31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży (31 TC) – co dzieje się w 31 tygodniu ciąży?

31 tydzień ciąży to końcówka 7 miesiąca. Kobieta i noszone przez nią w łonie dziecko przygotowują się do nadchodzącego porodu. W tym czasie płód może powoli zaczynać się obracać, by przyjąć pozycję głową w dół. Nadal rośnie, co sprawia, że macicy mocno uciska narządy wewnętrzne. Dzieci urodzone w 31 tygodniu mają większą szansę na szybki powrót do domu z rodzicami niż w 8 miesiącu.

31 tydzień ciąży – jak rozwija i zachowuje się dziecko?

W 31 tygodniu ciąży dziecko nadal bardzo szybko przybiera na wadze. Może rosnąć nawet 100 g w czasie tygodnia a w tym czasie ma około 1,3 – 1,6 kg. Długość (z wyprostowanymi nóżkami) to około 40 – 50 centymetrów. Z powodu dość znacznych rozmiarów i zajmowania niemal całego wnętrza macicy, ruchy stają się rzadsze. Są za to mocniej odczuwalne. W ciągu godziny mama może czuć ich nawet 10. Bawi się wierzgając nóżkami, machając rączkami lub stukając w powłoki skórne.

W 31 tygodniu napięcie dotychczas pomarszczonej skóry dziecka zwiększa się, co powoduje jej stopniowe wygładzanie. Tworzą się linie papilarne na opuszkach. Szczególnie dostrzegalne są zwoje na kciuku prawej ręki.

Płód może w 31 tygodniu powoli dopasowywać się do ilości miejsca i przyjmować tzw. pozycję płodową. Kuli ciałko podciągając skrzyżowane w kostkach nóżki pod brodę. Niektóre dzieci zaczynają obracać się głową w dół. Jest to jednak zwykle tylko próba, która ulegnie zmianie aż do czasu porodu.

31 TC

Płuca dziecka są najsłabiej wykształconym narządem. W przypadku urodzenia wcześniaczego konieczne jest wsparcie respiratora zanim osiągną pełny rozwój. Ponadto podawane są leki sterydowe przyspieszające ten proces. Od 31 tygodnia pęcherzyki płucne „uczą się” wymiany gazowej. Natomiast całkowicie wykształcony jest odruch połykania, co sprawia, że dziecko „pije” płyn owodniowy. Lubi jego smak a ponadto, dzięki składnikom w nim zawartych relaksuje się. Rozwój układu pokarmowego jest już na ukończeniu, podobnie jak narządów zmysłu. Dziecko czuje już smak, widzi światło o silnym natężeniu (wie kiedy jest ciemno, a kiedy widno), czuje zapach, lubi dotyk, słyszy rozpoznając nastroje mamy oraz innych osób (spokojny, ciepły głos przynosi mu ukojenie, podobnie jak muzyka w wybranym przez niego gatunku).

Podczas samoobserwacji w 31 tygodniu przyszła mama może wychwycić czas czuwania i snu dziecka. Jest to ważne, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem taki schemat utrzyma się w pierwszych miesiącach życia. Rozpoznawalny jest też temperament dziecka. oraz jego typowe zachowania. Przyszła mama może dowiedzieć się czy spodziewa się bardziej ruchliwej czy spokojnej pociechy.

Układ moczowy funkcjonuje w 31 tygodniu samodzielnie. Pobieranie pokarmu oraz wydalanie resztek odbywa się jeszcze za pomocą pępowiny, która ma około 1 cm grubości. Układ odpornościowy jest już niemal całkiem rozwinięty. Przy zbyt wczesnym rozwiązaniu ciąży dziecko ma na tyle rozwinięty układ immunologiczny, by narażenie na choroby było mniejsze. Jednak całkowity rozwój zakończy się dopiero za 9 tygodni.

31 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w ciele kobiety

Wygląd zewnętrzny oraz zachowanie przyszłej mamy również ulega pewnym zmianom. Nadal rośnie brzuch a waga zwiększa się wraz z przyrostem masy dziecka. Macica coraz bardziej uciska narządy w obrębie brzucha oraz klatki piersiowej. Dolegliwości ze strony okładu pokarmowego czy oddechowego mogą stawać się bardziej uciążliwe. Kobieta zdecydowanie szybciej się męczy i może mieć problemy z oddychaniem nawet przy niewielkim wysiłku.

W 31 tygodniu ciąży poruszanie się sprawia dość dużą trudność. U wielu pań pojawia się tzw. chód kaczkowaty (kołysanie się na boki z powodu rozluźnionych więzadeł miednicy). Długotrwałe siedzenie czy stanie jest uciążliwe. Niemal niemożliwe jest swobodne kucnięcie czy schylanie. Przyszła mama może potrzebować pomocy np. przy wiązaniu butów czy obcinaniu paznokci u nóg. Na twarzy, szyi, dekolcie czy nawet ramionach często pojawiają się przebarwienia.

W 31 tygodniu ciąży przyszła mama bardzo wyraźnie czuje ruchy dziecka. Gwałtowne mogą być nawet dotkliwe czy bolesne. U bardziej wrażliwych pań może dochodzić nawet do omdleń z tego powodu.

31 tydzień ciąży – ogólne samopoczucie i możliwe dolegliwości

Przyszła mama w 31 tygodniu ciąży może odczuwać takie dolegliwości jak:

 • osłabienie;
 • ociężałość;
 • szybka męczliwość;
 • niechęć do jakichkolwiek form aktywności fizycznej (szczególnie w czasie upałów lub mrozów);
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (zgaga, niestrawność, zaparcia, ciężkość w żołądku);
 • problem z trzymaniem moczu;
 • nasilone bóle pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa;
 • bóle miednicy;
 • żylaki nóg oraz odbytu (hemoroidy) czy też krwawienia w jamie ustnej;
 • gwałtowne spadki ciśnienia tętniczego (szczególnie, gdy dziecko uciska prawą stronę ciała);
 • pojawiają się szybkie nastroju (szczególnie przy pierwszej ciąży może wystąpić depresja przedporodowa).

31 tydzień ciąży – ważne rady dla przyszłej mamy

W 31 tygodniu ciąży warto wykonać badania prenatalne (m.in. w kierunku toksoplazmozy, USG). Warto także skompletować wyprawkę do szpitala. To również dobry czas na rozmowę z lekarzem prowadzącym lub położną o planie porodu. Warto ustalić wstępne szczegóły czy np. wybrać ewentualne metody znieczulenia. Przyszła mama powinna jak najwięcej odpoczywać, przebywać na świeżym powietrzu i oczywiście unikać stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *