Wszywka alkoholowa Esperal – sposób na walkę z nałogiem

Walka z chorobą alkoholową jest trudna zarówno dla pacjenta, jak i dla rodziny czy bliskich. Dlatego tak ważne jest wsparcie nie tylko osoby, która chciałaby pozbyć się nałogu, ale również osób wspierających. Warto zapisać sibie i bliskich na terapię, która będzie dodatkowo motywować i wspierać walkę z nałogiem. A jak sobie z nim poradzić? Jednym ze skutecznych sposobów na chorobę alkoholową jest esperal, czyli wszywka alkoholowa. Da wielu osób stanowi prawdziwy i przede wszystkim skuteczny motywator do tego, aby więcej nie sięgać po alkohol.

Czym jest wszywka alkoholowa esperal?

Wszywka alkoholowa esperal to tabletka, którą zaszywa się w ciele pacjenta borykającego się z nałogiem alkoholowym. Esperal jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej – enzymu przekształcającego aldehyd octowy do kwasu octowego, co oznacza, że po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu dochodzi do zwiększenia stężenia aldehydu octowego, który może powodować wiele nieprzyjemnych objawów. Dlatego też po zaszyciu esperalu obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu – nawet w najmniejszych ilościach. Pacjent powinien również zwracać uwagę na kosmetyki czy produkty, które mogą zawierać alkohol, takie jak płyny po goleniu, płyny do płukania jamy ustnej, syropy itp.

Co może powodować spożycie alkoholu po zaszyciu esperalu?

Objawy po spożyciu alkoholu mogą się różnić w zależności od organizmu, jak i ilości spożytego alkoholu. Jednak najczęściej mówimy o:

  • nudnościach,
  • dusznościach,
  • uderzeniach gorąca,
  • wymiotach,
  • zawrotach głowy,
  • nadmiernej potliwości,
  • zaburzeniach oddychania,
  • przyspieszonym biciu serca,
  • spadku ciśnienia tętniczego.

Wszywka alkoholowa – kiedy warto wykonać zabieg?

Zabieg jest przeznaczony dla wszystkich osób, które walczą z nałogiem i potrzebują pomocy. Przede wszystkim pacjent powinien być świadomy swojej decyzji, która została podjęta przez pacjenta, a nie inne bliskie mu osoby. Wsparcie jest ważne, jednak to pacjent powinien być zdecydowany w 100%, a nie namawiany np. przez rodzinę. Zabieg poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą, który uświadamia o tym, jak działa esperal i jakie istnieje ryzyko przy spożyciu alkoholu po zaszyciu wszywki.

Jak przebiega zabieg wszycia esperalu?

Esperal zaszywa się najczęściej w okolicy pośladka lub pleców. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, gdzie umieszcza tabletki (ilość dopasowaną do masy ciała), a następnie zaszywa ranę. Po ok. 7-10 dniach należy zgłosić się na ściąganie szwów oraz wizytę kontrolną. Skuteczność esperalu wynosi ok. 8 – 12 miesięcy, po których wielu pacjentów decyduje się na ponowne zaszycie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *