Paracetamol w ciąży

Paracetamol w ciąży – Czy w ciąży można brać paracetamol?

Paracetamol w ciąży – czy jest szkodliwy? Takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Paracetamol w ciąży jest stosowany przy ostrych bądź wracających bólach. Jego wykorzystywanie nie jest groźne dla płodu. Można go stosować zarówno w 1., 2., jak również w 3. trymestrze ciąży. Dozowanie paracetamolu należy jednakże skonsultować ze specjalistą. Paracetamol można brać w ciąży – jest on wykorzystywany u pań jako środek znieczulający oraz przeciwgorączkowy pierwszego rzutu. Znaczy to, iż w leczeniu tychże chorób stosuje się go na początku.

Pozostałe środki włącza się tylko wówczas, kiedy paracetamol nie przyniesie oczekiwanych rezultatów bądź po wystąpieniu efektów ubocznych. Może on być stosowany jako oddzielny środek bądź w złożonych środkach, zawierających ponadto witaminę C, środki przeciwhistaminowe oraz kofeinę.

Paracetamol w ciąży – czy można go brać?

Ciężarne mogą stosować paracetamol, lecz jego stosowanie należy zmniejszyć do minimum. Długie (przeszło 28 dni) stosowanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia chorób rozwojowych u dziecka – wywnioskowali badacze z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz w Toronto. U badanych trzylatków, jakich mamy poprzez dłuższy czas stosowały paracetamol, częściej występowały kłopoty w rozwoju zdolności motorycznych oraz komunikacyjnych i kłopoty z zachowaniem. Zauważono także, iż dzieci mam systematycznie stosujących paracetamol w ciąży częściej cierpią na astmę. Naukowce zaznaczają jednakże, iż okazjonalne przyjmowanie środka poprzez niedługi okres nie jest niebezpieczne.

Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny?

Paracetamol jest uważany za najbezpieczniejszy oraz najłagodniejszy lek znieczulający oraz w małych dawkach, wykorzystywany doraźnie rzeczywiście nie przejawia złego działania na zarodek. Jednakże dłuższe wykorzystywanie go w zbyt dużych ilościach może wywoływać choroby rozwojowe u dziecka. W okresie badań na ciężarnych jakie wykonali badacze z Norwegii oraz Toronto okazało się, iż stosowanie paracetamolu regularnie poprzez przeszło 3 tygodnie wywołuje różnorodne choroby w rozwoju dziecka, w tymże ADHD.

Okazuje się ponieważ, iż składnik oddziałuje na działanie układu hormonalnego u mamy co wywołuje zakłócenia w odpowiednim rozwoju mózgu płodu. Dzieci mam przyjmujących w okresie ciąży duże ilości paracetamolu częściej chorują także na astmę. Widać zatem dokładnie, iż im większa oraz częściej stosowana dawka środka w ciąży tymże większe zagrożenie chorób rozwojowych u dziecka. Więc w okresie ciąży lepiej zapobiegać używania środków znieczulających oraz przeciwgorączkowych, natomiast w razie gwałtownej potrzeby wykorzystać najdrobniejszą, efektywną dawkę. Wówczas możesz mieć gwarancję, iż nie szkodzisz własnemu dziecku.

Paracetamol a ryzyko astmy u dziecka

Jakkolwiek paracetamol uchodzi za bezpieczny środek dla ciężarnych, przeprowadzona niedawno ocena sześciu wcześniejszych badań wykazała, iż środek tenże może podnosić zagrożenie wystąpienia u dziecka astmy. Trzy z sześciu badań wykazały, iż wykorzystywanie paracetamolu w okresie ciąży podnosi zagrożenie pojawienia się u dziecka świszczącego oddechu, jaki jest jednym spośród symptomów astmy. Inne badania nie dowiodły jednakże owej zależności. Profesjonaliści uspokajają, iż jest mnóstwo podstaw astmy u dzieci. Zdecydowanie bardziej poważne jest narażanie płodu bądź urodzonego już dziecka na dym papierosowy. Pomimo że poniektóre badania wskazują na związek między stosowaniem paracetamolu w ciąży natomiast astmą u dziecka, środek tenże wciąż kwalifikuje się do bezpiecznych, zarówno w okresie ciąży, jak również karmienia piersią.

Paracetamol a ból głowy w ciąży

Ciężarne sięgają po paracetamol niezwykle często. To jeden spośród najlepszych leków na popularny w ciąży ból głowy. Pomimo iż przypadłość ta jest zwykle nieszkodliwa, może utrudniać prawidłowe działanie. Wtedy chętnie sięga się po takie natychmiastowe oraz przetestowane preparaty. Nie zawsze jest to odpowiednie wyjście. Nie znaczy to jednakże, iż ciężarne skazane są na ból. W wypadku powtarzającego się bólu głowy, niejednokrotnie niezwykle dobre efekty zapewnia zmiana trybu życia – paniom poleca się zatem dłuższy sen, spacery oraz zdrowszą dietę. Po takiej domowej kuracji ciężarne niejednokrotnie nie muszą już myśleć o stosowaniu środków przeciwbólowych.

Paracetamol w pierwszym trymestrze ciąży

Specjaliści odradzają stosowanie paracetamolu w pierwszym trymestrze ciąży. To właśnie wówczas kształtują się ważne organy dziecka, jego układ nerwowy oraz umysł. Z racji na to, iż wpływ paracetamolu na rozwijające się dziecko nie jest do końca zbadany, ginekolodzy proponują powstrzymanie się od stosowania go w kluczowym pierwszym trymestrze, zgodnie z zasadą „na wszelki wypadek”.

Paracetamol w ciąży: dozowanie

Paracetamol może być stosowany poprzez ciężarne kobiety, jakie ukończyły pierwszy trymestr, lecz w minimalnych dawkach. Żadne wyniki badań nie określiły wyraźnie jaka jego ilość może mieć niekorzystny wpływ na kształtujący się zarodek, ale specjaliści zalecają uwagę. Dawka maksymalna nie winna przewyższać dawki dziennej polecanej poprzez wytwórcę na pudełku. Zwykle jest to 4g na dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *