Choroby o objawach podobnych do grypy

Choroby o objawach podobnych do grypy – typowe objawy

Choroby o objawach podobnych do grypy jest wiele. Same objawy są tak popularne, że łatwo je pomylić ze zwyczajnym osłabieniem organizmu lub przeziębieniem. Ale co jeśli naprawdę są to symptomy choroby o wiele groźniejszej? Jakie są konkretne przejawy innych chorób? Jakie to schorzenia? I jak się z nich wyleczyć?

Według danych GIS w roku 2016 na grypę zachorowało 1 632 213 osób. Szacuje się, że mogło ich być znacznie więcej, ponieważ nie każdy z objawami grypy idzie do lekarza. Jest to poważna choroba zakaźna, która przenosi się za pomocą bakterii przenoszących się w płynach lub poprzez dotyk.

Choroby o objawach podobnych do grypy – typowe objawy grypy.

  • Wysoka gorączka.
  • Łamanie w kościach.
  • Dreszcze.
  • Ból głowy.
  • Ból stawów.
  • Kaszel.
  • Osłabienie.

Gdy objawy choroby nie mijają przez kilka dni, a leki nie poprawiają naszego stanu zdrowia trzeba wziąć pod uwagę, że może być to zupełnie inne schorzenie. Niestety takie oznaki mają inne anomalie chorobotwórcze tylko z różnym nasileniem. W takiej sytuacji pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to zgłosić się do lekarza.

Choroby z objawami podobnymi do grypy.

Borelioza – czyli tak zwana choroba z Lyme. Wywołują ją bakterie zaliczane do krętków, które są przenoszone przez kleszcze i mogą pozostać w naszym organizmie ukryte. Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze jej objawy mogą się nawet pojawić po 2-3 tygodniach od ukąszenia.

Objawy: Gorączka, dreszcze, bóle stawów, drętwienie kończyn, tiki mięśni. U 30% przypadków występuje rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie, może być wypukłe i bolące przy dotyku.

Leczenie: Boreliozę leczy się antybiotykami, które może trwać od kilku tygodni, aż do półtora roku.

Choroby o objawach podobnych do grypy – HIV?

HIV – czyli inaczej ludzki wirus niedoboru odporności. Uszkadza on układ immunologiczny człowieka, a w efekcie tego człowiek staje się całkowicie bezbronny wobec najmniejszych infekcji. Wirusem tym można się zarazić poprzez kontakty seksualne, czyli wskutek kontaktu zakażonej wydzieliny z błonami śluzowymi. Pierwsze objawy HIV można przeoczyć, przez co może rozwijać się w ukryciu nawet przez kilka lat.

Objawy: Wysoka gorączka, osłabienie, zapalenie gardła, powiększone węzły chłonne, bóle mięśni i stawów, czerwona nieswędząca wysypka.

Leczenie: Niestety zakażeniem wirusem HIV jest nieuleczalne, ale warto wiedzieć, że są dostępie leki, które zmniejszają tempo namnażania chorych komórek przez co wydłużają czas życia chorego.

Choroby o objawach podobnych do grypy – mononukleoza?

Mononukleoza – choroba przenoszona przez pocałunek, czyli przez ślinę. Najczęściej chorują na nią dzieci i młodzież. Wywołuje ją wirus EBV.

Objawy: Wysoka gorączka do 40’C, silny ból gardła i migdałków, ból brzucha, obfity katar.

Leczenie:Nie ma specjalnych leków leczących mononukleozę, dlatego stosuje się leczenie objawowe. Obniża się gorączkę, pomaga również picie dużej ilości płynów i zaleca się oszczędny tryb życia.

Wirusowe zapalenie wątroby – czyli choroba zakaźna wątroby znana pod skrótem WZW. Wywołuje ją uszkodzenie wątroby przez hepatotropowe wirusy. Są znane różne odmiany tej choroby, czyli WZW typu A, B, C, D, E i G.. Do zakażeń dochodzi drogą pokarmową, płciową, oraz przez krew, lub okołoporodową z matki na dziecko, a nawet poprzez służbę zdrowia, czyli niestaranne zabiegi medyczne.

Objawy: Są one różne ze względu na typ choroby, ale najczęściej to podstawowe objawy grypy plus występująca żółtaczka, mocz o barwie piwa, ból w prawym podżebrzu, powiększona wątroba oraz śledziona.

Leczenie: Większość osób zakażonym wirusem WZW udaje się wyleczyć po przez rożnego rodzaju leki, i interfenol, choć nie ma jednego konkretnego leku na całkowite wyeliminowanie wirusa

Choroby o objawach podobnych do grypy – RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów – czyli RZS to choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. Polega ona na tym, że błona miazgowa umiejscowiona w stawie pogrubia się i przerasta do takiego stopnia, że odłącza się od źródła substancji odżywczych, czyli od całego płynu stawowego. Sprawia to, że staw jest uszkodzony i może doprowadzić do jego niedowładu.

Objawy: Ból i obrzęk stawów, ich poranna sztywność utrzymująca się ponad godzinę, uczucie zmęczenia, stan podgorączkowy, chudnięcie i brak apetytu.

Leczenie: Stosuje się leczenie ruchem oraz masaże i relaksacyjne kąpiele. Dodatkowo leczenie wspomaga się farmakologicznie.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – rozpoznanie tej choroby nie jest łatwe, ponieważ w objawach przypomina choroby płuc i omawianej grypy. Dlatego podczas wywiadu lekarskiego należy przeprowadzić badania RTG oraz co najważniejsze tomografię komputerową w wysokiej rozdzielczości. Choroba ta nazywana jest płucem farmera lub płucem użytkownika sauny. Chorują na nią osoby, które mają kontakt z wdychaniem pyłów organicznych.

Objawy: Kaszel, wysoka temperatura ciała, dreszcze, bóle głowy i uczucie duszności.

Leczenie: Opiera się na walce w głównym alergenem.

Zapalenie mózgu – pojawia się ono wtedy, gdy stan zapalny obejmuje miąższ mózgu. Wytapiać może ono przy gruźlicy lub jako powikłanie po boreliozie. Jest ono wywołane przez enterowirusy, rabdowirusy, oraz przez grzyby i pierwotniaki. Dodatkowo do zapalenia mózgu może dojść przez spożycie niektórych leków lub po zatruciu metalami ciężkimi. Śmiertelność tej choroby jest bardzo wysoka. Atakuje ona nagle, lub może rozwijać się nie zdiagnozowana nawet przez kilka lat.

Objawy: Gorączka, bóle głowy, nudności i wymioty oraz zaburzenia osobowości.

Leczenie: W przypadku bakteryjnego zapalenia mózgu leczenia polega na podaniu penicyliny. Podczas gdy do zachorowania dochodzi przez wirusy to podaje się leki antywirusowe np. acyklowir. Ogółem leczenie jest farmakologiczne. Ważne jest by chorobę jak najszybciej zdiagnozować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *