Mitomania

Mitomania – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Mitomania to sztuka kłamstwa, to psychologiczne zaburzenie, które zniekształca rzeczywistość, sprawiając, że inni widzą rzeczy w zupełnie inny sposób niż są w rzeczywistości.  Chociaż wielu psychologów uważa to już za chorobę, dla innych jest to nadal zaburzenie psychiczne, które po prostu ukrywa inny rodzaj niedoborów emocjonalnych, społecznych lub osobistych. Po raz pierwszy został opisany w literaturze medycznej w 1891 r. Przez Antona Delbruecka. Osoba mitomana może być świadoma, że kłamie lub może wierzyć, że mówi prawdę.

Jakie są cechy mitomana

  • Nieustannie kłamie, co staje się jego nawykiem.
  • Kłamie, by manipulować i uwięzić wokół siebie ludzi.
  • Osoba mitomana przestaje wierzyć w jego własna rzeczywistość, buduje tę opartą na kłamstwie.
  • Ma tendencję do zniekształcania rzeczywistości.
  • Może stać się osobą agresywną.
  • Złudzenia wielkości, dumy, zimna, wyrachowania.

Przyczyny

Obecnie istnieje kilka teorii na temat tego, co powoduje, że jednostka rozwija kompulsywne kłamie. Przeprowadzono badania, które wskazują, że jest to wynik zaburzenia równowagi neurologicznej, szczególnie w płacie czołowym. Badania wykazują, że patologiczni kłamcy mają większą ilość istoty białej w mózgu predysponującej ich do choroby. Skany mózgu wykazały, że osoby z tym zaburzeniem cierpiały na prawą dysfunkcję hemolityczną. Istnieją również różne teorie psychiatryczne dotyczące przyczyny. Wielu psychiatrów i psychologów uważa, że osoby z niską samooceną, które szukają, świadomie lub nieświadomie uwagi, popularności, miłości lub chcą zatuszowanie porażki, są podatne na rozwój tego zaburzenia. Wreszcie, istnieją spekulacje, że jest to reakcja na traumę z dzieciństwa lub zaniedbanie lub niepowodzenie rodziców w ustaleniu realistycznych granic i udzieleniu wskazówek. Należy zauważyć, że wielu ekspertów uważa, że nawykowe kłamstwo jest objawem większego zaburzenia osobowości, w tym zaburzenia osobowości typu borderline i antyspołecznego zaburzenia osobowości.

Jakie są objawy?

Jednym z głównych symptomów osoby mitomaniaka jest tendencja do ciągłego kłamania, wymyślania „historii” i faktów. Faktów które się nie wydarzyły lub które miały miejsce, ale mają tendencję do powiększania ich dla własnej korzyści. Mogą symulować nawet choroby fizyczne lub psychiczne, aby być w centrum uwagi. Musimy pamiętać, że na początku kłamstwo lub symulacja zaczyna się jako całkowicie i absolutnie świadomy fakt ze strony osoby mitomaniaka. Jednak wraz z upływem czasu zaczyna wierzyć on własnym kłamstwom.

Diagnostyka

Psycholog lub psychiatra oceni osobę, aby dowiedzieć się, na  jakiego rodzaju mitomania cierpi. Ponieważ pacjent może nie być świadomy swojego stanu lub nawet oszukiwać specjalistę, pomoc rodzinna często bardzo pomaga, zwłaszcza przy tworzeniu historii medycznej.  Aby jednak psychiatra lub psycholog był użyteczny, ważne jest, aby osoba mitomana była świadoma i gotowa rozwiązać te wewnętrzne konflikty, które doprowadziły go do tego stanu.

Jeśli terapia zostanie zainicjowana, prawdopodobnie będzie ukierunkowana na uzależniający aspekt zaburzenia. Także pomoże osobie zrozumieć ich zachowanie i wpływ na innych. Później zostaną podjęte środki, aby pomóc jednostce zmienić sposób myślenia. Niektórzy psychiatrzy mogą przepisywać leki przeciwdepresyjne w celu leczenia podstawowych problemów z depresją i poczuciem własnej wartości. Ponadto, stosowanie leków przeciwlękowych może być stosowane w celu zmniejszenia uczucia niepokoju, które może nieświadomie skłonić osobę do kłamstwa.

Różnice między mitomanem a kłamcą

Ważne jest, aby wiedzieć jak odróżnić kłamcę od mitomana. Kłamca zawsze ma powód, by nie mówić prawdy. Zamiast tego mitoman kłamie kompulsywnie, bez motywacji, często jego kłamstwa są absurdalne i niewybaczalne, tworząc śmieszne sytuacje.

Konsekwencje mitomianii

Mitomania jest poważnym zaburzeniem, które dotyka nie tylko kłamcę, ale także jego najbliższe otoczenie. Są to ludzie, którzy nie mają pewnych wartości moralnych, są zdrajcami, nielojalnymi, bez oporów przed kłamstwem. To powoduje ogromny problem dla rodziny i przyjaciół. Zaufanie powoli pęka. Kontekst rodzinny, osobisty jest zamazany i utracony na korzyść izolowanej osoby, wierzącej w ich fantazje, bez żadnej wiarygodności w utrzymywaniu stosunków społecznych. Mitoman staje się samotnym, niezdolnym do zabezpieczenia stosunków społecznych, poza bliskimi więzami rodzinnymi. Nieodnalezienie daje satysfakcję, tworząc niebezpieczne uzależnienie, które napędza zaburzenia.

Zwalczanie mitomanii jest ćwiczeniem cierpliwości i miłości dla osoby cierpiącej na to patologiczne zaburzenie. Przede wszystkim konieczne jest, aby mitoman zobaczył jego postawę. Jeśli kompulsywny kłamca nie jest w stanie przyznać się do swojego problemu, niewiele można zrobić. Trzeba być bardzo stanowczym i poważnym, zanim jakiekolwiek kłamstwo zostanie odkryte przez mitomana. Jest to jeden z pierwszych znaków, które dają nadzieję na jego wyleczenie. Członkowie rodziny lub osoby bliskie mitomaniowi powinni zasięgnąć porady specjalisty, aby mogli stworzyć optymalny plan działania.

Mitomania jest skomplikowanym schorzeniem, które wymaga wiele wysiłku i determinacji, aby cierpiący mógł zmienić swoje zachowania. Ostatecznie to od osoby z zaburzeniami zależy, czy będzie w stanie odzyskać zdolność konsekwentnego mówienia prawdy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *