Ból pochwy w ciąży

Ból pochwy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Ból pochwy w ciąży nie musi stanowić powodu do niepokoju. Najczęściej przyczyną odpowiedzialną za taki stan rzeczy jest grzybica, w której towarzystwie obecne są upławy, swędzenie, a także pieczenie okolic intymnych. Dolegliwości bólowe w obszarze pochwy w ostatnim trymestrze ciąży świadczyć mogą o zbliżającym się porodzie. Zdarza się jednak, że ból krocza u kobiety ciężarnej może być przyczyną dużego zagrożenia dla dziecka oraz matki.

Jakie mogą być przyczyny bólu pochwy w ciąży?

Najczęściej występujące powodu bólu pochwy w ciąży to infekcje intymne, które pojawiają się w przypadku wielu ciężarnych. Obniżona odporność sprawia, że niebezpieczeństwo zapalenia pochwy jest bardzo wysokie. W związku z tym w tym okresie istotną kwestią jest wzmożona profilaktyka.

Odczuwanie kłucia w pochwie w czasie ciąży, a także ból krocza mogą wystąpić także z wielu innych przyczyn. Ból pochwy w ostatnim trymestrze ciąży może prezentować informację o zbliżającym się terminie porodu. Oczywiście, jeżeli występuje miedzy 23 a 37 tygodniem ciąży może być symptomem przedwczesnego porodu. Obecność bólu w kroczu przed porodem niejednokrotnie zwiastuje rozejście się spojenia łonowego. Dochodzi do niego, w sytuacji gdy główka dziecka ulega obniżeniu przez napieranie na macicę.

Ból pochwy pojawiający się na początku ciąży, a także w następnych fazach może być również związany z uczuleniem, na przykład na skutek stosowania kosmetyków, gdyż wiele kobiet decyduje się na ich zmianę na czas ciąży.

Podkreślić należy fakt, że rzadsze przyczyny bólu pochwy w czasie ciąży to nowotwory, a także wady anatomiczne.

Ból pochwy w ciąży – grzybica

Najczęściej występującą infekcją o charakterze intymnym jest kandydoza, a więc grzybicze zakażenie pochwy. Symptomy świadczące o jej obecności pojawiające się, gdy kobieta jest w ciąży, nie różnią się od tych, które obecne są w przypadku ogólnej populacji kobiet. O jej obecności informuje odczuwanie bolesnego kłucia w pochwie, a także wiele innych dolegliwości, wśród których wymienia się następujące:

  • przekrwienie błony śluzowej, a także obrzęk warg sromowych,
  • pieczenie oraz swędzenie pochwy,
  • białe, serowate upławy, a także nieprzyjemny zapach,
  • odczuwanie suchości w pochwie.

Naturalne jest nasilenie dolegliwości bólowych pochwy podczas stosunku, który w czasie ciąży nie jest czynnością zabronioną, jednakże ze względu na dyskomfort, a także możliwość przeniesienia zakażenia na partnera, jest raczej niezalecany.

Ból pochwy w ciąży – kłucie

Dotkliwy ból krocza pod koniec ciąży, nie jest typowym symptomem porodu, jednakże w przypadku każdej kobiety rodzaj występujących objawów jest aspektem indywidualnym. Lekarz, który prowadzi poród, powinien zwrócić uwagę pacjentki, że gdy obecny będzie pewien rodzaj dolegliwości, powinna zgłosić się do szpitala. Oznaką zbliżającego się porodu może być krwawienie z dróg rodnych kobiety, odejście wód płodowych, a ponadto skurcze.

W przypadku, gdy objawy te pojawią się blisko wskazanego terminu rozwiązania, nie powinny być powodem do niepokoju, gdyż wskazują na zbliżający się poród i stanowią naturalną kolej rzeczy. Jednakże jeśli wystąpią wcześniej, wówczas fakt ten stanowi niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu.

Podkreślić należy, że szczególnie niebezpieczne jest odczuwanie bolesnego skurczu w pochwie w obecności wyżej wskazanych objawów przed 22 tygodniem ciąży. Wówczas sytuacja wskazuje na symptomy poronienia bądź zagrożenia poronieniem.

Ból pochwy w ciąży – rozejście spojenia łonowego

Gdy ciąża zbliża się do końca, organizm kobiety wytwarza hormony, takie jak: relaksyna, które przyczyniają się do przygotowania organizmy do akcji porodowej. Działanie wskazanych hormonów polega na doprowadzeniu do zwiększenia elastyczności wiązadeł miednicy, a więc także spojenia łonowego. Proces ten jest niezbędny do zapewnienia przejścia dziecka przez kanał rodny kobiety. Fakt ten może przyczyniać się do odczuwania przez kobietę rozpierania w pochwie, bólu kręgosłupa, spojenia łonowego, kości łonowej, a także dolegliwości bólowych pochwy podczas chodzenia.

Zauważyć trzeba, że w pewnych sytuacjach może dojść do zbyt dużego rozejścia się spojenia łonowego. Taki przypadek może sprawić, że poród z wykorzystaniem sił naturalnych nie będzie możliwy. Wówczas stosuje się rozwiązanie w postaci cesarskiego cięcia. Ultrasonografia jest metodą, która pozwoli ocenić szerokość rozejścia się spojenia łonowego. Specjalista odpowiedzialny za badanie zmierzy, na jakiej długości wystąpiło poszerzenie spojenia. Następnie porówna wynik z normą. Informacja ta pozwoli na decyzje o sposobie dalszego prowadzenia porodu.

Ból pochwy w ciąży – uczulenie

Ciężarne muszą w szczególny sposób przestrzegać zasad higieny miejsc intymnych ze względu na zagrożenie częstymi infekcjami. Nawet, gdy wykorzystuje się odpowiednie środki do higieny okolic krocza, może dojść do uczulenia. Objawia się ono odczuwaniem świądu, pieczenia, kłucia, a ponadto pokrzywką oraz zaczerwienieniem w obszarze okolic rodnych kobiety.

Gdy dojdzie do piekącego bólu oraz swędzenia, a specjalista nie stwierdza obecności infekcji, przyczyna może tkwić właśnie w uczuleniu. Może ono wystąpić w odpowiedzi na wykorzystywane kosmetyki, czy też środki wykorzystywane do prania bielizny. Najlepszą techniką jest zmiana preparatów na hipoalergiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *