Wszystko o elektronicznej recepcie.

Wydawać by się mogło, że po wprowadzeniu elektronicznych recept w roku 2020, obecnie nie ma już co do nich żadnych wątpliwości, ale jednak są. Pytania cały czas się pojawiają. Poniżej chcemy wyjaśnić kilka bardzo ważnych kwestii, które właśnie są związane z receptą elektroniczną.

Czym jest recepta elektroniczna oraz bez jakich elementów nie ma prawa istnieć?

Elektroniczna recepta jest niczym innym, jak kolejną formą wypisania lekarstw przez lekarza. Możemy ją zrealizować w aptece dowolnej przez nas wybranej. Może to być apteka w naszym kraju, jak i także poza nim. Jeśli tylko elektroniczna recepta spełnia wszelkie kryteria transgranicznej recepty, to mamy możliwość zakupu leku na terenie każdego państwa, które należy do Unii Europejskiej.

Warto się zapoznać z konkretnymi elementami, które powinna zawierać elektroniczna recepta. Co to za elementy?

  • Dane lekarza ją wystawiającego,
  • Dany podmiot, który wystawił ją,
  • Wszelkie personalia pacjenta – adres, numer PESEL, imię, nazwisko, jak i uprawnienia dodatkowe.

Kiedy możemy otrzymać elektroniczną receptę?

Elektroniczną receptę otrzymać może w zasadzie każda osoba. Może to być także dziecko, które nie posiada numeru PESEL. Przysługuje ona każdego pacjentowi, który jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osobie chorej, która nie jest ubezpieczona.

Ministerstwo Zdrowia od początku 2020 roku preferuje elektroniczną formę recepty. Pozwala od tego czasu lekarzom wystawiać e-receptę. W dalszym ciągu jednak mogą wystawiać recepty tradycyjne, ale jedynie w określonych sytuacjach. Jest to sytuacja, w której lekarz nie ma dostępu do Internetu, nie ma zasięgu podczas domowej wizyty, czy też występują pewne problemy z działaniem serwisu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Musimy przyznać, że sytuacje te są mocno nadużywane. Chyba każdy z nas zna lekarza, który wystawia tylko i wyłącznie recepty standardowe, a więc tradycyjne.

Kto może wystawiać receptę?

Jak można się łatwo domyślić, e-receptę wystawić może absolutnie każdy lekarz, który pracuje na terenie naszego kraju. Nie ważne jest to, czy pacjent się udaje na wizytę do POZ, zgłasza się do opieki specjalistycznej, czy też ambulatoryjnej. Elektroniczną receptę wystawić może nie tylko lekarz pracujący w przychodni, ale także podczas wizyty domowej, czy też w szpitalu.

Z jakich uprawnień dodatkowych może skorzystać pacjent?

Każdy z nas doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że istnieją pewne ulg na leki. Przysługują one chociażby honorowym krwiodawcom, czy też osobom, które posiadają uprawnienia szczególne. Takim pacjentom są wydawane leki z mniejszą odpłatnością, a nawet całkowicie bezpłatne. Mogą one również się znaleźć na recepcie.

Bardzo często mamy do czynienia z tym, że to nie lekarz decyduje o uprawnieniach dodatkowych, ale system. System podpowiada odpowiednie uprawnienia. Na przykład pacjent, który ma powyżej siedemdziesięciu pięciu lat może otrzymać lek z senioralną zniżką. Może być jednocześnie zasłużonym krwiodawcą. Wszystkie te informacje pacjent powinien podać w rejestracji i na bieżąco uaktualniać.

Każdy błąd może skutkować brakiem zniżki. Dlatego też warto wszelkie dane pacjenta zgłaszać w miejscach odpowiednich, aby sobie oszczędzić mnóstwo kłopotów.

Jakie zniżki znajdują się w elektronicznej recepcie?

Na elektronicznej recepcie zapisane mogą być wszelkie dane, które dotyczą refundowania leku. Muszą one być uwzględnione bezpośrednio w wykazie refundowanych leków. W ten sposób otrzymamy lek z 50%, czy też 30% odpłatności, lek bezpłatny lub lek ryczałtowy. Bardzo ważne jest to, aby lekarz na receptę naniósł wszelkie odpowiednie informacje, które dotyczą refundowanego leku.

Jak szybko trzeba zrealizować e-receptę?

Na zrealizowanie elektronicznej recepty, bardzo podobnie jak recepty papierowej, pacjent ma trzydzieści dni od jej daty wystawienia. Lekarz wystawić może datę realizacji późniejszą, niż data wystawienia recepty. Jest to absolutnie legalne. Wynika to chociażby z tego, że do lekarzy specjalistów udajemy się raz w roku.

Należy także zaznaczyć, że lekarze otrzymali również szereg specjalnych uprawnień, które pozwalały im na wystawienie recepty o naprawdę długim okresie ważności. Jest to okres nawet trzystu sześćdziesięciu pięciu dni. Gdy tylko na e-recepcie zostanie zaznaczona rubryka z informacją taką, to będziemy mogli ją zrealizować przez okrągły rok od daty jej wystawienia.

Czterocyfrowy kod

Najważniejszy na recepcie jest czterocyfrowy kod. Warto do sobie w miejscu dla nas dostępnym go zapisać. Jednak nie zmienia to faktu, że w elektronicznym systemie jest on cały czas widoczny. Gdy tylko go zgubimy, to bez żadnego problemu możemy kod odzyskać. W systemie znajdują się nawet archiwalne kody z naszych recept.

Te kody są przesyłane bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia. Są wysyłane przy użyciu elektronicznej platformy, w formie tekstowej wiadomości SMS na telefon komórkowy, czy też mailem na elektroniczną skrzynkę pocztową. Aby z tego rodzaju usługi skorzystać bezpłatnie, to musimy sobie założyć Internetowe Konto Pacjenta. Możemy się zarejestrować, a później tylko logować. Można tego dokonać przy użyciu bankowości internetowej.

Osoby starsze, które nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie, to mogą poprosić o pomoc inne osoby.  Problem mogą mieć jedynie osoby starsze, czy też osoby, które zbytnio nie odnajdują się w zakresie Internetu.

Dosyć trudno jest tutaj się odnaleźć bez stosownej wiedzy. Jednak później (po rejestracji) już z samym logowaniem poradzimy sobie bez żadnego problemu. Ogólnie to Internetowe Konto Pacjenta jest niesamowicie intuicyjne. Nie można niczego popsuć. Warto się z zawartością portalu zapoznać. Dzięki temu nauczymy się także korzystać z niego.

Dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami, zdajemy sobie sprawę, jak bogata jest nasza historia leczenia. Możemy sobie odświeżyć pewne nasze wizyty, zabiegi, czy też przyjmowane leki. Czasami informacje te nam się przydadzą. Nie bójmy się Internetowego Konta Pacjenta. Jest to naprawdę świetna strona.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *