Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa – rozpoznanie, leczenie i zagrożenia

Cukrzyca ciążowa to jedno z dość często pojawiających się schorzeń, które dotyka wiele kobiet spodziewających się dziecka. W artykule tym postaramy się przybliżyć Wam podstawowe informacje dotyczące tejże dolegliwości. Jeśli więc planujesz wraz ze swoim partnerem powiększenie rodziny, albo jesteś już w trakcie ciąży i tak powinnaś przeczytać ten tekst i zapoznać się z informacjami w nim zawartymi.

Po za tym nawet jeśli w Twoim życiu aktualnie nie ma w planach ciąży to i tak warto wiedzieć coś więcej o cukrzycy ciążowej, chociaż by dla bezpieczeństwa Naszych bliskich, czy możliwości pomocy kobietom ciężarnym w takiej potrzebie. Ale przejdźmy teraz do sedna i do samej choroby, na wstępie zacznijmy od tego skąd cukrzyca ciążowa bierze się u przyszłych mam, które pod sercem noszą nowe życie.

Cukrzyca ciążowa

Aby można było zacząć mówić o cukrzycy ciążowej, przejdźmy na początek do wyjaśnienia samego pojęcia „cukrzyca”, czym ona tak w zasadzie jest? Najprostszym wyjaśnieniem, które każdy z Nas bez problemy przyswoi będzie powiedzenie, że jest to po prostu nadmiar cukru w Naszym organizmie. Najważniejszym cukrem w ludzkim organizmie jest glukoza tak więc to po prostu jej poziom będzie podwyższony u osób, które cierpią na cukrzycę.

Wiele osób wciąż popada w mylne przekonanie, że jeśli ktoś ma cukrzycę to najprawdopodobniej jest osobą, która pochłania ogromne ilości słodyczy. Nie odmawia sobie ciast, ciasteczek, cukierków, pewnie dodatkowo pochłania jeszcze ogrom gazowanych napoi. Napoi, które jak wiemy również napchane są tymi najgorszymi cukrami, czyli cukrami prostymi.  Jak się jednak okazuje sprawa nie jest tak prosta, bowiem jeśli chodzi o cukrzyce u kobiet ciężarnych. Ma ona bezpośredni związek z ich hormonami. Zmiany, które pojawiają się w kobiecych hormonach podczas bycia w ciąży są bardzo duże, co za tym idzie stąd może pojawić się wiele problematycznych schorzeń w tym cukrzyca ciążowa. Najłatwiej rzecz ujmując u pacjentki zmagającej się z ową cukrzycą dochodzi do problemów z tolerancją węglowodanów.

JAKIE NAJCZĘŚCIEJ ROZPOZNAĆ CUKRZYCĘ?

Aby rozpoznać cukrzycę najważniejszym badaniem jest badanie poziomu cukru we krwi. Lekarze w ciąży zlecają je swoim pacjentkom dość często. Chociaż by z tego powodu, że w wielu przypadkach tego zachorowania nie pojawiają się żadne niepokojące objawy ani symptomy. Oczywiście jest część osób u których te sygnały dadzą o sobie znać. Jest też grupa, która badania poziomu cukru we krwi nie miała by nawet pojęcia, że coś jest nie tak. Najczęściej już do dziesiątego tygodnia lekarz powinien zlecić badanie krwi pacjentki. Badania, aby sprawdzić czy przyszła mama już przypadkiem nie cierpi na cukrzycę. Bardziej dokładnym badaniem jest natomiast badanie zwane „obciążeniem glukozą”. Do tego badania zwykle kieruje się pacjentki w czasie od 24 do 26 tygodnia ciąży.

Badanie polega na pobraniu krwi, dodatkowo po tym działaniu pacjentka otrzymuje do wypicia wodę. Wodę w której została rozpuszczona glukoza, jest zawartość wynosi około 50 gram. Jednak to nie wszystko. Krew zostaje w tym samym dniu pobrana pacjentce jeszcze dwa razy. Pierwszy raz od godziny po wypiciu, a drugi dwie godziny po zażyciu glukozy.

Prawidłową normą w przypadku kobiet ciężarnych jest moment kiedy norma nie przekracza 140mg% w organizmie. Jeśli jednak wynik tego badania okaże się wyższy o więcej należy pacjentkę skierować na kolejne badanie. Tym razem kobieta musi wypić roztwór do którego dodano 75mg glukozy. Tutaj ma miejsce tylko jedna próba pobrania krwi, jest to po dwóch godzinach od spożycia napoju z glukozą. Najważniejsze w przypadku drugiego testu jest to, aby pacjentka była na czczo. Nie spożywała dzień wcześniej produktów wysoko cukrowych oraz ostatni posiłek był nie wcześniej niż przed dwunastoma godzinami przed badaniem.

OBJAWY, KTÓRE MOGĄ, ALE NIE MUSZĄ POJAWIĆ SIĘ W CZASIE CUKRZYCY CIĄŻOWEJ:

 • powracające zawroty głowy
 • omdlenia, które wcześniej nie miały miejsca
 • zwiększenie pragnienia
 • bardzo częste oddawanie moczu, ilość moczu na dobę może dochodzić nawet do 3 litrów u pacjentki
 • ogólne osłabienie organizmu
 • mogą pojawić się napady głodu, które powodowane są brakiem insuliny w organizmie
 • u pacjentek może też zamiennie dochodzić do spadku ich wagi oraz do wzrostu masy ciała. A także wzrostu masy płodu, która nie jest adekwatna do jego wieku.

ZAGROŻENIA DLA DZIECKA I MATKI WYNIKAJĄCE Z CUKRZYCY CIĄŻOWEJ:

 • Może dochodzić do zaburzeń rozwojowych u dzieci, których matka cierpiała na cukrzyce ciążową
 • Makrosomia jest to zbyt dużą wagą płodu. Może prowadzić do zbyt dużej wagi urodzeniowej dziecka i prowadzić do innych konsekwencji z tym związanych.
 • Może dojść do śmierci wewnątrzmacicznej płodu
 • Jeśli chodzi o przyszłą mamę często konieczne jest cesarskie cięcie, które również może stać się zagrożeniem.
 • Cukrzyca ciążowa może prowadzić również do wcześniejszego porodu.

KTÓRE KOBIETY SĄ NAJBARDZIEJ ZAGROŻONE CUKRZYCĄ CIĄŻOWĄ:

 • Kobiety u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS)
 • Te mamy, które przebyły już cukrzycę ciążową
 • Kobiety otyłe, oraz te nie dbające o zdrowe odżywanie zarówno w czasie ciąży jak i przed
 • Kobiety, których rodzice bądź rodzeństwo cierpi na cukrzyce
 • Osoby u których została wcześniej zdiagnozowana insulinoodporność

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *