Wzdęcia w ciąży

Wzdęcia w ciąży – Jak sobie radzić z wzdęciami w ciąży?

Wzdęcia w ciąży to jedna spośród przeważnie przytrafiających się przyszłym matkom przypadłości. Muszą one sobie z nimi radzić trochę odmiennie, aniżeli osoba, jaka dziecka się nie spodziewa.

Wzdęcia w ciąży

Wzdęcia to nic odmiennego, jak zbieranie się gazów w jelitach. Niejednokrotnie wzdęciom asystują zaparcia. Żeby zmniejszyć występowanie wzdęć powinnaś spożywać regularnie (5-6 pokarmów w przeciągu dnia), lecz w niewielkich ilościach. Istotne jest, żebyś pokarmy jadła w spokoju oraz dokładnie gryząc oraz przeżywając dokładnie każdy kęs. Poza tymże staraj się unikać warzyw strączkowych, kapustnych, cebuli, czosnku, pikantnych przypraw, napojów gazowanych (w tymże wody), artykułów opiekanych, artykułów nabiałowych (jeśli masz obniżoną tolerancję laktozy) i również stresu.

Wzdęcia w ciąży – jak występują?

Może wydawać się to zaskakujące, lecz zwykle człowiek wytwarza pomiędzy 0,5 l do 2 litrów gazów w przeciągu doby. Zebrane gazy są eliminowane z organizmu od 14 do 23 razy na dzień. W okresie ciąży częstość występowania odbijania i wzdęć jest znacznie większa. Chociażby na samym starcie ciąży wzdęcia są tak ostre, iż potrzebne jest odpięcie guzika u spodni, żeby czuć ulgę. Jedną spośród najpowszechniejszych podstaw występowania wzdęć jest nadmiar połykanego powietrza w okresie pazernego jedzenia. W konsekwencji owego, połknięte powietrze idzie do żołądka, rozszerza go powodując wrażenie bólu oraz pełności. Niejednokrotnie nadmiar powietrza jest usuwany poprzez usta pod postacią odbijania. Inna porcja powietrza idzie do jelit, co wywoływać może występowanie wzdęcia brzucha. Także można czuć kurcze jelit, ból i również zbytnie wydzielanie gazów. Zwykle kiedy dochodzi do odejścia gazu występuje wrażenie ulgi.

Podstawy

Wzdęty brzuch w ciąży to niezwykle popularny oraz uciążliwy temat większości ciężarnych. W poszczególnych wypadkach są to wzdęcia na starcie ciąży, natomiast pozostałe panie skarżą się nadmiar gazów w jelitach tylko w późniejszych okresach ciąży. Na powstawanie wzdęć w ciąży składa się parę elementów. Ciąża wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Wzrost poziomu hormonów odpowiedzialnych za zachowanie ciąży przyczynia się do ograniczenia mechanizmów trawienia. Pokłosiem owego są wzdęcia, zbytnie gazy, i również zaparcia w ciąży, poprzez które kobieta ma poczucie brzucha jak balon. Ponadto w późniejszych etapach ciąży, wraz ze wzrostem dziecka, dochodzi do zwiększonego nacisku na organy wewnętrzne kobiety ciężarnej, co zwiększa dolegliwości trawienne oraz powoduje, iż brzuch jest pełny.

Jak sobie radzić z wzdęciami w ciąży?

Walka ze wzdęciami to przede wszystkim właściwa dieta. Pokarmy należy spożywać w niewielkich ilościach, za to częściej – 4-6 razy dziennie. Dobrze jest określić pewne daty pokarmów, ureguluje to pracę układu pokarmowego. Pamiętajmy o tymże, iż każdy gryz należy dobrze przeżuwać, ponieważ uprości to dalsze trawienie w układzie pokarmowym. Spożywanie spokojnie oraz bez pośpiechu również obniży zagrożenie wzdęć. Pokarm źle przeżuty oraz spożywany błyskawicznie to kłopoty żołądkowe i większa ilość powietrza połkniętego podczas jedzenia. Posiłki wzdymające to: kapusta, cebula, groch, brukselka, brokuły, kalafior, szparagi oraz kukurydza. Wzdęcia brzucha mogą pojawić się również po spożyciu potraw opiekanych oraz tłustych.

Środki na wzdęcia w ciąży – dozwolone lub nie?

Gdy zawiodą domowe środki na wzdęcia w ciąży, należy poradzić się specjalisty, co zrobić w takiej sytuacji. Wykorzystywanie jakichś środków oraz suplementów diety winno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Lekarz podpowie, jakie środki można stosować bezpiecznie. Efektywność w walce ze wzdęciami w ciąży przedstawiają m.in. artykuły zawierające substancję o nazwie symetykon. Należy się jednakże upewnić, iż nie mają one w składzie substancji przeciwwskazanych dla pań w ciąży. Środki na wzdęcia występują w postaci tabletek, pigułek, zawiesiny i kropli.

Ruch pomaga na wzdęcia w ciąży

Doskonałym środkiem na wzdęcia w ciąży jest ruch – najlepiej na świeżym powietrzu. Starczy mały trening, np. wyjście na spacer, aby jelita funkcjonowały w odpowiednim tempie. Dobre są także ćwiczenia zalecane dla pań w ciąży. Poprawiają one również formę mięśni jak również perystaltykę jelit. Dzięki stałej ilości ruchu można uniknąć gromadzenia gazów w jelitach oraz nieprzyjemnych owego symptomów.

Jak przeciwdziałać wzdęciom w ciąży?

Przy zaburzonym przebiegu trawienia oraz fermentacji spożytego jedzenia, w przewodzie pokarmowym dochodzi do wytwarzania w zbytniej ilości gazów (u zdrowych osób 180-520g/dobę), zjawisko to definiowane jest wzdęciem. Towarzyszy temu przykre, niejednokrotnie nieprzyjemne wrażenie wypełnionego powietrzem brzucha, głośne przelewanie się w jamie brzusznej, odbijanie. Co należy do podstawowych składowych gazów składających się w naszych jelitach? Połykane powietrze podczas jedzenia pokarmów i/lub wypijania płynów – szczególnie w pośpiechu/stresie/rozmawiając z inną osobą i artykuły powstające w okresie fermentacji niestrawionych części pokarmu (wodór, metan, dwutlenek węgla, azot, indol, skatol) oraz cukry (metabolizowane poprzez bakterie będące w jelicie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *