Okres w ciąży

Okres w ciąży – przyczyny krwawienia, objawy. Czy należy się martwić?

Okres w ciąży przez wiele osób uważany jest za rzecz niemożliwą. Kobiety, które doświadczyły plamień lub krwawienia w stanie błogosławionym, zazwyczaj reagują strachem. W społeczeństwie utarło się przekonanie, że przyczyną pojawienia się krwi jest poronienie lub inne zagrożenie płodu. Oczywiście w przypadku zauważenia u siebie tego objawu, należy udać się do lekarza, jednak bez obaw. Miesiączka w ciąży zdarza się dość często, zwłaszcza w pierwszych 5 tygodniach życia płodu i wcale nie musi oznaczać, że w naszym ciele dzieje się coś złego.

Okres w ciąży – czy to możliwe?

Wiele kobiet zastanawia się, czy okres w ciąży jest w ogóle możliwy. Swoje pytania kierują do bardziej doświadczonych kobiet w rodzinie, choć zdecydowanie częściej pierwszym kierunkiem poszukiwania pomocy jest internet. Na forach internetowych dla mam często przewija się pytanie, czy okres w ciąży jest czymś normalnym. Ani rodzina, ani tym bardziej obcy ludzie w internecie nie mogą dać nam prawidłowej odpowiedzi. W przypadku tak delikatnej kwestii, jak życie naszego maluszka, zawsze należy zwrócić się o pomoc do lekarza ginekologa prowadzącego naszą ciążę.

Trzeba jednak być świadomym, że okres w ciąży jest możliwy, choć poprawnie nie powinno się go nazywać „okresem”. Samo użycie terminu „okres” zakłada, że kobieta jednak nie jest w ciąży. Zdecydowanie lepiej użyć słowa „krwawienie”, gdy jesteśmy w stanie błogosławionym.

Okres w ciąży – czy trzeba się martwić?

Jeśli już jednak zauważymy krwawienia w trakcie ciąży, czy powinniśmy się martwić? W większości przypadków – nie. W pierwszych tygodniach życia płodu, kiedy możemy nawet nie wiedzieć, że jesteśmy w ciąży, plamienia zdarzają się najczęściej. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne. Często wydaje nam się, że dostaliśmy normalnego okresu, a jednak po kilku dniach zauważamy objawy ciąży. Taka sytuacja przydarza się naprawdę wielu paniom i nie jest niczym nadzwyczajnym.

Taki „okres w ciąży” różni się od zwykłego okresu tym, że jest mniej bolesny. Jeśli zazwyczaj męczą nas uporczywe bóle w okolicach podbrzusza, w przypadku niegroźnych krwawień w ciąży ten ból nie powinien się pojawiać. Często zamiast zwykłego okresu mamy zaledwie plamienie. Krew jest rzadka i mało obfita.

Innym przypadkiem krwawienia w trakcie ciąży jest pojawienie się krwi po stosunku seksualnym. Zdarza się, że gdy kobieca macica przystosowuje się do 9-miesięcznej opieki nad potomkiem, dochodzi do drobnych urazów podczas penetracji. Nie jest to również powód do obaw.

Okres w ciąży – objawy choroby

Zdarzają się jednak rzadkie przypadki, gdy okres w ciąży oznacza coś złego. Warto nadmienić tu wspomniane na wstępie poronienia. Jeśli krwi jest dużo, może to oznaczać, że nasza ciąża została nagle przerwana. Poronieniu towarzyszy mocny, tępy ból w okolicach brzucha i podbrzusza. Utrata ciąży w pierwszych jej tygodniach jest dosyć powszechna. Kobieta często nie zdaje sobie nawet sprawy, że w jej macicy kształtuje się zarodek. Nagłe krwawienie traktuje jak zwykły okres.

W późniejszych miesiącach ciąży krwi podczas poronienia jest bardzo dużo i ciężko ten stan pomylić z czymś innym. Należy natychmiast udać się do szpitala – nie tylko po to, żeby ewentualnie ratować życie wcześniaka, ale także dla dobra matki, której życie również jest zagrożone.

Okres w ciąży, na samym jej początku, może być też objawem ciąży pozamacicznej, czyli takiej, która zagnieżdża się poza macicą. Zapłodniony zarodek znajduje się wtedy w jajowodzie, ale może umiejscowić się także w jamie brzusznej lub jajniku. Gdy następuje krwawienie, któremu towarzyszy palący ból, zarodek obumiera. To bardzo groźna sytuacja także dla zdrowia matki. Ciąży pozamacicznej towarzyszą nudności, uczucie parcia, bóle barku, a także bóle i zawroty głowy.

Okres w ciąży – jak wyeliminować krwawienie lub zmniejszyć ból?

Nie należy lekceważyć objawów, ale próba usunięcia ich na własną rękę może skończyć się tragicznie. Nie bez powodu przy każdym wyżej wymienionym wątku zalecamy wizytę u lekarza ginekologa, który wykona badanie USG. Samodzielne powstrzymywanie krwawienia lub uśmierzanie bólu domowymi sposobami nie jest w takiej sytuacji dobrym pomysłem.

Szczególnie groźne może być ogrzewanie brzucha gorącym termoforem. Jeśli kobieta nie wie jeszcze, że jest w ciąży, może zdecydować się na taką formę łagodzenia objawów, nie zdając sobie sprawy, że znajdujący się w brzuchu płód może nie przeżyć takiego wzrostu temperatury. Matka, które oczekuje swojego dziecka, w szczególności powinna uciekać od tego typu rozwiązań. Nie należy również przyjmować rozkurczowych tabletek przeciwbólowych. Warto czytać ulotki leków, które wyjaśnią nam możliwe negatywne skutki.

Jeśli okres w ciąży nie jest spowodowany chorobą i lekarz rozwieje nasze obawy co do stanu zdrowia naszego i dziecka, nie powinniśmy eliminować krwawienia domowymi miksturami. Wystarczy kilka dni odpoczynku i klasyczny zestaw higieniczny – wkładki lub podpaski. Jeśli sytuacja po kilku tygodniach znów się powtórzy, należy po raz kolejny udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dodatkowych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *