odczulanie

Odczulanie – leczenie z alergii, immunoterapia alergenowa

Odczulanie – coraz więcej osób uczulonych jest na sierść zwierząt, niegdyś jedynym sposobem radzenia sobie z alergią na zwierzęta była izolacja od nich, dziś alergia na sierść nie wyklucza posiadania pupila. Leczenie alergii jest na tyle skuteczne, iż nie musi być tak uciążliwa.

Statystycznie alergikami na sierść zwierząt jest 15% populacji. Zdecydowana większość reaguje na sierść kota. Alergię nabyć można w każdej chwili, co za tym idzie brak reakcji alergicznej dziś, nie oznacza, iż za jakiś czas nie staniemy się uczuleni.

Alergeny sierści

Warto wiedzieć co nas uczula. Mimo iż powszechnie mówi się o alergii na zwierzęta, to jest to alergia na sierść zwierzęcia, a nie na samo zwierzę. Co więcej alergenem nie jest sierść,a el to co na sierści się znajduje, najczęściej złuszczony naskórek, ślina, mocz. Alergenem jest białko, jakie znajduje się w kocim naskórku, ślinie. czy tez psim.

Stąd nie rzadko do reakcji u uczulonej osoby dochodzi nie po kontakcie ze zwierzęciem, a wystarczy kontakt z pomieszczeniem, w którym zwierze przebywało. Nie rzadko kontakt z właścicielem zwierzęcia jest powodem reakcji alergicznej. Pisząc o alergii na zwierzęta wyróżnić należy podtypy alergii na kota, psa, gryzonie oraz konie.

Objawy alergiczne

Typowym objawem alergii na sierść łzawienie oczu oraz kichanie. Często pojawia się katar, wysypka i świąd skóry. Czasem dochodzi także kaszel oraz łaskotanie w gardle i bezdech. Długotrwały kontakt ze zwierzakiem może powodować przewlekłe zapalenie zatok oraz astmę.

Jak rozpoznać alergię

Diagnostyka alergii na sierść nie odbiega od diagnostyki innych typów alergii. Wykonuje się przede wszystkim testy alergiczne skórne. Ważnym jest określenie konkretnego alergenu powodującego reakcję uczuleniową. Czasami wykonuje się alternatywnie testy z krwi badając poziom występowania przeciwciał typu IgE. W sytuacji, kiedy objawem są trudności w oddychaniu wykonywana jest w pakiecie diagnostycznym spirometria, dzięki której diagnozuje się czynność płuc.

Leczenie z alergii

Alergia na sierść jest uleczalna poprzez leki przeciwalergiczne i odczulanie. Oczywiście w leczeniu pomaga unikanie kontaktu z alergenami. Niekiedy nie ma wyjścia i trzeba rozstać się z psem, czy kotem, gdyż objawy alergiczne są zbyt silne. W leczeniu stosowane są leki przeciwhistaminowe, które hamują objawy jak świąd, katar i podrażnienie dróg oddechowych. Zalecane są również kortykosteroidy donosowe oraz wziewne, które mają działanie przeciwzapalne.

W zależności od zaawansowania alergii oraz stanu pacjenta w leczeniu wykorzystuje się leki obkurczające naczynia, których zadaniem jest blokowanie powstawania kataru i obrzęku śluzówki nosa. Wszystkie leki przeciwalergiczne należy stosować po konsultacji z lekarzem i według zaleconych dawek, systematycznie oraz nie za długo. Jak większość leków niosą one ze sobą również liczne skutki uboczne jak nadciśnienie, czy choroby serca, jakie mogą się rozwinąć wyniku ich stosowania.

Odczulanie

Odczulanie to specyficzny rodzaj leczenia. Niezbędnym jest znajomość konkretnego czynnika powodującego alergię. Proponuje się tą formę leczenia osobom, które nie mogą z różnych powodów przyjmować leków przeciwalergicznych jak i tym, u których leki te nie przynoszą pożądanych efektów.

Odczulanie polega podawaniu niewielkich dawek alergenu, na które układ odpornościowy ma się uodpornić i nauczyć je tolerować nie wywołując uczulenia. Odczulanie jest procesem długotrwałym i może trwać nawet 5 lat, niemniej to najczęściej najlepsza droga do tego, aby móc posiadać w domu psa lub kota. Niestety odczulanie nie uodparnia na całe życie i może dojść do nawrotu alergii po czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *