poronienia nawykowe

Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Hemoroidy w ciąży – hemoroidy najczęściej występują u ciężarnych, chociaż nie są przypadłością ginekologiczną, występować mogą również niezależnie od ciąży, również u mężczyzn. Objawami hemoroidów jest zwykle krew na papierze toaletowym, ale symptomami hemoroidów bywa dużo wcześniej pojawiający się ból i pieczenie w okolicy odbytu, zwłaszcza towarzyszący zaparciom. W ciąży to właśnie brak regularnych wypróżnień jest podstawią przyczyną hemoroidów.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży doczekały się wyodrębnienia na hemoroidy ciążowe, a to za sprawą samoistnego znikania po porodzie. Niestety nie zawsze zanikają całkiem. Często potrafią się odnowić. Ich samoistne znikanie wiąże się z niezaawansowanym stadium rozwoju. Jeśli po porodzie hemoroidy maleją i znikają nie są powodem do niepokoju ani leczenia. Jeżeli jednak tak nie jest należy zgłosić się do lekarza. Praktycznie co druga kobieta w ciąży doświadcza problemu hemoroidów.

Wpływ na ich rozwój mają hormony, które zarówno zaburzają prace naczyń krwionośnych jak też spowalniają trawienie powodując w efekcie zaparcia. Ponadto powodem hemoroidów jest ucisk macicy na jelita i żyły jamy brzusznej co utrudnia odpływ krwi z miednicy i nóg. Guzki krwawnicze, znajdujące się w błonie podśluzowej w kanale odbytu przypominają niewielkie poduszeczki utkane z naczyń krwionośnych.

Ich zadanie jest uszczelnienie odbytu, gdy dojdzie do ich przerostu zaczynają wychodzić na zewnątrz co jest bolesne i odczuwane jako świąd, pieczenie. Krwawienie jest ostatnim stadium, kiedy hemoroidy zaczynają pękać w wyniku przeciążenia żył wokół zwieraczy odbytu. Niestety w ciąży nadmiar progesteronu wpływa na osłabienie żył i częstsze pękanie hemoroidów.

Hemoroidy w ciąży – profilaktyka

By nie cierpieć z powodu hemoroidów warto zadbać o profilaktykę. Zacząć należy od diety, dzięki której nie będziemy mieć problemu z wypróżnieniem. Kolejnym krokiem jest zapewnienie sobie minimum co najmniej aktywności ruchowej, utrzymując kondycję mięśni miednicy na należytym poziomie. Warto jest też sporo pić, bowiem płyny rozluźniają. W diecie nie powinno braknąć błonnika regulującego stolce.

Hemoroidy w ciąży – sposoby leczenia

W ciąży nie są wskazane leki na hemoroidy poza ziołowymi czopkami i naparami. Zatem jeśli już nabawiłaś się hemoroidów a do porodu niedaleko wstrzymaj się z leczeniem. Jeżeli jednak dolegliwości są uciążliwe i do porodu zostało ci kilka miesięcy, wówczas możesz spróbować naturalnych metod leczenia. Bez wątpienia zadbaj o regularny stolec i nie siedź za długo w toalecie powodując dodatkowy nacisk na żyły.

Miejsca, które cię bolą i pieką, przemywaj zimną wodą z mydłem w płynie przeznaczonym dla kobiet w ciąży. Możesz wykonać napar z kory dębu, rumianku i przemywać nimi odbyt. Ponadto polecana jest maść nagietkowa lub czopki z nagietkiem, które przyspieszają wchłanianie się hemoroidów jak też ograniczają świąd. A przy krwawiących hemoroidach ulgę przyniosą ciepłe okłady z wilgotnej torebki herbaty.

Możesz również spróbować kąpieli ciepłej, jednak nie gorącej i nie nazbyt długiej. W aptekach dostępne są też zimne okłady, które warto przyłożyć do odbytu by zniwelować świąd. Ziołowe leki na hemoroidy to zwykle wyciąg z kasztanowca i rutyna, niemniej ratyna w ciąży nie jest wskazana, zatem z leczeniem wstrzymaj się do porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *