toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży – objawy, leczenie, jak unikać zakażenia?

Toksoplazmoza w ciąży to spore zagrożenie. Nie bez powodu z różnych źródeł słyszymy ostrzeżenia przed zakażeniem toksoplazmozą w ciąży. Zakażenie zagraża życiu płodu, warto zatem chronić się przed zachorowaniem.

Toksoplazmoza w ciąży

Gdy do zakażenia doszło zanim kobieta zaszła w ciążę organizm zapamiętuje pierwotniaka ja wywołującego i produkuje przeciw niemu przeciwciała. Z tego powodu ponowne zakażenie jest mało prawdopodobne, aczkolwiek może chorobę wywołać odmienny pierwotniak na którego organizm nie posiada wytworzonych przez układ odpornościowy przeciwciał.

Świeże zakażenie toksoplazmozą w ciąży niesie ryzyko dla płodu. Ryzyko to rośnie im ciąża jest młodsza. W pierwszym trymestrze zatem jest to sytuacja niebezpieczna. W trzecim znacznie mniej niebezpieczna chociaż ryzyko nadal istnieje, zwłaszcza poprzez powikłania i komplikacje rozwojowe, w tym wywołanie przedwczesnego porodu.

Toksoplazmoza w ciąży to nic pewnego

Przejście toksoplazmozy w ciąży nie zapewnia o chorobie czy obumarciu płodu. Wiele dzieci mimo wszystko rodzi się w pełni zdrowych. Co więcej większość ciężarnych wcześniej miała okazję się zetknąć z toksoplazmozą i posiada przeciwciała IgE, nawet o tym nie wiedząc.

Również często kobiety dopiero po poronieniu w pierwszym trymestrze dowiadują się o toksoplazmozie. Jeśli chodzi o zagrożenia dla dziecka, to poza obumarciem ciąży toksoplazmoza może powodować wady układu nerwowego oraz narządu wzroku. Dotyczy to głównie zakażenia w drugim trymestrze. Zaś w końcówce ciąży u dziecka mogą wystąpić anemia lub powiększenie wątroby.

Toksoplazmoza w ciąży – jak można się zarazić?

Toksoplazmoza to jedna z chorób odzwierzęcych. Nie można się nią zarazić podając komuś rękę, za to można zarazić się nią od kota. Właściwe zarażenie dotyczy kontaktu z odchodami kocimi, niemniej kot mimo swej czystości i dbałości o higienę może posiadać na sobie resztki odchodów z pierwotniakiem.

Dlatego również głaskanie kota może być droga zakażenia. Ciężarnym odradza się sprzątanie wokół kota, zmianę kuwety itp. o wiele częściej do zarażenia się toksoplazmozą dochodzi poprzez zjedzenie surowego mięsa lub półsurowego, bądź wypicia mleka niepasteryzowanego. Co więcej niemyte owoce i warzywa zanieczyszczone odchodami zwierzęcymi z pierwotniakiem prowadza także do zakażenia.

Toksoplazmoza w ciąży – jak unikać zakażenia?

W ciąży powinnaś unikać sytuacji w jakich może dojść do zakażenia. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy myć produkty spożywcze przed spożyciem. Jeśli masz kota unikaj tulenia się z nim i wspólnego spania. Nie pozwalaj kotu korzystać z kuchni, a po zabawie ze zwierzakiem zawsze myj dokładnie ręce.

Przy wymianie kuwety stosuj gumowe rękawiczki. Ponadto podczas gotowania zrezygnuj z surowego mięsa. Krwistych steków, tatra, metki itp. staraj się dokładnie smażyć, piec mięso i często myj ręce podczas jego przyrządzania. Nie krój innych produktów nożem, którym przed chwilą porcjowałaś surowe mięso. Na czas ciąży zredukuj do minim prace w ogrodzie i w ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *