Osteopatia

Osteopatia – metoda leczenia ciężarnych, zabiegi osteopaty

Osteopatia to rodzaj medycyny alternatywnej skupiający się na leczeniu bólu, również w ciąży. Okres ciąży obfituje w stany bólowe, zwłaszcza bóle kręgosłupa, pleców, nóg itd. przy czym nie jest wskazane leczenie bólu farmakologią. Skuteczna okazuje się pomoc osteopaty. To w pełni bezpieczna dla matki i dziecka forma pokonywania bólu.

Osteopatia – pokonaj ból

Osteopatia pomaga na dolegliwości ciążowe wspierając układ kostno-stawowy oraz mięśnie poprawiając ich pracę i wydolność. Z osteopatą pokonasz ból szyi, ramion, miednicy a nawet dyskopatię, czy rwę kulszową. To także sposób na ból niezwiązany z ciążą. Z osteopatii korzystają osoby cierpiące na migreny, nerwobóle i ból z jakim nie radzą sobie leki przeciwbólowe.

Stosuje się osteopatię w leczeniu schorzeń układu pokarmowego takich jak zgaga, wzdęcia, nietrzymanie moczu. Pomoc niesie też w zastojach płynów kończyn. Dzięki szerokiemu zastosowaniu sprawdza się też u ciężarnych. Przyszłe mamy mogą zredukować doskwierające im dolegliwości bez strachu i zaszkodzenie dziecku.

Terapia manualna

Osteopatia jest skuteczniejsza od leków przeciwbólowych i leczenia klasycznego farmakologią. Polega na niwelowaniu napięcia w miejscach w których powstaje ból. Niezbędne jest zatem zlokalizowanie bólu i określenie jego przyczyn oraz rozluźnienie mięśni tejże okolicy. Napięcia umiejscowione w miednicy oraz okolicy przepony powodują trudność odpływu krwi do serca i pogłębiają żylaki kończyn dolnych, bóle dolnej części ciała.

Typowym bólem u ciężarnych jest ból spojenia łonowego, odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz pleców. Rozluźnienie mięśni miednicy poprawia stan kręgosłupa i krążenie w kończynach, zaś praca nad przeponą potrafi usunąć nawet dolegliwości zgagi, czy nudności ciążowych.

Ponadto odpowiednio wykonane uciski rozluźniające napięcie przygotowują ciało do porodu. Luzowane są więzadła miednicy oraz okolice kości ogonowej, krzyżowej usprawniając pracę mięśni dróg rodnych. Dzięki temu poród jest szybszy i łatwiejszy, a ciało nie odczuwa zmęczenia porodem, nie doznaje urazów okołoporodowych. Terapia manualna to także lek na zrosty i blizny pooperacyjne co może przydać się kobietom po cieciu cesarskim. Co więcej osteopatia odznacza się skutecznością u dzieci i może być stosowana już u niemowląt.

Zabiegi osteopaty

Zabiegi u osteopaty są bezpieczne dla ciąży jak i kobiet po ciąży, czy przed ciążą. Ponadto dodać warto iż są to zabiegi bezbolesne, bardzo delikatne i wręcz przyjemne. Nie jest to masaż czy nastawianie kręgosłupa u kręgarza. To współpraca terapeuty z pacjentem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osteopatią mogą parać się wyłącznie lekarze i fizjoterapeuci, którzy ukończyli dodatkowo system szkoleń podyplomowych z zakresu terapii manualnej.

Co prawda w Polsce osteopatia to wciąż nowość, to przybywa terapeutów wykwalifikowanych za granicą, którzy oferują swe usługi. Dostępne są także akademie osteopatii w Bydgoszczy oraz we Wrocławiu, dzięki czemu osteopaci mają gdzie się kształcić.

Nie rób tego samodzielnie

Osteopatia we własnym zakresie jest całkowicie niewskazana. Nie tylko w ciąży może być groźna, bowiem aby ucisk był skuteczny na ból musi być wykonany w sposób bezpieczny i odpowiedni. Próba rozluźnienia więzadeł, mięśni wykonywana „na wyczucie” może pogorszyć stan pacjenta zamiast go poprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *