choroba alzheimera

Choroba Alzheimera – czy można się nią zarazić?

Choroba Alzheimera jest schorzeniem układu nerwowego, ana temat jej przyczyn istnieje sporo hipotez. Niedawno świat obiegła informacja jakoby przyczyną choroby mogło być zakażenia. Czy to oznacza ze można się Alzheimerem zarazić?

Choroba Azlheimera jest zaraźliwa?

Choroba jako taka budzi duże zainteresowanie badaczy. Ma w sobie wiele zagadkowości. Znane są jak dotąd grupy podwyższonego ryzyka zachorowania oraz czynniki sprzyjające zachorowaniu. Należą do nich starszy wiek, płeć żeńska, niski poziom wykształcenia oraz cukrzyca. Czasem też mówi się o pokrewieństwie z osobami u których wystąpiła choroba Alzheimera.

Naukowcy z University College London podejrzewają iż może być to choroba zakaźna. Byłoby to ułatwieniem dla leczenia. Chodzi o obecność w mózgu białka amyloidowego, które tworzy płytki niszczące korę mózgową. Naukowcy wskazują iż białko to jest obecne u osób którym wstrzyknięto hormon wzrostu. Białko to może ale nie musi wywoływać chorobę, a co więcej nie każda demencja wiąże się z obecnością tegoż białka.

Dochodzi do tego jeszcze kwestia sposoby zakażenia białkiem. Podejrzewa się iż może chodzić o instrumenty chirurgiczne. Niestety do rzetelnych badań które byłyby miarodajne potrzeba co najmniej tysiąca osób u których w wieku starczym wystąpiła choroba Alzheimera a wcześniej przebyły operację neurochirurgiczną.

Choroba Alzheimera – dziedziczenie czy zakażenie?

W pewnym sensie choroba Alzheimera jest dziedziczna, jednak nie odpowiada za nią żaden pojedynczy gen ani ich grupa ale kombinacja genetyczna. Dane epidemiologiczne wykazują, że jeśli mamy krewnego w pierwszym stopniu pokrewieństwa nią dotkniętego, ryzyko w naszym przypadku będzie podwyższone.

W fazie badań i opracować jest model genomu pozwalający określić dokładne podłoże choroby. Pomiędzy genetykę wplatają się dodatkowo czynniki środowiskowe, których nie można bagatelizować a utrudniają postawienie tezy.

Choroba Alzheimera – wieloczynnikowe przyczyny

Przyczyny zachorowania są bardzo złożone, nawet jeśli specyficzny rodzaj białek odpowiada za chorobę i można się nim zarazić to nie jest to jedyna przyczyna choroby. Chorobę Alzheimera można porównać do chorób nowotworowych lub sercowo-naczyniowych na które składa się cała gama przyczyn objawiających się u różnych pacjentów w różnej kombinacji nasilenia.

Wraz z odkrywaniem kolejnych faktów o schorzeniu wprowadza się szereg terapii eksperymentalnych również dotyczących białka amyloidowego. Mimo terapii przeciwciałami ciało nie odzyskuje sprawności a jedynie można nieznacznie wstrzymać progres choroby.

Choroba Alzheimera – profilaktyka choroby

W obszarze profilaktyki mówi się o farmakoterapii w kontekście białka amyloidowego. Badania trwają. Leki podaje się osobom zdrowym lub na wczesnym etapie choroby, by sprawdzić efekty ich działania. Póki co nie ma leku na tę chorobę ani jedynej słusznej terapii. Podobnie jak przyczyny jej są skomplikowane również złożone jest jej leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *