pasożytnicze bliźnięta

Pasożytnicze bliźnięta – Czym jest bliźniak pasożytniczy? Leczenie

Pasożytnicze bliźnięta to zdecydowanie jedno z najciekawszych schorzeń. Jest to odmiana bliźniąt syjamskich. Czym się różnią bliźnięta pasożytnicze od syjamskich?

Dwa w jednym – pasożytnicze bliźnięta

Bliźnięta wciąż stanowią pewnego rodzaju sensację wśród żywo urodzonych dzieci. Jeszcze większą – gdy urodzą się zrośnięte ze sobą bliźnięta syjamskie. Różnica pomiędzy syjamskimi a pasożytniczymi bliźniętami jest jednak znacząca. Zroślaki symetryczne potworkowate są czymś w rodzaju „dodatkowej części ciała” u jednego z bliźniąt. Nie są to dwa identyczne organizmy złączone jakąś częścią ciała. W tym przypadku jeden mniejszy organizm wyrasta z drugiego i jest od niego całkowicie zależny.

Jak powstają takie bliźnięta

Bliźnięta jednojajowe powstają, gdy zapłodniona komórka jajowa podzieli się na dwoje. Powstają dwa identyczne organizmy o identycznym materiale genetycznym. Zroślaki występują, gdy podział nie zostanie dokończony. Gdy jedno z bliźniąt umrze, drugie „silniejsze” wchłania je, mając w jednym organizmie części ciała drugiego. Brzmi to jak scenariusz horroru, niestety takie przypadki zdarzają się – najczęściej w Indiach.

Pasożytnicze bliźnięta – leczenie zroślaków

Życie z częściami ciała drugiego osobnika jest trudne dla silniejszego z bliźniąt. Wygląda ono niczym potwór, stąd też częsty ostracyzm społeczny. Ludzie wciąż nie rozumieją tych anomalii i nie potrafią ich sobie wytłumaczyć. Również pod względem fizycznym trudno jest żyć z pasożytem. Zdrowy organizm ma trudności z dostarczaniem składników odżywczych do tkanek własnych i „pasożyta”. Mogą się pojawić niedożywienia, zaburzenia odżywiania, niewłaściwy wzrost i rozwój. Dlatego też niezbędne jest usunięcie dodatkowych par rąk czy nóg. Leczenie zroślaków następuje wyłącznie w sposób chirurgiczny.

Operacje wykonuje się w wielu przypadkach z sukcesem, szczególnie gdy chodzi o bliźnięta syjamskie. W wielu przypadkach są one zrośnięte ze sobą częściami ciała, które poddają się operacji. W przypadku bliźniąt pasożytniczych, „pasożyt” może podejmować niektóre funkcje życiowe. Na przykład porusza się lub ma własne drogi moczowe. Niestety, w takim przypadku niemożliwe jest uratowanie obojga bliźniąt. Jedno z nich musi zostać usunięte, by drugie mogło normalnie funkcjonować.

Występują też na świecie bardzo drastyczne przypadki „nowotworów”. Czasem urodzone dziecko może mieć wewnątrz swojego ciała, na przykład w jamie brzucha coś w rodzaju nowotworu. Po wnikliwej analizie okazuje się, że „nowotwór’ to w rzeczywistości szczątkowe ciało drugiego bliźniaka. Takiego „pasożyta” również należy bezwzględnie usunąć, gdyż jego pozostawienie może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Zroślaki są bardzo rzadką wadą płodu. Niemniej jednak świat zna sporo przypadków szczęśliwie odratowanych z takich zrośnięć dzieci. Rodzajów zrostów jest na tyle dużo, że czasami przypominają one makabryczny sen reżysera horrorów!

Co bardzo ciekawe, szacuje się, że bardzo duży odsetek dzieci w życiu płodowym miało rodzeństwo bliźniacze! Jest to o tyle szokujące, że nikt nie podejrzewa, że to on właśnie mógłby być bohaterem takiej przyrodniczej anomalii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *