Nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie moczu w ciąży to bardzo częsta przypadłość. Popuszczanie kilku kropel moczu podczas kichania, kaszlu śmiech bardzo często zdarza się kobietom ciężarnym. Dotyczy ponad połowy kobiet. Czasami mimo właściwych działań higienicznych dochodzi do powstania odparzeń. W tej dolegliwości pomocne są właściwe ćwiczenia oraz dieta. W przypadku, gdy dojdzie do odparzeń, świetnym rozwiązaniem są kosmetyki pielęgnacyjne oraz ochronne, na przykład krem z cynkiem bądź kremy barierowe.

Nietrzymanie moczu w ciąży – na jakie przyczyny należy wskazać?

Przyczyna wysiłkowego nietrzymania moczu jest prosta. Powiększona macica przyczyniania się do uciskania pęcherza moczowego. To doprowadza do jego opróżniania, natomiast rozciągnięte mięśnie dna miednicy nie mogą działania powstrzymać. Zauważyć należy, że określona przypadłość może wystąpić w dowolnym stadium rozwoju ciąży, jednakże najczęściej pojawia się w III trymestrze. Wówczas macica jest największa. Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej ustaje w sposób samoistny, po upływie 6 miesięcy od porodu. Wówczas hormony kobiety wracają do normy, a także napięcie mięśniowe. Nie jest to jednak zasadą. Zdarza się, że schorzenie nie mija. Dlatego też nie należy lekceważyć określonego problemu.

Nietrzymanie moczu w ciąży – ćwiczenia Kegla

Najlepszym sposobem na zapobieganie wysiłkowemu nietrzymaniu moczu są ćwiczenia Kegla. Jest to trening mięśni dna miednicy. Polegają one na naprzemiennym rozluźnianiu oraz napinaniu mięśni otaczających cewkę moczową, pochwę, a także odbyt. W związku z tym, są to mięśnie, które są zaciskane w celu powstrzymania strumienia wypływającego moczu. Podkreślić należy jednak fakt, że częste napinanie tych mięśni podczas oddawania moczu jest działaniem niewskazanym, gdyż może doprowadzić do niepełnego wypróżnienia, natomiast mocz może wywołać infekcję. Poza tym miejscem mogą być wykonywane w różnych sytuacjach, a także okolicznościach. Nikt nie domyśli się, że ćwiczenia są wykonywane, gdyż tego nie widać.

Na początku mięśnie Kegla powinny być zaciskane na 5 sekund, a w dalszej kolejności rozluźnione, po czym należy czynność powtórzyć. Warto rozpocząć od 10 takich skurczów i powtarzać ćwiczenia kilka razy w ciągu dnia. Stopniowo ćwiczeń powinno być coraz więcej. Co więcej, coraz dłużej też należy wytrzymywać z zaciśniętymi mięśniami. Nie trzeba wstrzymywać oddychania.

Badania potwierdzają dużą skuteczność określonych ćwiczeń. Jednakże muszą być przeprowadzane w sposób systematyczny. Nie można się zniechęcać, w sytuacji, gdy rezultat nie będzie natychmiastowy. Trzeba na to poczekać kilka tygodni. Jednakże warto podjąć się wykonywania takich ćwiczeń, gdy nie jest jeszcze za późno.

Nietrzymanie moczu w ciąży – co jeszcze można zrobić?

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu można podjąć jeszcze następujące działania:

  • mimo nietrzymania moczu nie należy rezygnować z nawadniania organizmu, a więc przyjmowania co najmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie. Ograniczenie picia nie przyniesie pomocy, a nawet zaszkodzi, gdyż może doprowadzić do infekcji dróg moczowych,
  • trzeba unikać produktów żywnościowych, które mogą przyczyniać się do podrażniania pęcherza, a więc kawy oraz innych płynów, które mają kofeinę, ponadto pomidorów, cytrusów, ostrych przypraw, alkoholu i innych,
  • nie wolno dopuszczać do powstawania zaparć, gdyż stolec może także zapewniać nacisk na pęcherz. Co więcej, znaczny wysiłek, który należy podjąć podczas wypróżniania, wpływa na osłabienie mięśni dna miednicy,
  • należy jak najczęściej odwiedzać toaletę i nie doprowadzać do wstrzymywania, gdy pojawi się parcie na stolec albo pęcherz.

Nietrzymanie moczu w ciąży – należy uważać na infekcje

Zauważyć trzeba, że dolegliwość, którą jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, sprzyja powstawaniu infekcji dróg moczowych. Dla zminimalizowania tego niebezpieczeństwa należy nawadniać organizm i pić duże ilości płynów, szczególnie wody. Co więcej, należy dbać o higienę, a więc często zmieniać podpaski bądź wkładki oraz często się podmywać. W przypadku, gdy dojdzie do zapalenia pęcherza, co objawia się przez częste parcie na mocz, pieczenie podczas siusiania, ból w podbrzuszu, mętny mocz to należy zgłosić się do lekarza, w celu przepisania właściwych antybiotyków. Nieleczone zapalenie pęcherza może bowiem przekształcić się w zapalenie nerek. Jest to choroba groźna dla płodu. W III trymestrze ciąży może zakończyć się wcześniejszym rozwiązaniem.

Nietrzymanie moczu w ciąży – gdy nie znika po rozwiązaniu ciąży

Mogą zdarzyć się takie sytuacje, w których wysiłkowe nietrzymanie moczu nie znika po porodzie, a nawet dochodzi do nasilenia objawów. W tym przypadku niezwłocznie trzeba pójść do ginekologa. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym rezultaty będą lepsze. Współcześnie można wybierać spośród kilku technik terapii, które stosowane są do poziomu zaawansowania schorzenia. W tym aspekcie wykorzystuje się metody od stosowania specjalnych stożków oraz wkładek mających charakter dopochwowy przez leczenie preparatami farmakologicznymi i zabiegiem operacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *