Co na ból kręgosłupa w ciąży

Co na ból kręgosłupa w ciąży? Co z lekami przeciwbólowymi?

Co na ból kręgosłupa w ciąży? Takie pytanie zadaje sobie większość ciężarnych, ponieważ ból kręgosłupa w ciąży, może zdarzyć się bardzo często. U każdej kobiety ciężarnej dochodzi do zaburzeń w prawidłowych krzywiznach, jednakże w tymże wypadku mówimy o tzw. fizjologii ciąży. Już od ok. 20 tygodnia ciąży, kiedy brzuszek zaczyna rosnąć, mięśnie proste brzucha rozwijają się, tracąc funkcje stabilizującą. Podnosi się przodopochylenie miednicy, natomiast odcinek lędźwiowy staje się z każdym miesiącem jeszcze bardziej zapadły, co wywołuje kompresję kręgów, przykurcze mięśni w tymże odcinku oraz w efekcie ból.

Dolegliwości kręgosłupa

Ból z przodu miednicy: w późnej ciąży więzadła dookoła związania łonowego rozluźniają się, kości łonowe ścierają się o siebie, wywołując dyskomfort podczas chodzenia. Czasem, w ekstremalnych wypadkach, może dojść do rozejścia związania łonowego. Stały ból w centralnej bądź dolnej partii pleców; podczas ciąży kości stawu krzyżowo-biodrowego mogą się rozluźnić, co może być niezwykle nieprzyjemne, szczególnie przy chodzeniu, staniu bądź uginaniu się. Ból w dolnej partii kręgosłupa: kość ogonowa może się nieco przemieścić wobec kości krzyżowej, wywołując niepokojące bóle, szczególnie podczas siedzenia. Przeszywający, stały ucisk pleców, pośladków oraz nóg: nacisk na nerw kulszowy, jaki pojawia się pod wpływem ucisku głowy dziecka na kość miednicy. Stan tenże wywołuje ostry ból w strefie lędźwiowej i cierpnięcie kończyn.

Podstawy bólu kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa, jak każdy inny, może mieć mnóstwo podstaw. Niezwykle często jest rezultatem chorób sylwetki, rozciągnięcia mięśni lub wcześniejszych urazów. W czasie ciąży może zostać spowodowany przyrostem wagi ciała, (co równa się większemu obciążeniu kręgosłupa oraz miednicy) i wpływem hormonów na stawy. Może być rezultatem nacisku głowy dziecka na nerw kulszowy. Także rosnące piersi, chluba przyszłych matek, stanowią kolejne obarczenie oraz czasem powodują ból górnej partii pleców. Na potencjalne przypadłości bólowe ze strony kręgosłupa zwłaszcza powinny przygotować się panie, jakie przed ciążą miały z nim kłopoty, owe, jakim przeszkadzał w ostatniej ciąży oraz panie w ciąży mnogiej. Wrażliwe są także kobiety, jakie błyskawicznie przybierają na wadze oraz mają słabą formę ruchową.

W ciąży unikaj długiego stania oraz gwałtownych ruchów

Przewlekłe stanie wywołuje nie jedynie ból w krzyżu, lecz również obrzęk nóg, szczególnie łydek. Powoduje, iż nogi wydają się ważyć tonę. Gdy już musisz stać, obciążaj nogi proporcjonalnie oraz nie garb się. Czy się to innym podoba lub nie, ciężarna ma prawo do obsługi poza kolejnością. Nie wahaj się korzystać z owego prawa na poczcie, w sklepie lub banku. Gdy musisz sekundę stać, pozbądź się ciężaru, np. postaw siatkę z zakupami na ziemi. Nie wahaj się prosić o ustąpienie siedzącego miejsca w autobusie. Podczas prasowania bądź innej pracy robionej na stojąco, zegnij jedną nogę w kolanie oraz wesprzyj ją o podnóżek dla małych dzieci lub podłóż pod nogę parę książek bądź opakowanie po butach. To zmniejszy obarczenie kręgosłupa lędźwiowego. Chodź w miejscu, zginaj kolana, przestępuj z nogi na nogę, żeby jak najkrócej być w bezruchu.

Bóle kręgosłupa w ciąży – gdy do specjalisty?

Uczucie osłabienia kończyn dolnych, drętwienia okolicy pachwinowej, uszkodzenia czucia, drętwienia i/lub silnego bólu w łydkach wymaga szybkiej interwencji specjalisty. Ból odczuwany w strefie związania łonowego, winien być również poddany gruntownej ocenie. Wszystkie bóle zgłaszaj specjaliście prowadzącemu ciążę. Konsultuj się z nim w kwestii aktywności ruchowej. Gdy korzystasz z pomocy fizjoterapeuty dobrze, aby odbywało się to przy współpracy z twoim specjalistą.

Jak przeciwdziałać bólom pleców w ciąży?

Chociażby zdrowy kręgosłup daje o sobie nieprzyjemnie znać, kiedy za długo stoisz, źle siedzisz bądź nosisz niewłaściwe obuwie. Gdy musisz dłużej postać, staraj się od czasu do czasu raz jedną, raz kolejną nogę opierać o stopień lub krawężnik. W tenże sposób przenosisz ciężar ciała z nogi na nogę oraz pobudzasz różnorodne części mięśni. Nie siadaj na brzegu krzesła oraz zapewnij plecom trwałe wsparcie, natomiast stopom możliwość odnalezienia się wyżej, np. dzięki podnóżkowi. Zmieniaj pozycję, ponieważ siedzenie w bezruchu wywołuje nacisk na macicę oraz nieprzyjemne napięcie mięśni pleców.

Nie używaj leków przeciwbólowych w ciąży!

W ciąży możliwości leczenia przypadłości bólowych kręgosłupa są bardzo niewielkie. Nie wolno stosować środków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, ponieważ mają one oddziaływanie niekorzystne na kształtujący się zarodek. Istotna jest edukacja ciężarnej jakich pozycji unikać oraz jak zachowywać się w przeciągu dnia. Unikać należy robienia prac w pochyleniu, w pozycjach skrętnych. Najlepiej jest stosować pozycje z podparciem pod plecy, w miękkim fotelu, niejednokrotnie wypoczywać w pozycji leżącej na zmianę na prawym oraz lewym boku, w pozycji siedzącej wygodnej tzw. kontaktowej, siedząc z odchyleniem ku końcowi tułowia 45 stopni, zakrzywionych biodrach do 110-120 stopni oraz kolanach do 60 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *