Czarny bez

Czarny bez – właściwości zdrowotne, korzystny wpływ na wygląd skóry

Czarny bez to popularna roślina, która doceniona została przed wiekami przez wiele kultur. Również medycyna alternatywna opiera na nim mnóstwo znanych sobie sposobów leczenia. Niewiele osób wie, że zioło to jest wchodzi obecnie w skład wielu produktów komercyjnych, które stosowane są w kosmetykach, lekach oraz suplementów. Wykazuje ogrom właściwości prozdrowotnych, o których dowiecie się z naszego artykułu.

Czarny bez w medycynie ludowej

Już od setek lat czarny bez był stosowany w medycynie ludowej jako środek przeciwbólowy, remedium na obrzęki, lek na infekcje oraz dolegliwości układu oddechowego. Początkowo bez czarny był popularyzowany na terenie Stanów Zjednoczonych. Obecnie wykorzystywany jest na całym świecie na przykład jako herbata przeciwgorączkowa.

Właściwości zdrowotne czarnego bzu

Konwencjonalne metody leczenia są dziś niezwykle rozwinięte. Komercyjne produkty lecznicze nie wzbudzają jednak w społeczeństwie zaufania. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w ich składzie znajduje się ogrom substancji chemicznych, które w dłuższej perspektywie stosowania są bardzie szkodliwe, aniżeli pożyteczne. Właśnie dlatego wciąż doceniamy dobrodziejstwa kryjące się w dziełach Matki Natury. Jednym z nich bez wątpienia jest właśnie czarny bez. A poniżej znajdziecie kilka spośród szeregu jego właściwości.

Poprawia ogólny stan zdrowia na wielu płaszczyznach

Czarny bez jest rośliną niezwykle odżywczą, która zawiera w swoim składzie wysokie stężenie flawonoidów. Są to substancje bogate w przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniami wywołanymi działalnością wolnych rodników.

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna być bogata we flawonoidy, dlatego tym bardziej zaleca się poczynić ukłon w stronę czarnego bzu, który nie tylko nam go dostarczy, ale również zaspokoi gusta naszych kubków smakowych. Warto pamiętać również, że w roślinie tej znajduje się duża ilość witaminy C. Eksperci uważają, że stężenie jest wyższe niż w brzoskwiniach, jeżynach a nawet popularyzowanych w ostatnich latach jagodach goji.

Łagodzi objawy gorączki, grypy i przeziębienia

Wstępnie przeprowadzone badania sugerują, że czarny bez może skutecznie leczyć objawy przeziębienia oraz grypy, do których to zaliczamy między innymi gorączkę. Naukowcy odpowiedzialni za testy zaobserwowali, że u osób stosujących nalewkę z czarnego bzu lub bez w innej formie podczas choroby nie czuły tak silnych objawów jak osoby leczące się konwencjonalnymi metodami. Ich zdaniem czarny bez może zmniejszać stan zapalny błony śluzowej i łagodzić jej przekrwienie.

Korzystnie wpływa na wygląd skóry

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na oddziaływanie licznych substancji, które powodują jej przyspieszone starzenie i wywołują szereg innych defektów, które niekorzystnie odbijają się na naszym postrzeganiu własnej atrakcyjności. Związki zawarte w składzie czarnego bzu poprawiają stan cery i łagodzą dolegliwości, które towarzyszą na przykład zwichnięciom, zranieniom oraz krwiakom.

Czarny bez może być stosowany w formie nalewki, naparu, syropu oraz herbaty. Znajdziemy go również w składzie komercyjnych produktów leczniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *