Leki przeciwbólowe w ciąży

Leki przeciwbólowe w ciąży – czy są wskazane w ciąży ?

Leki przeciwbólowe w ciąży – czy można je brać? Wiele osób zastanawia się nad tym. Większość środków, jakie zazwyczaj wykorzystuje się na bóle głowy, brzucha lub pleców może zaszkodzić dziecku, jakie ma się narodzić. Przyszła matka musi sobie radzić bez nich. Na szczęście na ból w ciąży są efektywne techniki. Środki przeciwbólowe w ciąży wykorzystujemy jedynie w razie niepodważalnej potrzeby.

W pierwszym trymestrze, więc do 13-14 tyg. ciąży bezpieczny jest tylko paracetamol. Można go używać zarówno przeciwbólowo, jak również przeciwgorączkowo. W drugim oraz trzecim trymestrze można ponadto stosować Ibuprom. Pozostałe środki przeciwbólowe są czasami wykorzystywane w szpitalach w razie potrzeby leczenia chirurgicznego w ciąży – lecz to już należy do decyzji specjalistów.

Czy w ciąży można brać tabletki przeciwbólowe?

Podczas ciąży mogą zdarzyć się sytuacje, gdy potrzebne wykaże się wykorzystanie środków przeciwbólowych, lecz należy to robić z ogromną ostrożnością. Bezpieczeństwo kuracji w czasie ciąży jest określane czasem trwania leczenia oraz czasem rozwoju zarodka. Ze względu na niewielkie badania kliniczne wykonane u pań w ciąży informacja dotycząca bezpieczeństwa używania leków przeciwbólowych w czasie prenatalnym jest zmniejszona. Jednak są środki przeciwbólowe, jakie mogą być wykorzystywane w ciąży, lecz tylko po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą oraz w sytuacjach potrzebnych.

Jakie środki przeciwbólowe można brać w ciąży?

Na większości leków przeciwbólowych figuruje informacja, że są to tabletki przeciwbólowe przeciwwskazane w ciąży. Czasem zaleca się, że kobiety w ciąży bądź karmiące piersią przed wykorzystaniem środka powinny skonsultować się ze specjalistą bądź farmaceutą. Praktycznie jedynym środkiem przeciwbólowym bezpiecznym do używania w ciąży jest paracetamol. Należy jednakże pamiętać, iż także wykorzystywanie paracetamolu w ciąży obciążone jest pewnymi obostrzeniami. Przede wszystkim nie winno przewyższać się codziennej dobowej maksymalnej dawki paracetamolu, jaka zazwyczaj sięga cztery gramy (często odpowiada to ośmiu tabletkom). Winno się zachować uwagę, gdyż dzienna dawka optymalna paracetamolu w ciąży może być mniejsza. Poza tymże nie winno się stosować pastylek przeciwbólowych w ciąży w sposób długotrwały, natomiast gdy dolegliwości przedłużają się powyżej paru dni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Ciąża a farmakologia

Nie bez znaczenia jest właściwie dopasowana dawka środka, więc iż chociażby najbezpieczniejszy środek można łatwo przedawkować. Mnóstwo dostępnych na rynku środków zawiera w sobie paracetamol. Są również środki, jakie w zestawieniu ze zbyt dużą ilością paracetamolu zwiększają własne oddziaływanie oraz mogą spowodować uboczne konsekwencje dla nastawienia oraz zdrowia. Więc w wypadku pań ciężarnych to specjalista winien stanowić główne centrum danych o tymże, czy może ona przyjąć dane środki przeciwbólowe oraz jakie są bezpieczne dla kształtującego się płodu.

Trzeba pamiętać, iż ciąża oraz dolegliwości z nią połączone mogą oddziaływać na przyswajanie się substancji leczniczych. Na przykład, gdy kobieta choruje na niepowściągliwe nudności, może tymże samym usuwać środek z żołądka. Zwolniona perystaltyka jelit może zwiększać wystawę na środek, ze względu na przedłużenie jego czasu przyswajania z przewodu pokarmowego. Należałoby również wiedzieć, iż bariera ochronna w formie łożyska wcale nie zabezpiecza odpowiednio zarodka przed skutkami stosowania środków poprzez mamę

Paracetamol w ciąży – bezpieczny?

Ciężarne mogą stosować paracetamol, lecz jego stosowanie należy zmniejszyć do minimum. Długie (przeszło 28 dni) stosowanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia chorób rozwojowych u dziecka – wywnioskowali badacze z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz w Toronto. U badanych trzylatków, jakich mamy poprzez dłuższy czas stosowały paracetamol, powszechnie występowały kłopoty w rozwoju zdolności motorycznych oraz komunikacyjnych i kłopoty z zachowaniem. Zauważono także, iż dzieci mam systematycznie zażywających paracetamol w ciąży częściej cierpią na astmę. Naukowce zaznaczają jednakże, iż okazjonalne wykorzystywanie środka poprzez niedługi czas nie jest niebezpieczne.

Jak poradzić sobie z bólem w ciąży?

Poleca się, aby w okresie ciąży sięgać po środki jak najrzadziej, jedynie w szczególnych sytuacjach, należałoby zatem wiedzieć, w jaki sposób można sobie poradzić z bólem bez zażywania pigułek. Należałoby nauczyć się sobie radzić zwłaszcza z bólem, jaki jest charakterystyczny dla pań w ciąży, więc na przykład bólem pleców, jakie są obarczone poprzez rosnącego w brzuchu malca. W wypadku bólów pleców ulgę przyniosą kompresy, najlepiej na przemian chłodne oraz ciepłe. Istotne jest także pozbycie się określonych zwyczajów, na przykład siadania z nogą na nogę, gdyż taka pozycja nie jest odpowiednia dla kręgosłupa oraz może zwiększać bóle pleców.

Przydatne mogą się także wykazać masaże, natomiast gdy większość czasu spędzasz na siedząco, co godzinę wstań oraz pochodź chwilę. Jeśli z kolei cierpisz na liczne bóle podczas oddawania moczu, wypijaj dużo wody. Jeśli to nie pomoże, jak najszybciej udaj się do lekarza ginekologa. Wrażenie kłucia podczas sikania może być wywołane chorobą pęcherza lub odmienną chorobą intymną, jakich nie wolno lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *