Powikłania po grypie

Powikłania po grypie – najczęściej diagnozowane powikłania po grypie

Powikłania po grypie według wielu ekspertów, są gorsze niż sama grypa. Przede wszystkim wpływają one na nabłonek rzęskowy, którego główną funkcją fizjologiczną jest oczyszczanie dróg oddechowych z bakterii. Po zniszczeniu nabłonek rzęsowy traci swoje funkcje ochronne i nie może w pełni chronić ciała przed dalszą penetracją bakterii i rozwojem wtórnej infekcji.

Najczęściej diagnozowane powikłania po grypie

Grypa niestety wpływa na wszystkie istotne systemy organizmu ludzkiego, dlatego jest jedną z najbardziej nieprzewidywalnych chorób.

Najczęściej diagnozowane powikłania po grypie:

 • Nieżyt nosa – zapalenie błony śluzowej nosa.
 • Zapalenie zatok jest stanem zapalnym zatok przynosowych lub szczękowych.
 • Zapalenie ucha.
 • Zapalenie oskrzeli – ostre zapalenie błony śluzowej oskrzeli.

Powikłania po grypie – zapalenie płuc

Zapalenie płuc jest jednym z najczęstszych powikłań grypy i jest wtórną infekcją bakteryjna wywołaną przez, dwoinkę zapalenia płuc, pałeczkę grypy, lub gronkowca złocistego. Mniej powszechną, a w konsekwencji cięższą postacią powikłań jest infekcja skojarzona, czyli wirusowe i bakteryjne zapalenie płuc.

Pierwotne wirusowe zapalenie płuc wywołane przez wirusy o najwyższym stopniu zjadliwości charakteryzuje się wysoką śmiertelnością z powodu rozwoju piorunującego krwotocznego zapalenia płuc, trwającego nie dłużej niż 3-4 dni. Prawdziwe pierwotne zapalenie płuc z powodu grypy występuje głównie u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby serca i płuc, którym towarzyszą zatory w płucach.

Zapalenie płuc, jako powikłanie po grypie może rozwijać się niemal jak błyskawica dosłownie na drugim trzecim dniu choroby lub tydzień lub dwa po wyleczeniu. Wynika to z faktu, że wraz z wyczerpaniem odporności na ostrą infekcję wirusową w organizmie bakterie zaczynają się namnażać. Zespół Reye’a występuje prawie wyłącznie u dzieci głównie po zachorowaniu na grypę B po spożyciu salicylanów takich jak aspiryna i objawia się ciężkimi wymiotami, które mogą prowadzić do śpiączki z obrzękiem mózgu.

Powikłania po grypie – drogi oddechowe

Ponieważ grypa jest infekcją wirusową i dotyczy głównie górnych dróg oddechowych, wówczas można narazić się na takie powikłania, jak zapalenie ucha i zapalenie zatok. Objawy, które towarzyszą takim powikłaniom to: silna niedrożność nosa, która jest słabo eliminowana, pojawia się ból głowy i temperatura wzrasta.

Występowanie takich stanów jest związane z wtórną infekcją, która może być przewlekła, jeśli dana osoba już wcześniej cierpiała na podobne choroby. Podobnie jak inne choroby wywołane wtórnym zakażeniem, zapalenie ucha, zapalenie zatok rozwijają się w czasie, jest nierozerwalnie związane z przebiegiem choroby podstawowej, ale może czasami wystąpić w tydzień po rzekomym wyzdrowieniu po przebytej grypie. Ignorowanie takich sygnałów ciała może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji tzn. zapalenia opon mózgowych.

Powikłania po grypie – układ nerwowy

Istnieje więcej rzadkich, ale nie mniej niebezpiecznych konsekwencji, o których należy pamiętać. Układ nerwowy jest również bardzo wrażliwy na powikłania po grypie. Nie można myśleć, że jeśli pojawia się kaszel, wirus jest tylko gdzieś w oskrzelach. W rzeczywistości grypa wpływa na całe ciało. W osłabionym organizmie krąży we krwi i łatwo przechodzi fizjologiczną barierę między krwią a układem nerwowym.

W rezultacie mogą wystąpić:

 • Nerwobóle
 • Zapalenie nerwów i zapalenie opon mózgowych
 • Skurcze kończyn, niezdolność do wykonywania aktywnych ruchów
 • Silny ból głowy.

Powikłania po grypie – serce

Nie można zapominać, że grypa stanowi poważne zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego człowieka, wirus wchodzi do komórek tkanki serca i niszczy je. Ponadto powoduje uwalnianie ogromnej ilości zapalnych środków chemicznych, które zwiększają przepuszczalność ściany naczyniowej, powodują obrzęk i zakłócają normalne krążenie krwi, co znacznie zwiększa obciążenie serca.

Jeśli występują niepokojące objawy mogą one doprowadzić do ataku serca, zapalenia mięśnia sercowego, ostrej niewydolności serca, zapalenia osierdzia. Należy skontaktować się z lekarzem, gdy po grypie wystąpią objawy takie jak:

 • Ból w klatce piersiowej
 • Zadyszka
 • Nietolerancja wysiłku
 • Zawroty głowy po zmianie pozycji ciała.

Opcjonalnie, kilka dni po wyleczeniu, należy przejść badanie kliniczne serca, przejść EKG, wykonać Echo serca itp.

Powikłania po grypie – nerki

Problemy mogą również pojawić się w systemie wydalniczym. Jest jednak mało prawdopodobne, aby ktoś skojarzył pogorszenie wyników badań moczu i przerwanie czynności nerek z powikłaniem po grypie. Z reguły podwyższona temperatura, ból pleców, wskazują na problem z nerkami. Takie objawy mogą pojawić się w ciągu miesiąca po zakończeniu leczenia grypy. Upośledzony przepływ krwi spowodowany przez grypę wpływa na nerki i może prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek.

Diagnoza powikłań po grypie

Przy diagnozie niektórych powikłań po grypie ważną rolę odgrywa analiza krwi i moczu, badanie rentgenowskie i inne nowoczesne metody badawcze.

Zapobieganie powikłaniom

 • Szczepienie – jeden ze sposobów zapobiegania chorobie, aby uniknąć powikłań.
 • Wezwanie lekarza w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Podsumowanie

W każdym roku powikłania po grypie zabijają średnio od 2000 do 5000 osób rocznie. Są to głównie osoby powyżej 60 roku życia i dzieci. W 50% przypadków powikłania w układzie sercowo-naczyniowym są przyczyną śmierci, a w 25% przypadków występują powikłania w układzie płucnym. Zdrowy styl życia, całoroczne spożywanie witamin, coroczne szczepienia, terminowe i kompetentne leczenie pozwoli uniknąć nie tylko wielu niebezpiecznych chorób, ale także poważnych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *