Płukanie zatok w ciąży

Płukanie zatok w ciąży – czy płukanie zatok w ciąży jest bezpieczne?

Płukanie zatok w ciąży jest bezpieczne, dlatego też nie ma się dziwić temu, że kobiety ciężarne, jeżeli zauważą u siebie infekcję zatok, taką jak na przykład zapalenie zatok, to decydują się właśnie na płukanie zatok, dzięki któremu można w miarę łatwo pozbyć się infekcji, z jaką się zmagamy.

Płukanie zatok – czym są zatoki?

Zatoki przynosowe to – opisując rzecz naukowo – powierzchnie pneumatyczne (napowietrzne) w kościach twarzoczaszki, łączące się z jamą nosową. Zatoki przynosowe spełniają mnóstwo istotnych dla organizmu funkcji. Nawilżają oraz ogrzewają wdychane powietrze, zabezpieczają umysł, gwarantują termoregulację oczodołów oraz podstawy czaszki, zabezpieczają ucho środkowe. W obszarze zatok przynosowych rozróżniamy zatoki czołowe oraz szczękowe, i również jedną bądź dwie zatoki klinowe i komórki sitowe. Niestety, zatoki mogą także niedomagać. Wtedy robi się naprawdę nieprzyjemnie.

Płukanie zatok – wskazania oraz przeciwwskazania

Niestety nie każda osoba może mieć wykonane płukanie zatok. Przede wszystkim osoby, jakie mają zupełnie zatrzymaną przegrodę nosową nie mogą mieć zrobionej irygacji, ponieważ wydzielina lub płyn do płukania nie przejdzie poprzez taką blokadę. Również osoby z krzywą przegrodą nosową bądź po niedawno ukończonych zabiegach, jak operacja nosa, prostowanie przegrody nosowej, powinny uważać oraz wykorzystać odmienną technikę oczyszczenia zatok gdy to możliwe lub stosować się do wskazań specjalisty prowadzącego, jaki udzieli zgody na płukanie lub zasugeruje inne wyjście.

Także osoby z chorobą ucha lub osoby uczulone na płukanki do irygacji zatok, jak np. chlorek sodu, nie powinny mieć płukanych zatok. Wezwaniem do płukania zatok jest przede wszystkim zapalenie zatok przynosowych, lecz można także oczyszczać zatoki przy katarze o źródle uczuleniowym lub w czasie innej choroby. Przepłukanie zatok może także przynieść ulgę osobom, jakie na co dzień stosują środki donosowe, gdyż taka płukanka pomoże odtworzyć śluzówkę. Przy poszczególnych zabiegach operacyjnych nosa niezbędne jest oczyszczanie zatok, lecz musi to polecić specjalista prowadzący. Zatoki można oczyszczać również prewencyjnie w celu utrzymania czystości zatok oraz nosa.

Jak płukać zatoki?

Czynność czyszczenia zatok nie jest trudna. Przede wszystkim należy schylić się nad zlewem oraz przechylić głowę tak, żeby jedno ucho dotykało ramienia – jeden otwór nosa winien być w owej pozycji skierowany do dołu, natomiast kolejny (od jakiego należy rozpocząć) ku górze. Butelkę do irygacji (czy wcześniej przygotowane naczynie) należy włożyć do dziurki, uważając, żeby nie wetknąć końcówki za mocno oraz zacząć łagodne nalewanie środka. W trakcie wprowadzania soli fizjologicznej należy wstrzymać oddychanie poprzez nos oraz oddychać jedynie poprzez usta. Przy dobrze wykonywanej irygacji płyn winien łatwo przepłynąć poprzez nos oraz zatoki oraz wypłynąć drugą dziurką.

Jeśli małe ilości przedostają się do ust, nie należy ich połykać, natomiast wypluć. W tenże sam sposób należy zająć się pozostałą dziurką, natomiast po ukończeniu wydmuchać nos oraz pozbyć się pozostałości roztworu i zalegającej wydzieliny. Jest to najłatwiejszy ze sposobów irygacji. Poszczególni stosują także pozostałe techniki, np. przez wlanie wody do nosa oraz wyplucie jej ustami, i chociażby poprzez nabranie roztworu ustami oraz wyrzucenie go nosem. Jednakże są one znacznie trudniejsze oraz zdecydowanie mniej przyjemne. Poza tymże żeby zrobić je dobrze, potrzebna jest wprawa.

Czym płukać zatoki w ciąży?

Jest duża paleta środków oraz specyfików do płukania zatok, jakie są dostępne w aptekach bez recepty. W ciąży jednakże nie wszelkie środki mogą być wykorzystywane bez ograniczeń. Oczyszczanie zatok jest bezpiecznym domowym środkiem na zatoki. Płukanie zatok w ciąży przeprowadza się z zastosowaniem pomiędzy innymi soli morskiej. Do czyszczenia nosa w ciąży można wykorzystać także pozostałe środki stanowiące płyny hipertoniczne oraz podnoszące uwodnienie śluzówki oraz rozrzedzające wydzielinę. Są one dostępne bez recepty w aptekach. Przydatne są także inhalacje na zatoki. Do ich wykorzystania nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia. Starczy ugotować w niedużym garnku trochę wody, natomiast po delikatnym jej ostudzeniu pochylić się oraz oddychać powietrzem nasyconym parą hydrologiczną. Poleca się, żeby ponadto rozpuścić w wodzie trochę soli (w aptece można kupić środki o dodatkowych cechach umożliwiających rozrzedzenie wydzieliny oraz oczyszczanie zatok).

Czy płukanie zatok jest bezpieczne?

Zabieg irygacji zatok należy do bezpiecznych form leczenia oraz dlatego można go robić samodzielnie w domu. To doskonały, domowy sposób na chore zatoki. Postępując zgodnie z instrukcją używania irygatorów, szczególnie z zaleceniami dotyczącymi higieny, nie powinny zdarzyć się jakieś powikłania. W wypadku, kiedy po zabiegu pojawia się palenie, świerzbienie, krwawienie z nosa, następnym razem należy wykorzystać mniej stężonego płynu soli. Należy również pamiętać, żeby podczas płukania nie przechylać głowy do tylu, może ponieważ dojść do zachłyśnięcia. Do owej chwili nie zauważono ważnych działań szkodliwych po zabiegu płukania nosa oraz zatok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *