Plamki i krostki na penisie

Plamki i krostki na penisie – przyczyny, leczenie, objawy

Plamki i krostki na penisie – to bardzo często spotykany problem występujący u męskiej części społeczeństwa. Pojawienie się niepokojących zmian na penisie charakteryzuje wiele cech miedzy innymi to iż pojawiają się one niespodziewanie, nie są one związane z aktywnością seksualna ani żadnym innym zdarzeniem dlatego źródło ich powstania niejednokrotnie jest trudne do określenia. Charakterystyczne plamki oraz krostki pojawiają się na penisie ale także w rowku żołędziowym, ale także w okolicy worka mosznowego. Bardzo często mężczyźni twierdzą iż są to zmiany które nie przejawiają cech uczulenia czy wysypki co oznacza iż nie swędzą, nie ulegają zmianom, nie znikają pod wpływem samodzielnego stosowania różnych preparatów.

Przyczyny wykwitów na penisie

Wykwity pojawiające się w obrębie penisa mogą przyjmować bardzo różne formy takie jak:
– krostki,
– guziki,
– pęcherzyki,
– plamki.

Trudno jednoznacznie określić przyczynę występowania określonych zmian na penisie, dlatego bardzo ważną rolę odgrywa konsultacja z lekarzem specjalistą. Plamkom oraz krostkom na penisie niejednokrotnie towarzyszą zaczerwienia tej okolicy a także wysoka bolesność oraz obrzęk.

Przyczyn występowania zmian na penisie jest wiele a niektóre z nich są groźne w skutkach i nieleczone prowadzą do poważnych powikłań. Do najczęściej spotykanych czynników które powodują powstawanie zmian na penisie zaliczamy między innymi:
– różnego rodzaju i pochodzenia infekcje wirusowe,
– infekcje bakteryjne,
– grzybice,
– odczyny alergiczne,
– nowotwory,
– problemy dermatologiczne,
– niewłaściwa higiena.

Najczęstszą przyczyną zmian są jednak infekcje. Bardzo często mężczyźni skarżą się na opryszczkę narządów płciowych związaną z zakażeniem wirusem HSV2 a także zmiany wywołane przez wirus HPV. Wśród infekcji bakteryjnych najbardziej charakterystyczne zmiany powoduje kiła, dlatego iż choroba ta przenoszona drogą płciową.

W wyniku zarażenia kiła początkowo występuje twardy naciek, który szybko przekształca się w owrzodzenie. Ma ono kształt owalny lub okrągły, równe, podminowane brzegi, średnicę kilkunastu milimetrów i twardą spoistość. Następna faza zakażenia kiły charakteryzuje się uogólnioną osutką, która pojawić się może również w obrębie penisa. Zmiany chorobowe przyjmują postać plamek, nadżerek lub grudek i są bardzo zakaźne. Nieleczone zakażenie krętkiem bladym po wielu latach choroby doprowadza do nieodwracalnych zmiany w narządach wewnętrznych.

Objawy wykwitów na penisie

Plamki i krostki na penisie mogą przyjmować najróżniejsze postacie. Jednym z objawów towarzyszącym zmianom na penisie mogą być:
– świąt,
– zaczerwienienie,
– podrażnienie,
– pieczenie itp.

Plamki i krostki na penisieWśród najczęściej diagnozowanych zmian na penisie rozpoznanie mówi o tak zwanych prosakach. Prosaki to niewielkie, położone powierzchniowo torbiele naskórkowe, licznie występujące na skórze twarzy oraz właśnie na genitaliach a wśród kobiet także na wargach sromowych.

Plamki i krostki na penisie pod postacią torbiele powstają w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Powodem ich powstania jest zahamowanie wydzielania łoju w wyniku nadmiernego rogowacenia ujścia mieszka włosowego. Zablokowany gruczoł produkuje wydzielinę, która nie może się wydostać na zewnątrz i zbiera się pod naskórkiem. Wówczas skutkiem takiego zjawiska jest wypukła, często biaława lub żółtobiała grudka, z której, z wypełnieniem kaszkowatym.

Leczenie wykwitów na penisie

Należy pamiętać iż plamki i krostki na penisie mogą także być spowodowane zastosowaniem nowych kosmetyków do pielęgnacji ciała ale także żeli intymnych, prezerwatyw i tym podobnych.

W żadnym z wyżej wymienionych przypadków nie należy bagatelizować ani lekceważyć żadnych nawet najdrobniejszych objawów wysypki, plamek czy krostek na penisie. Penis to narząd bardzo delikatny dlatego nie wskazane jest także samodzielne praktykowanie nieznanych metod leczenia.

Lekarz po zapoznaniu z problemem i przeprowadzeniu odpowiednich badań oraz zebraniu wywiadu może postawić ostateczna diagnozę.

Niektóre dolegliwości objawiające się plamkami i krostkami na penisie takie jak prosaki nie wymagają leczenia. Nie ma maści, kremu, płynu które zmniejszyłyby ilość lub wielkość zmian.

Jedynym wskazaniem do interwencji są zmiany o podłożu zakaźnym. Wówczas istnieje szereg maści, kremów, żeli które mają działania łagodzące, przeciw zapalne, oraz przeciw bakteryjne. Nie należy jednak podchodzić do leczenia w sposób samodzielny należy koniecznie skonsultować się z lekarzem specjalistą który samodzielnie w oparciu o przeprowadzony wywiad ustali i dobierze metodę leczenia.

Mężczyźni wbrew powszechnej opinii dużo rzadziej są chętni odwiedzać lekarza specjalistę co niestety w większości przypadków występowania plamek oraz krostek na penisie skutkuje tylko pogłębianiem się choroby, która w późniejszej fazie reakcji może się stać bardzo trudna do wyleczenia. Dlatego Panowie nie bójcie się mówić o swoich problemach i śmiało odwiedzajcie lekarzy który zawsze służy dobrą radą oraz wsparciem. Warto reagować odpowiednio wcześnie tak aby choroba nie miała szansy na rozprzestrzenianie się, niekiedy nawet na partnerkę seksualna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *