seks w czasie miesiączki

Seks w czasie miesiączki – seks podczas okresu, jak uprawiać seks?

Seks w czasie miesiączki – uprawianie stosunków seksualnych w czasie trwania miesiączki to temat dyskusyjny. Dla jednych seks w czasie miesiączki jest obrzydliwy i nie do zaakceptowania. Dla innych zaś – to czas jak każdy inny dobry na zbliżenie. Kwestie moralne mogą być dyskusyjne, jednak warto zastanowić się nad biologicznymi aspektami seksu podczas okresu.

Czy seks w czasie miesiączki jest bezpieczny?

Miesiączka to dla kobiety czas, gdy macica oczyszcza się i przygotowuje na potencjalne przyjęcie zarodka. W tym czasie raczej niemożliwe jest zajście w ciążę – o ile kobieta ma regularne cykle, trwające mniej więcej 28 dni. W przypadku krótszych lub dłuższych cykli istnieje spore prawdopodobieństwo dni płodnych przypadających na okres.

Należy też pamiętać, że plemniki w drogach rodnych kobiety wytrzymują do 3 dni – stosunek w trakcie miesiączki może więc spowodować zapłodnienie po miesiączce! Zatem definitywnie – podczas okresu jest mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jednak ryzyko jest wciąż bardzo duże jeśli nie używa się prezerwatywy. Nie należy zatem stosować miesiączki jako sposobu na antykoncepcję.

Miesiączka, a infekcje

Podczas miesiączki odporność kobiety znacznie spada. Oznacza to, że istnieje dużo większe prawdopodobieństwo zarażenia się drobnoustrojami przez stosunek. Dodatkowo, podczas okresu pochwa i szyjka macicy są bardziej podatne na infekcje drobnoustrojami, które może do wewnątrz wprowadzić partner. Seks w trakcie miesiączki nie jest zatem zbyt higieniczny. Na ten czas zaleca się powstrzymanie od stosunków bez zabezpieczenia i poprzestanie na pieszczotach oralnych.

Zalety seksu w trakcie miesiączki

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas miesiączki sprzyjają stosunkom. Kobieta ma wtedy większą ochotę na seks, a jej ciało jest bardziej podatne na pieszczoty. Warto to wykorzystać uprawiając seks z prezerwatywą lub pieszcząc się wzajemnie – to również wspaniale wzmacnia relację pomiędzy partnerami. Zazwyczaj seks podczas miesiączki uprawiają tylko pary pozostające w długotrwałych, silnych pod względem emocjonalnym relacjach.

Takie doświadczenie wzmacnia ich uczucia poprzez odkrywanie mniej przyjemnych aspektów fizyczności partnera. Pozwala to również na pozbycie się skrępowania w obecności partnera. Bywają też pary, które zwyczajnie podnieca fakt krwawienia w trakcie stosunków i seks w trakcie okresu jest dla nich spełnieniem fantazji seksualnych. Nie istnieją zatem przeciwwskazania do uprawiania miłości w czasie tych kilku dni krwawienia, pod warunkiem, że używa się zabezpieczenia. Taki stosunek może nawet pomóc w rozładowaniu napięcia miesiączkowego!

Kochać się podczas okresu, czy poczekać?

Ostateczną decyzję na temat stosunków podczas miesiączki powinni podjąć wspólnie partnerzy. Istotne jest, by mężczyzna miał świadomość, że jego partnerka ma okres. Dobrze jest uprawiać w tym czasie seks w wannie lub pod prysznicem, by uniknąć dyskomfortu spowodowanego brudzeniem pościeli.

Najrozsądniej jest oczywiście zrezygnować z seksu na czas miesiączki i przez tych kilka dni obdarzać się czułością w inny sposób. Jeśli jednak oboje partnerzy nie mają nic przeciwko temu, to można spokojnie spróbować się kochać. Ważne jest jednak, by zabezpieczać się mechanicznie – prezerwatywą.

Komentarze

  1. okres to najlepszy czas na współżycie. dla osób, które nie chcą się pobrudzić, są specjalne tampony (np. beppy – mam i polecam). szkoda marnować kilka dni :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *