żelazo we krwi

Żelazo we krwi – Fe we krwi, badania i norma żelaza we krwi

Żelazo we krwi musi mieć określony poziom stężenie, w przeciwnym razie grozi nam niedokrwistość. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, czerwonych krwinek krwi. Ponadto żelazo łączy się z wieloma białkami, przez co jego rola w diecie wzrasta.

Żelazo we krwi

Wykonując profilaktyczne badanie krwi ocenia się poziom hemoglobiny, która wskazuje na niedobór żelaza jeśli jest zbyt niska. W specjalistycznej analizie krwi określa się żelazo. Jego niedobór winno się suplementować. Można to robić naturalnie poprzez odpowiednia dietę, jak i poprzez preparaty żelazowe dostępne bez recepty jak i na receptę. Z uzupełnieniem żelaza należy postępować w razie potrzeby i bardzo ostrożnie. Przedawkowanie tego pierwiastka wcale nie jest dobre. Na niedobór żelaza narażone są przede wszystkim kobiety w ciąży.

Żelazo we krwi – badania i normy

Warto jest znać normy obowiązujące dla żelaza. Normy żelaza w badaniu biochemicznym krwi są różne dla kobiet i mężczyzn. Żelazo co ciekawe obecne jest nie tylko w pożywieniu ale też niektórych enzymach. Poziom żelaza we krwi zależny jest głównie od wydolności procesu wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Jest ono magazynowane w jelicie, śledzionie i szpiku kostnym.

Dostarczamy go organizmowi poprzez zielone warzywa takie jak między innymi szpinak, ale również poprzez wątróbkę, zboża itd. Na niedobory żelaza narażone są osoby z zaburzonym procesem wydalania. Szybkość wydalania żelaza ma związek z rozpadem hemoglobiny. Gdy jest on zakłócony również żelazo we krwi topnieje.

Normą w badaniu biochemicznym jest 6,6-26 mmol/l (37-145 mg/dl) dla kobiet oraz 10,6-28,3 mmol/l (50-158 mg/100dl) dla mężczyzn. Co więcej wahania stężenia żelaza są zależne nie tylko od płci, ale również od pory dnia w jakiej wykonywane jest badanie. U kobiet dodatkowo poziom żelaza zmienia się wraz z cyklem menstruacyjnym. Każda faza cyklu wpływa na żelazo. Największe jego ubytki występują wraz z krwawieniem.

Żelazo we krwi – niepokojące wyniki

Wyniki żelaza poniżej wskazanej normy nie przesądzają o chorobie ani złym stanie zdrowia,a le winny być wskaźnikiem, którym należy się zainteresować, bowiem na dłuższa metę mogą pojawić się problemy takie jak anemia. Czasem niski poziom żelaza we krwi świadczy o niewydolności nerek, a czasem o rozwoju nowotworu. Bywa i tak że jest to jeden z objawów chorób tkanki łącznej, bądź niedoboru witaminy C. osobom z niskim wskaźnikiem poziomu żelaza brakuje życia, są słabe, szybko się meczą, wykazują się sennością i apatią. Szczególnie ważne są to objawy diagnostyczne u dzieci.

Nadmiar żelaza. Wzrost nadmierny żelaza we krwi może wynikać z licznych transfuzji krwi lub przedawkowania preparatów z żelazem. Co do zasady z pożywienia nie ma możliwości przedawkować tego pierwiastka. Podwyższone wyniki poziomu żelaza świadczyć mogą również o schorzeniach takich jak wirusowe zapalenie wątroby, czy uszkodzenia wątroby, zapalenie nerek. Do zaburzeń w obszarze żelaza i jego przyswajania dochodzi najczęściej wespół z zaburzeniami hormonalnymi, zwykle w wyniku przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *