alpinia lekarska

Alpinia lekarska – właściwości lecznicze, zastosowanie rośliny

Alpinia lekarska to roślina o niebywałych właściwościach. Nazywana również galgantem chińskim oraz dzikim kardamonem należy do rośliny imbirowatych i pochodzi z okolic Tajwanu, Indochin oraz południowej części Chin. Na terenie Europy występuje jako roślina lecznicza od czasów średniowiecza w postaci oleju, jaki rozpowszechnili arabscy medycy. Jej ostry i wyrazisty smak znany jest w polskiej medycynie ludowej.

Kłącza alpinii

Właściwości lecznicze posiadają kłącza bulwiaste, podziemne części rośliny, dla których jest ona uprawiana. Alpinia dorasta nawet do 2,5 metrów wysokości, ma piękne białe kwiaty, niemniej surowcem leczniczym jest li tylko jej kłącze, w którym występuje alpiniol (olejek eteryczny) oraz żywica. Olejek najlepiej przyswajany jest przez organizm w postaci nalewki alkoholowej. By wykonać nalewkę należy sproszkowane kłącze zalać wódką i przechować przez miesiąc w słoiku, szczelnie zamknięte. Później zaleca się spożywanie 15-20 kropel dziennie.

Właściwości alpinii

Poza domową apteczka alpinię można stosować w kuchni. Jej wyrazisty smak może zastąpić wiele przypraw. Doskonale smakuje na świeżo, jednak najczęściej dostępna jest w postaci proszku suszonego i zmielonego. Poleca się te roślinę na wzmocnienie serca i układu krążenia, a także wzmożenie apetytu, poprawę trawienia. Ważna substancją w alpinii jest galangina, która potrafi odchudzać.

Dodatkowo obniża poziom cukru we krwi oraz wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Tak szeroki wachlarz zalet rośliny sprawia,iż jest to godna zainteresowania roślina lecznicza. Zwłaszcza element odchudzający przemawia na jej korzyść. Mechanizm odchudzający według naukowców polega na hamowaniu aktywności lipazy trzustkowej oraz na działaniu antyoksydacyjnym.

Alpinia lekarska polecana jest na szereg dolegliwości, w tym na występujące bóle reumatyczne, poprawę kondycji fizycznej i psychicznej, odrobaczenie, wyzbycie się toksyn oraz wzmocnienie. Co ciekawe spożycie alpinii lekarskiej niweluje nieprzyjemny zapach z ust, a także łagodzi objawy choroby lokomocyjnej. Przede wszystkim alpinia, tudzież galgant łagodzi nudności, wzdęcia itp. dolegliwości, poprawia trawienie, reguluje proces wypróżnień, poprawia perystaltykę jelit.

Alpinia lekarska – zastosowanie rośliny

Korzeń galgantu nie wykazuje skutków ubocznych i przeciwwskazań, aczkolwiek nie jest zalecany u osób z alergią. Niemniej jest to uwaga na wszelki wypadek i odnosi się także do dzieci. W Chinach galgant jest na tyle popularny iż stosuje się go w leczeniu przeziębień jako lek rozgrzewający, w Indiach zaś jest popularnym środkiem na problemy żołądkowe. W Polsce poleca się galgant jako przyprawę lub nalewkę i spożycie systematyczne, profilaktyczne dla zdrowia.

Co ciekawe alpinię możemy nie tylko jeść, pić, ale i wcierać. Jest to doskonały sposób na nerwobóle i ból mięśni. Poleca się wtarcie nalewki w miejsce po kontuzji. Alpinia zmniejsza bowiem obrzęk, stan zapalny i przyspiesza wchłanianie się krwiaków, poprawia krążenie limfy a także działa przeciwbólowo. Alpinia lekarska występuje jako jeden ze składników diety warzywno-orkiszowo-owocowej św. Hildegardy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *