ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to dobroczynny produkt. Prawda może okazać się inna

Ocet jabłkowy – o korzyściach wynikających ze stosowania octu jabłkowego wiemy naprawdę wiele. Nie wszyscy mają jednak świadomość tego, że ten dobroczynny dla zdrowia produkt może nieść za sobą również pewne działania niepożądane, do których zalicza się między innymi zapalenie stawów, wypryski, infekcje, nadmierna utrata krwi, zmęczenie i wiele, wiele innych.  Ocet jabłkowy to w dalszym ciągu produkt, który znajduje się w wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Tym bardziej więc pragniemy uświadamiać jakich działań niepożądanych należy się obawiać.

Ocet jabłkowy a problemy z połykaniem

Zdaniem ekspertów ds. Zdrowia, tabletki z octem jabłkowym w składzie mogą prowadzić do oparzeń, które trwale uszkadzają gardło i przełyk. To samo dzieje się, jeśli ocet jabłkowy jest nierozpuszczony. Podszewka gardła i przełyku zbudowana jest bowiem z miękkiej, wrażliwej tkanki, którą łatwo jest uszkodzić.

Tak więc, kiedy ocet jabłkowy podany jest w formie tabletek w regularnych odstępach dziennych, ale z niewłaściwym, jednoczesnym spożyciem wody lub jeśli nie jest odpowiednio rozcieńczony, gdy jest przyjmowany w swojej oryginalnej, płynnej formie, może powodować ból gardła, uszkodzenie błony śluzowej przełyku a ostatecznie też trudności w przełykaniu.

Obniżenie stężenia potasu w organizmie

Ocet jabłkowy może wypłukiwać potas z organizmu. Wówczas mówimy o stanie, który zwany jest hipokaliemią. Niskie stężenie potasu może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, osłabienia mięśni, zaparć, ciągłego zmęczenia lub podrażnienia dróg oddechowych. Octu należy unikać szczególnie wtedy kiedy przyjmowane są leki moczopędne również obniżające poziom potasu.

Problemy cukrzycowe

Osoby cierpiące na cukrzycę nie powinny stosować octu jabłkowego w swojej diecie, ponieważ ma on właściwości obniżające poziom cukru w organizmie. Ostateczną decyzję zawsze należy jednak konsultować z lekarzem specjalistą.

Problemy przewodu pokarmowego

Wysokie stężenie kwasowości octu jabłkowego może powodować biegunkę, niestrawność i zgagę. Jeśli używasz octu do detoksykacji powinieneś być świadom tych następstw.

Problemy w obrębie jamy ustnej

Kiedy ocet jabłkowy przyjmowany jest codziennie zwiększa się ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów ze względu na kwasowość octu. Może powodować przy dłuższym stosowaniu również przykre i trudne do usunięcia przebarwienia. Ocet powinien być stosowany ostrożnie i zawsze rozcieńczony z wodą lub sokiem owocowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *