aspiryna

Aspiryna – mity, infekcje, dawkowanie, nadużycie, toksyczne dawki

Aspiryna – Mitów wokół aspiryny narosło przez lata wiele, tymczasem wiele osób polega na medialnych plotkach i cierpi z powodu niewiedzy. Aspiryna nie leczy grypy, to fakt, o którym nie wolno zapominać, jeśli nie chce się sobie zaszkodzić. Przyjmowanie aspiryny w dużych dawkach, do czego dochodzi w wyniku leczenia grypy może szkodzić i zaburzać proces metaboliczny, wywołując Zespół Reye’a.

Aspiryna i wirus grypy

Ilość zgonów podczas pandemii grypy zazwyczaj wynika z zażywania aspiryny. Niestety wielu z nas sięga po aspirynę w przypadku zachorowania, traktując ją jak pastylkę od wszystkiego, tymczasem ten lek ma swoje ograniczenia. Lek ten ma wiele zastosowań i niewiele przeciwwskazań, dzięki czemu jego popularność nie maleje, wręcz przeciwnie wrasta. Ma zastosowanie w leczeniu niektórych nowotworów, jak i bólu głowy. Niestety nadużywanie aspiryny szkodzi.

Nadużycie kwasu acetylosalicylowego

Przedawkowanie aspiryny może mieć bardzo poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli chodzi o organizm dziecka. Dzieci do lat 12 nie powinny w ogóle przyjmować aspiryny. Zatruwa ona organizm i zaburza procesy naturalne, przez co organizm nie potrafi zwalczyć toksyn. Szkodliwość aspiryny widać gołym okiem na podstawie statystyk zgonów i powikłań po pojawieniu się popularnej grypy hiszpanki, świńskiej grypy.

Bardzo wiele osób jest uczulonych na salicylany, nie będąc tego świadomymi. Podczas jakiejkolwiek infekcji winni oni korzystać z alternatywnych środków, omijając aspirynę. Salicylany mogą bowiem przyczyniać się do zwiększonej syntezy śluzu w płucach, co z kolei może spowodować trudności w jego usuwaniu, a w konsekwencji doprowadzić do zaostrzenia przebiegu infekcji wirusowej.

Aspiryna – Infekcje wirusowe

Gdy dopada nas infekcja wirusowa winniśmy wystrzegać się kofeiny, w tym leków z dodatkiem kofeiny. Co prawda aspiryna nie zawiera kofeiny to wraz z kofeiną tworzy niebezpieczna mieszankę. Komplikacja ta kuci ponieważ daje chwilową i radykalną poprawę stanu zdrowia. Skutki jednak tej mieszaniny mogą być katastrofalne.

Aspiryna – Toksyczne dawki

Aspiryna jest nie tylko lekiem, ale i trucizną. To zależy od dawki aspiryny, a łatwo jest przekroczyć dawkę leczniczą. Zalecana maksymalna dawka to ok. 4 g. przyjmowanie większej dawki leku obfituje skutkami ubocznymi jak gromadzenie się wody w płucach, zaburzeniem krążenia i trudnościami w oddychaniu. Zatrucie może prowadzić do śmierci.

Nadmiar aspiryny zamiast leczyć upośledza układ odpornościowy sprawiając, iż organizm choruje bardziej i jest narażony na szereg bakterii go atakujących. Naukowcy podkreślają iż nawet niewielkie dawki aspiryny w zetknięciu z wirusem grypy mogą wywołać groźny dla życia tzw. zespół Reye’a. Właśnie zespół Reye’a może wystąpić w kilka dni po infekcji wirusowej (np. grypie, ospie wietrznej). Jednym z charakterystycznych objawów zespołu są silne, gwałtowne wymioty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *