Cholina w ciąży

Cholina w ciąży – Cholina w diecie pań w ciąży, deficyt choliny

Cholina w ciąży jest niezwykle istotna. Ze względu na własne wartości cholinę kwalifikuje się do witamin z grupy B. Cholina w zestawieniu z kwasem foliowym wspiera przemiany tłuszczów i pozwoli na zachowanie mózgu w doskonałej formie. Odpowiednia ilość choliny w organizmie obniża zagrożenie wystąpienia dolegliwości połączonych z wątrobą oraz woreczkiem żółciowym. Acetylocholina jest produkowana poprzez cholinę oraz dzięki niej pamięć mózgu jest w doskonałej formie.

Cholina odpowiada również za właściwe działanie systemu nerwowego, w związku z tymże badacze uważają, że może zwalczać mnóstwo dolegliwości, np.: Alzheimer lub Parkinson. Dzięki cholinie możliwe jest wyczyszczenie wątroby z zalegającego tłuszczu. Cholina jest bardzo istotna dla pań, jakie są w ciąży. Jej systematyczne stosowanie może mieć pozytywny wpływ na system nerwowy oraz na umysł zarodka.

Co to jest cholina?

Właściwie każdy słyszał o znakomitym wpływie lecytyny na mechanizmy psychiczne oraz rozwój człowieka. Składa się ona z fosfolipidów, więc związków, jakie tworzą błony komórkowe oraz spełniają role przekaźników w układzie nerwowym. Lecytyna zalecana jest zatem osobom, jakie mają kłopoty z pamięcią, i również w sytuacji intensywnego treningu intelektualnego. Mało osób zdaje sobie tymczasem sprawę, iż substancją pobudzającą nasz umysł do działania oraz wzmożonego treningu jest właśnie cholina, będąca częścią składową lecytyny oraz bardzo istotnym elementem wartościowym w ustroju. Organizm pań w ciąży i czasie laktacji przejawia podwyższone zapotrzebowanie na cholinę, więc stosowana w pastylkach jest bardzo ważnym elementem w ciąży. Od właściwej ilości owego elementu w organizmie przyszłej matki w ogromnym stopniu zależy odpowiedni rozwój oraz zdrowie jej dziecka.

Czy kobieta w ciąży musi stosować suplementy, lub starczy, gdy odżywia się zdrowo?

Cały czas trwa dyskusja na tenże temat: czy kobiety w ciąży powinny stosować suplementy diety, natomiast gdy tak, to jakie, jak długo oraz w jakiej ilości. Opinie są skrajne. Poszczególni specjaliści uważają, iż starczy właściwie się odżywiać. Zazwyczaj nie jest to możliwe: kobieta we wczesnej ciąży niejednokrotnie wymiotuje. Ponadto badania wskazują, iż kobiety mają deficyty określonych istotnych elementów. Może mieć to wpływ nie jedynie na czas ciąży, lecz także na późniejsze lata życia dziecka. Efekty tychże deficytów w okresie ciąży mogą być już następnie nie do odwrócenia.

Co dobrego daje cholina?

Cholina pełni bardzo istotną rolę w organizmie. Potrafi wywołać ”wyciszenie” określonych genów oraz zwiększenie pozostałych, do jakich się nie przyłącza. Ma więc ważny wpływ na modulowanie genów oraz staje się określonego typu reżyserem nowego życia. Witamina B4, więc cholina, oddziałuje pozytywnie na rozwój zarodka oraz łożyska, i również właściwe działanie wątroby mamy. Wchodzi w skład błon komórkowych oraz z owego względu odpowiada za przewodzenie sygnałów między komórkami oraz pośredniczy w dostarczaniu DHA (kwasu tłuszczowego z grupy omega-3) do zarodka.

Poprawia także przepływ krwi oraz zmniejsza poziom kortyzolu, co obniża zagrożenie występowania u dziecka dolegliwości cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca oraz otyłość w przyszłości. Właściwy poziom choliny ma ważne znaczenie w podziałach komórkowych u rozwijającego się zarodka. Zakłócenia tychże podziałów są źródłem występowania m.in. Zespołu Downa, jakiego zagrożenie występowania podnosi się chociażby ośmiokrotnie w wypadku schorzeń przetwarzania choliny w organizmie.

Cholina w diecie pań w ciąży

Codzienna dawka choliny dla kobiety w ciąży sięga 450 mg, tymczasem dla matki karmiącej piersią aż 550 mg. Składnik tenże jest niezwykle istotny podczas ciąży, gdyż niewielka ilość choliny może przyczynić się do wzmożonego zagrożenia wystąpienia chorób cewy nerwowej u dzieci, wystąpienia stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej. Dostarczanie choliny poprzez przyszłe mamy korzystnie oddziałuje na rozwój psychiczny dziecka, i również na jego pamięć.

Rezultaty deficytu choliny

Deficyt choliny w ciąży może być niezwykle niebezpieczny zarówno dla zdrowia dziecka, jak również przyszłej mamy. Zbyt niska podaż choliny doprowadza niejednokrotnie do pojawiania się stanów lękowych i depresji u ciężarnych. Poza tymże deficyt choliny może przyczyniać się do długotrwałych oraz trudnych bólów głowy, i również kłopotów z sercem. Niewielka ilość choliny w organizmie predysponuje również do składania się cholesterolu oraz trójglicerydów w wątrobie, czego typowym rezultatem jest jej stłuszczenie. Deficyt choliny w ciąży stwarza także zagrożenie wystąpienia chorób układu nerwowego dziecka i kłopotów w jego rozwoju psychicznym w późniejszych latach życia.

Dodatkowo może spowodować do osłabienia pracy układu immunologicznego, co wiąże się z większą wrażliwością na przeróżnego typu choroby. Więc należałoby zwłaszcza w okresie ciąży zadbać o odpowiednią dawkę choliny. Jej deficyty łatwo jest wzbogacić zwiększając zjedzenie artykułów możnych w cholinę bądź zażywając jej suplementy w ciąży. Cholina w pastylkach, obok kwasu foliowego, jest niezwykle często rekomendowanym suplementem dla pań ciężarnych. Sama dieta może być albowiem niedostateczna, żeby spełnić potrzeby przyszłej matki na ową witaminę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *