tych objawów po porodzie, to należy działać doraźnie, aby zminimalizować podrażnienie przełyku i przynieść sobie ulgę.

Zgaga w ciąży – jak sobie radzić

Oczywiste jest, że ciąża ogranicza przyjmowanie niektórych preparatów, a nawet ziół. Dlatego warto poznać kilka metod pozwalających przetrwać ciążę minimalizując objawy zgagi. Najważniejsze z nich, to:

  •         regularne – i przede wszystkim nieduże ale częstsze posiłki, które zajmują mniej miejsca w żołądku i szybciej się trawią;
  •         ostatni posiłek powinno zjeść się co najmniej 2 godziny przed snem;
  •         picie nie w trakcie, a po posiłku, dzięki czemu nie rozcieńcza się soku żołądkowego i pozwala mu szybciej się opróżnić;
  •         unikanie ostrych przypraw, tłustych dań, nadmiaru słodyczy – w szczególności czekolady oraz surowego czosnku, cebuli oraz pomidorów (wpływają na zwiększenie produkcji kwasu solnego oraz dodatkowo na rozluźnienie dolnego mięśnia przełyku);
  •         kiedy zgaga pojawia się w pozycji leżącej, dobrym sposobem jest uniesienie wezgłowia łózka o około 15 cm lub spanie na dużej poduszce, najlepiej na lewym boku – dzięki tym zabiegom żołądek znajduje się poniżej przełyku i jego zawartość nie przelewa się do przełyku;
  • korzystaj z naturalnych produktów działających łagodząco na objawy zgagi: napar z siemienia lnianego stworzy gęstą, śluzowatą błonkę ochronną na ściankach przełyku, oddzielając go od żrących kwasów. Żucie kilku migdałów po posiłku zneutralizuje kwas solny, a napar ze świeżego imbiru, rumianku lub korzenia mniszka lekarskiego usprawni trawienie oraz zadziała przeciwzapalnie i łagodząco na układ trawienny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *