Ból wątroby w ciąży

Ból wątroby w ciąży – niektóre choroby powodujące dyskomfort

Ból wątroby w ciąży najczęściej obserwuje się w drugim trymestrze ciąży. Wynika to z produkcji progesteronu, którego działanie polega na rozluźnieniu macicy. Wątroba podczas ciąży jest jednym z pierwszych organów, które doświadczają podwójnego obciążenia, ponieważ ten organ jest odpowiedzialny za oczyszczanie i ochronę organizmu zarówno kobiety, jak i dziecka. Aby wesprzeć wątrobę w okresie oczekiwania, na dziecko warto zadbać o prawidłowe odżywianie.

Dlaczego pojawia się ból wątroby w ciąży?

Podczas ciąży kobiety często odczuwają ból w wątrobie. Dyskomfort w prawym boku jest powodem, dla którego należy udać się do lekarza, tylko on może określić przyczynę pojawienia się dolegliwości i zalecić odpowiednie leczenie.

Ból wątroby w ciąży mogą wywołać następujące czynniki:

 • Nacisk rosnącej macicy
 • Zmiany hormonalne
 • Podwójna praca organu z powodu wzrostu płodu
 • Niewłaściwa dieta i zaburzenia trawienia
 • Stłuszczenie wątroby, któremu zwykle towarzyszą częste wymioty, prowadzące do odwodnienia
 • Zaostrzenie chorób przewlekłych.

Gdy ciąża przebiega normalnie i nie ma w historii zdrowotnej kobiety stwierdzonych chorób wątroby, narząd może nieznacznie powiększyć się z powodu zwiększonego obciążenia. Jeśli przyszła matka martwi się silnym bólem po prawej stronie i zażółceniem skóry, powinna zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ objawy te mogą wskazywać na rozwój choroby.

Niektóre choroby powodujące dyskomfort

Silne wymioty kobiet w ciąży

Wymioty najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze. Zaburzenia w obrębie wątroby występują zwykle przez 7-21 dni od początku ciężkich wymiotów. Mocz staje się ciemny, czasem pojawia się świąd. Analizy biochemiczne wykazują wzrost bilirubiny i inne nieprawidłowości.

Cholestaza śródwątrobowa podczas ciąży

Rozwój choroby występuje w trzecim trymestrze ciąży. Charakteryzuje się swędzeniem, które pojawia się w 27-30 tygodniu na kończynach, stopach, dłoniach, rozprzestrzeniając się na całe ciało, mocz ciemnieje. Wymioty, nudności, ból brzucha to rzadkość. Wielkość wątroby i śledziony pozostaje niezmieniona. Po porodzie wszystko wraca do normy. Ze względu na fakt, że poziom hormonów płciowych wzrasta, przyczynia się do zwiększonego tworzenia żółci, ale jednocześnie jej wydzielanie jest zahamowane. Ta choroba jest dziedziczna. Objawia się, bólem po prawej stronie i dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

Objawy w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A u kobiety w ciąży są takie same jak u pozostałych ludzi. Druga postać choroby jest cięższa, towarzyszy jej zatrucie. Jeśli skóra płodu ma otarcia i uszkodzenia, zwiększa ryzyko infekcji. Po rozpoznaniu wirusowego zapalenia wątroby przeprowadzane jest wspólne leczenie ze specjalistą chorób zakaźnych i ginekologiem.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zaostrzeniu towarzyszy ból i ciężkość w prawym nadbrzuszu, zwłaszcza podczas spożywania nieodpowiednich pokarmów. Niektóre kobiety w ciąży odczuwają ból wątroby, gdy płód się porusza.

Kamica żółciowa

Z reguły nasila się pod koniec drugiego trymestru. Możliwe jest zaostrzenie kamicy żółciowej w czasie ciąży, która powoduje ból wątroby w postaci kolki. Kamica żółciowa jest diagnozowana, gdy kamienie pojawiają się w woreczku żółciowym i przewodach. Zdarza się, że choroba była wcześniej, ale nie dawała objawów, a w okresie ciąży po prostu nasiliła się. Choroba ta przejawia się w postaci ostrego bólu w prawym nadbrzuszu.

Marskość wątroby

Nieodwracalne przewlekłe uszkodzenie wątroby, nasilone jest podczas ciążę. Choroba charakteryzuje się niekorzystnym wpływem na przebieg i wynik ciąży. Ciąża jest nie tylko niepożądana, ale także przeciwwskazana u kobiet z marskością wątroby.

Dieta wątrobowa pozwala eliminować ból wątroby w ciąży

Aby wesprzeć ważny narząd jakim jest wątroba, który oczyszcza organizmy matki i dziecka ze szkodliwych substancji, a także nie narażać się na ból wątroby w ciąży trzeba przestrzegać specjalnej diety. Najczęściej lekarze zalecają kobietom w ciąży następujące procedury:

 • Wykluczyć pokarmy bogate w cholesterol i tłuszcze: potrawy smażone, wędzone, tłuste, pikantne
 • Zaprzestać używania soli
 • Nie używać ostrych przypraw
 • Nie spożywać żywności konserwowanej
 • Wykluczyć fast food i wysokokaloryczne słodycze: ciasta, ciastka, czekoladę.

Pokarm dla kobiet w ciąży z dyskomfortem wątroby powinien składać się z produktów mlecznych, świeżych owoców i warzyw, kaszek, płatków zbożowych, chudego mięsa i ryb. Aby zmniejszyć obciążenie wątroby, potrawy z zalecanych produktów powinny być gotowane na parze lub pieczone. Aby poprawić trawienie i stymulować produkcję żółci wystarczy pić dużo płynów.

To prawda, że kawę należy odstawić, zielona herbata, woda z cytryną i niegazowana woda mineralna są najbardziej odpowiednie dla wątroby. Uważna dbałość o zdrowie i odpowiednia dieta pomoże w utrzymaniu zdrowej wątroby w czasie ciąży. Aby pozbyć się bólu wątroby w ciąży, trzeba starać się nie przejadać i nie obciążać głównego organu filtrującego szkodliwymi produktami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *