Probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży – Czy można brać probiotyki w ciąży?

Probiotyki w ciąży to temat, jaki interesuje zarówno fachowców jak również chorych. Ci pierwsi nim polecą kobiecie ciężarnej środek chcą mieć dowód na jego oddziaływanie. Chorzy z kolei, mając jeszcze większą wiedzę na temat znaczenia odpowiedniej mikroflory jelit, poszukują właściwych środków w aptece.

Probiotyki – jak funkcjonują?

Probiotyki to odmiennie dobre bakterie, jakie stosowane we właściwych proporcjach wywierają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Zawierają w sobie zwykle bakterie z typu Lactobacillus, jakie zwiększają wytrzymałość oraz tworzą barierę dla szkodliwych patogenów. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie w organizmie homeostazy, więc naturalnej harmonii pomiędzy konkretnymi rodzajami bakterii

Ciąża to okres radykalnych zmian

W organizmie przyszłej mamy trwają rozwinięte „funkcje” dostosowawcze – to okres radykalnych zmian: anatomicznych, fizjologicznych oraz metabolicznych, od jakich zależy odpowiedni przebieg ciąży oraz szczęśliwe wyjście. Poprzez gospodarkę hormonalną przetacza się naturalna burza. Rośnie zapotrzebowanie energetyczne, pobudza metabolizm tłuszczów, składa się więcej tkanki tłuszczowej. Macica, jaka najpierw przypomina spłaszczoną gruszeczkę o pojemności tylko paru mililitrów, transformuje się w duży, pięciolitrowy aparat, jaki „rozszerza się” w jamie brzusznej. W efekcie żołądek oraz jelita przemieszczają się oraz zaczynają trochę odmiennie funkcjonować. Pojawiają się ciążowe przypadłości.

Probiotyki w ciąży a zdrowie potomstwa

Wykonano niezliczone badania nad suplementacją probiotykami poprzez kobiety ciężarne na zdrowie potomstwa. Przegląd badań zapewnia niejasne dane oraz nadal konieczne są randomizowane oraz sprawdzane badania, jakie dokładnie opiszą skład probiotyków, dawkę, okres używania oraz obejmą ogromną grupę badanych. Jednakże obecne wyniki badań są obiecujące oraz wskazują iż suplementacja probiotykami poprzez ciężarne korzystnie oddziałuje na zdrowie potomstwa.

Czy można brać probiotyki w ciąży?

Czemu bakterie probiotyczne są tak istotne dla ciężarnej? Stosowanie probiotyków w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią wywołuje pojawienie się pozytywnych bakterii w mleku, dzięki czemu maluch od pierwszych dni życia tworzy odpowiednią florę, zarówno w jelitach, jak również w jamie ustnej. Poza niewątpliwymi zaletami mleka kobiecego ponadto dziecko karmione piersią poprzez mamę stosującą probiotyk jest mniej narażone na wystąpienie biegunek zakaźnych, kolek, zatwardzeń, i chociażby próchnicy. Wykazano, iż stosowanie probiotyków w ciąży oraz w czasie karmienia obniża znamiennie zagrożenie wystąpienia atopowego zapalenia skóry i astmy u dziecka.

Probiotyki w ciąży: kiedy przyjmujesz antybiotyki

Choć podczas ciąży należy ograniczać wykorzystywanie wszystkich leków, to nie zawsze jest to możliwe. W razie potrzeby przyszłe mamy mogą być leczone również antybiotykami. Jednakże podczas takiej kuracji jest, niestety, duże zagrożenie wystąpienia biegunki – największe w wypadku antybiotyków o szerokim obszarze oddziaływania (np. aminopenicylina, poniektóre cefalosporyny oraz klindamycyna). Równoczesne wykorzystywanie probiotyków w ciąży obniża zagrożenie wystąpienia biegunki o blisko 60 procent.

Cukrzyca ciążowa oraz alergie i probiotyki

Obszarem, w jakim ciężarnym mogą pomóc probiotyki jest obrona przed cukrzycą ciążową. Zaburzenie polegające na nietolerancji glukozy jest groźne także dla kształtującego się płodu przez zagrożenie przerostem komórek beta wysp trzustkowych Langerhansa. Co więcej, nieuregulowana cukrzyca ciążowa może wywołać choroby genetyczne, hipoglikemię maluchów, hipokalcemię, i chociażby śmierć dziecka. Mniejszą podatnością na insulinę przedstawiają się kobiety ze zbytnim przyrostem wagi ciała, zmianami hormonalnymi, lecz również zmianami w mikroflorze jelitowej. Zbadano, iż właściwa suplementacja priobiotykami oddziałuje korzystnie na nadwrażliwość insulinową, tymże samym zmniejsza się natężenie glukozy oraz insuliny na czczo, natomiast cały metabolizm podlega regulacji. Przeprowadzane badania nie dają szerokiego obrazu zjawiska poprzez ich niewystarczającą ilość, lecz dotychczasowe pokazują, iż właściwa dieta i wykorzystywanie w ciąży probiotyków obniżają zagrożenie zapadnięcia na cukrzycę ciążową z 34 do 13 procent.

Jakie probiotyki stosować w ciąży?

Zalecane probiotyki dla dorosłych pań w ciąży to szczep bakterii Lactobacillus GG oraz Lactobacillus rhamnosus GG. Gdy przed porodem kobieta będzie prewencyjnie stosować probiotyki, natomiast po przyjściu dziecka na świat będzie je podawać niemowlęciu poprzez pierwszych sześć miesięcy jego życia, w efekcie może zmniejszyć zagrożenie wystąpienia nadwrażliwości u własnej pociechy o połowę. Są także zalety podawania probiotyków osobom z nadwrażliwością – w ich wypadku wykorzystywanie probiotyku LGG pomaga przyspieszyć mechanizm ustępowania symptomów nadwrażliwości. Probiotyk Lactobacillus GG wpływa na układ immunologiczny, ograniczając aktywność komórek, jakie odpowiadają za rozwój symptomów nadwrażliwości. Szczep LGG stymuluje komórki jelita cienkiego do rozwoju oraz zabezpiecza nabłonek jelitowy, co komplikuje przenikanie alergenów z przewodu pokarmowego do krwiobiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *