Zapalenie pochwy w ciąży

Zapalenie pochwy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, zagożenia

Zapalenie pochwy w ciąży może mieć formę zakażenia bakteryjnego, grzybiczego, a ponadto infekcji wirusowej. Wśród symptomów wyróżnia się swędzenie, pieczenie, a także nieprawidłową wydzielinę z dróg rodnych kobiety. Groźne dla zdrowia kobiety oraz dziecka jest bakteryjny rodzaj zapalenia pochwy. Taka sytuacja może doprowadzić do między innymi do przedwczesnego porodu. W przypadku, gdy zauważy się upławy i poczuje uporczywy świąd, należy skontaktować się lekarzem ginekologiem.

Zapalenie pochwy w ciąży – przyczyny choroby

Podkreślić należy fakt, że zapalenie pochwy może dotyczyć kobiet będących w różnym wieku, również tych, które nie są w odmiennym stanie. Jednakże do infekcji intymnych w ciąży dochodzi bardzo często. Jest to spowodowane kwasowością środowiska, a także rozpulchnieniem błony śluzowej dróg rodnych, co jest konsekwencją działania hormonów.

Określone warunki powodują, że naturalna ochrona przed bakteriami oraz drożdżakami jest osłabiona. Taki stan sprzyja zakażeniom. Co więcej, nieznacznie nabrzmiała błona śluzowa dróg rodnych jest bardzo wrażliwa na otarcia, które powstają na przykład podczas stosunku. Przez określony rodzaj uszkodzeń bardzo łatwo przenikają bakterie oraz grzyby. Takie działanie prowadzi do powstania infekcji pochwy w ciąży.

Zapalenie pochwy w ciąży – grzybica czy zapalenie bakteryjne

Niektóre kobiety ciężarne nie zgłaszają żadnych symptomów świadczących o zakażeniu pochwy, nawet gdy badanie ginekologiczne pozwala na zaobserwowanie cech świadczących o infekcji dróg rodnych. W tym przypadku można mówić o skąpoobjawowych infekcjach wirusowych, a także drożdżakowych. Inne kobiety skarżą się na takie dolegliwości jak świąd oraz pieczenie pochwy. Są to standardowe symptomy grzybicy pochwy, a także zakażenia bakteryjnego. Czasami częściowo mogą wystąpić również w przypadku mechanicznego podrażnienia nabłonka w czasie stosunku seksualnego. Charakterystycznym elementem świadczącym o infekcji w ciąży jest także modyfikacja rodzaju wydzieliny wychodzącej z dróg rodnych. Zapach oraz barwa pozwalają na wstępną ocenę przyczyn jednostki chorobowej:

  • delikatnie mleczny bądź bezbarwny śluz – prawidłowy stan, w przypadku początku infekcji być bardziej obfity oraz przed akcją porodową,
  • odczuwanie suchości w pochwie bądź grudkowata wydzielina charakteryzująca się białą barwą nieposiadająca wyczuwalnego zapachu – taka sytuacja świadczy prawdopodobnie o grzybicy pochwy, która wywołana została przez drożdże zaliczane do rodzaju Candida,
  • zielonkawe bądź żółtawe upławy wyróżniające się bardzo nieprzyjemnym rybim zapachem – stanowi to informację o infekcji bakteryjnej,
  • bardzo obfita, pianista charakteryzująca się barwą żółto-zieloną oraz nieprzyjemnym zapachem – w tym przypadku organizm sygnalizuje o obecności rzęsistkowica. Jest to choroba, która przenoszona jest za pośrednictwem drogi płciowej oraz przez wykorzystywanie zabrudzonych ręczników.

Podkreślić należy fakt, że nieleczona infekcja może przyczynić się do rozprzestrzenienia na sąsiednie okolice ciała. Bakteryjne zapalenie pochwy bądź zakażenie rzęsistkiem może przyczynić się do zapalenia pęcherza oraz cewki moczowej. Grzybicze zapalenie pochwy przyczynia się do stanu zapalnego oraz intensywnego swędzenia okolic intymnych, a także podrażnienia krocza oraz pachwin.

Czy zapalenie pochwy w ciąży jest niebezpieczne?

Pochwa jest najprostszym nośnikiem do przenoszenia struktur zakaźnych bezpośrednio do macicy, w której znajduje się dziecko. Zdecydowania większość infekcji wirusowych stanowi niebezpieczeństwo tylko w chwili porodu, gdyż wówczas dziecko przechodzi przez kanał rodny.

Grzybicze zapalenie pochwy wyróżnia się nieprzyjemny odczuciem, jednakże nie wykazuje bezpośredniego wpływu na dziecko. Przyczynia się jednak do ułatwienia zakażenia pochwy bakteriami. Drobnoustroje mogą przedostać się do macicy, powodując zakażenie błon płodowych. Można je przyrównać do balonika, w którym zlokalizowany jest maluch, a także wody płodowe. Zakażenie może doprowadzić do pęknięcia określonego balonika. Taka sytuacja może spowodować przedwczesny poród bądź zakażenie dziecka.

Zapalenie pochwy w ciąży – leczenie

Oczywiste jest, że zapaleniu pochwy w ciąży lepiej jest zapobiegać, stosując się do zasad prawidłowej higieny miejsc intymnych. W przypadku, gdy dojdzie do niepokojących symptomów, należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który zleci badanie w celu doboru odpowiednich preparatów leczniczych. Specjalista może pobrać wymaz z pochwy, aby przeprowadzić badanie bakteriologiczne oraz mikrologiczne. To sprawi, że będzie mógł jednoznacznie ocenić przyczynę infekcji,

Pieczenie, a także swędzenie okolic intymnych świadczy o obecności zapalenia pochwy. W sytuacji, gdy symptomy nie są nasilone, a także zauważa się wydzielinę, która posiada cechy charakterystyczne zapalenia grzybiczego można zastosować na początku samodzielne leczenie. Gdy infekcja staje się bardziej uciążliwa bądź też pojawia się nieprzyjemny zapach, koniecznie trzeba umówić się na wizytę do ginekologa. Podkreślić należy fakt, że bakteryjne zapalenie pochwy może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *