Ciąża po 40

Ciąża po 40 roku życia – hormony, ryzyko wieku średniego

Ciąża po 40 roku życia jest możliwa, szansa na naturalne zapłodnienie wynosi około 20% i zależy w dużej mierze od regularności cyklu miesiączkowego. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w naturalny sposób zmniejsza się jeszcze bardziej każdego roku, osiągając 15% w wieku 45 lat, a w pięćdziesiątą rocznicę liczba ta wynosi około 2-3%.

Ciąża po 40 roku życia

Współczesne kobiety w krajach rozwiniętych coraz częściej uważają, że optymalny okres na zajście w ciążę to nie wcześniej niż 30 lat, aby mieć czas na zdobycie wykształcenia, rozpoczęcie kariery i przygotowanie poduszki finansowej. Ale ginekolodzy z tych samych krajów nadal uważają, że najlepszy wiek na poród to 20-30 lat. I chociaż strony medialne są pełne przykładów kobiet zachodzących w ciążę po 40 roku życia, to jednak zdrowia i dobrego samopoczucia tych kobiet nie można porównać z tym, co było pół wieku temu, cech wieku, jakości i rezerw komórek jajowych, produkcji hormonów nie można ignorować podczas planowania.

Cechy przygotowania do ciąży, po 40: dlaczego kobieta potrzebuje wizyty u lekarza?

Chociaż wcześniej, jak się wydaje, wszystko było w porządku bez przygotowania do ciąży, dziś ten temat jest szczególnie często omawiany. Młode i zdrowe przyszłe matki zazwyczaj potrzebują tylko kwasu foliowego, ale te, którzy planują zajść w ciążę w wieku 40 lat i więcej, naprawdę muszą się przygotować. Chociaż nie jest konieczne uwzględnianie w tym pojęciu masowych preparatów do profilaktyki, z reguły specjaliści, przy braku problemów zdrowotnych, zalecają ten sam kwas foliowy.

Ale ocena ogólnego stanu zdrowia kobiety wymaga wizyty u lekarzy różnych specjalności. Wszystko to jest konsekwencją zmian związanych z wiekiem w komórkach, tkankach i narządach ciała. Nawet doskonały stan zdrowia i wyglądu nie gwarantuje, że wszystkie narządy i układy działają tak samo jak 10-20 lat temu. Częstymi problemami diagnozowanymi w wieku 40 lat są choroby tarczycy, układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie), nadwaga, zaburzenia endokrynologiczne, cukrzyca zagrażają kobietom w ciąży.

Cechy obserwacji późnej ciąży po 40 roku życia

Wizyty u lekarzy, badania i konsultacje pomogą ustalić, czy kobieta jest w grupie wysokiego ryzyka powikłań ciąży. W tym celu bada się nie tylko aktualne dolegliwości zdrowotne, ale także historię choroby: liczbę, cechy przebiegu poprzednich ciąż i porodu, obecność niektórych chorób w przeszłości i obecnie. Czynniki ryzyka stają się podstawą do identyfikacji potrzeby nadzoru przez różnych specjalistów. Obecność takich czynników nie oznacza, że ciąża będzie trudna, ale ich wczesne wykrycie i śledzenie objawów jest najlepszym sposobem zapobiegania wszelkim nieprawidłowościom.

Ryzyko wieku średniego, czyli ciąża po 40

Według badań, ryzyko późnej ciąży jest możliwe. Warto jednak pamiętać, że ciąża po 40 roku życia zwykle odbywa się pod ściślejszą kontrolą lekarzy, co pozwala na lepsze wykrywanie patologii. A to wpływa na statystyki: to, co może nie dostać się do zgłaszanych problemów u młodych ludzi, zazwyczaj nie pozostaje niezauważone w późniejszym wieku. Dlatego wszystkie te patologie nie są powodem do paniki, ale konieczność wzięcia ich pod uwagę przy przygotowywaniu do poczęcia, podczas ciąży i porodu. W stosunku do utraty ciąży we wczesnym stadium, wiek powyżej 40 lat, prowadzi jednak, choć nieznacznie: 60% wszystkich poronień we wczesnym stadium obserwuje się u kobiet w ciąży po 40 roku życia..

W grupie kobiet ciężarnych po 40, częściej występują:

  • Krwawienia z pochwy
  • Zwiększone ciśnienie
  • Stany przedrzucawkowe
  • Zakrzepica żył głębokich
  • Cukrzyca ciążowa
  • Choroba zakrzepowo-zatorowa.

Późnej ciąży często towarzyszy łożysko przodujące, jego oderwanie, przedwczesny poród. Masa ciała noworodków jest średnio niższa, częściej pojawiają się wady rozwojowe, co wiąże się także z wiekiem ojców. Do zmniejszenia liczby zagrożeń i ich wpływu na ciążę może się przyczynić:

  • Zdrowy stylem życia
  • Aktywność fizyczna
  • Odrzuceniem złych nawyków
  • Terminowe wizyty u lekarzy.

Hormony i ich wpływ na poczęcie i ciążę po 40 roku życia

Wiek 37 lat w statystykach medycznych jest oznaczony, jako początek drugiej fali przyspieszonej śmierci jajeczek. Z tego powodu zapłodnienie in vitro w tym czasie zaczyna być zalecane do wykonania z komórką jajową dawcy lub z własną, ale wcześniej zamrożoną. Hormony zaczynają być wytwarzane w innym stosunku, co powoduje rozwój torbieli jajnika, pojawienie się włóknistych węzłów w jamie macicy. Pod wpływem hormonów może również rozwinąć się nowotwór jajnika (cystoma), co uważa się za marginalne pod względem nowotworu.

Należy również pamiętać, że nawet pomimo pomyślnego doświadczenia z poprzednich ciąż i porodu, późna ciąża po 40 roku życia, może powodować nowe problemy, zwłaszcza pogorszenie stanu zdrowia, ponieważ organizmowi trudniej jest się przystosować. Pomimo różnych opinii, późna ciąża nie wpływa na początek menopauzy: nie może ani przyspieszyć, ani opóźnić jej wystąpienia.

Czy późna ciąża oznacza poród tylko poprzez cięcie cesarskie?

Powszechnie uważa się, że pod koniec ciąży poród z pewnością będzie operacyjny. To na szczęście mit. Chociaż w porównaniu z tymi kobietami, które po raz pierwszy rodzą dziecko w wieku 30 lat, liczba porodów przez cesarskie cięcie jest prawie dwa razy większa, ale większość matek, nawet w tym wieku, jest zdolna do naturalnego porodu. Zwiększona liczba operacji wynika z częstszych powikłań (nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *