Obfite miesiączki to problem wielu kobiet, niektórym udaje się go przezwyciężyć inne się do niego po prostu przyzwyczajają i nie widza w tym nic problematycznego. Warto pamiętać iż główną przyczyną zaburzeń miesiączkowania jest nierównowaga hormonalna. Jeśli krwawienie miesiączkowe trwa ponad tydzień lub musisz zmieniać podpaskę co 1-2 godziny to znak, że dzieje się coś niedobrego.
Zbyt obfite miesiączki to tylko jeden z wielu problemów pojawiających się u kobiet w latach płodnych. Krwawienia międzymiesiączkowe, około menopauzalne oraz plamienia w ciąży są również powodem, dla którego należy udać się po pomoc do specjalisty.
Z badań wynika, że problem zbyt obfitych miesiączek dotyczy ok. 9-14 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Zaburzenie to jest przyczyną ok. 10 proc. wszystkich wizyt u ginekologa.
Przyczyny obfitych miesiączek
Obfite i nieregularne miesiączki wprawdzie mogą zdarzyć się raz na jakiś czas każdej kobiecie. Nieprawidłowości w czasie menstruacji występują również na skutek używania wkładek domacicznych. Jeśli menstruacja jest naprawdę obfita i towarzyszą jej inne dolegliwości, organizm daje ci znać, że równowaga hormonalna została zaburzona. Różne mogą być tego przyczyny. Obfite miesiączki często pojawiają się w okresie dojrzewania i w przebiegu klimakterium. Zwiększenie krwawienia czasem obserwuje się po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej.
Obfite miesiączki mogą też świadczyć o:
– endometriozie,
– zespole policystycznych jajników,
– mięśniakach bądź polipach macicy,
– chlamydiozie,
– zakażeniu,
– zaburzeniach składu krwi,
– choroby von Willebranda,
– polipów szyjki macicy lub śluzówki macicy,
– tocznia rumieniowatego układowego,
– raka szyjki macicy lub raka jajnika,
– wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne IUD,
– depresja,
– sterylizacja,
– choroby tarczycy,
– guzy wydzielające estrogeny (guzy jajnika),
– okres klimakterium,
– dojrzewanie.
Objawy obfitych miesiączek
Nadmierne krwawienie możę powodować rozwój anemii u kobiety i niedobór żelaza. Może to doprowadzić do zawrotów głowy, omdleń, bladości skóry, ogólnego osłabienia oraz problemów z oddychanie. Nie można ignorować silnego krwawienia z dróg rodnych szczególnie, gdy powtarza się często. Należy w takim wypadku skonsultować się z lekarzem.
Do objawów nadmiernego krwawienia możemy zaliczyć:
– przedłużające się krwawienie miesiączkowe, które zazwyczaj jest obfite,
– bóle w podbrzuszu,
– łatwe męczenie się,
– duszności,
– brak koncentracji.
Objawy krwotoku miesiączkowego
Krwotok miesiączkowy to krwawienie tak silne, że podpaskę lub tampon trzeba zmieniać co 1-2 godziny w przeciągu kilku kolejnych godzin, a także miesiączka która trwa dłużej niż tydzień, konieczność zmiany podpaski także w nocy, krwawienie zawierające skrzepy, ciągły ból podbrzusza.
Leczenie obfitych miesiączek
Zbyt obfite i długie krwawienia są stresujące, obniżają wydajność kobiet w pracy i utrudniają życie towarzyskie. Mogą też prowadzić do anemii. Zaburzenia cyklu miesięcznego można skutecznie leczyć. W leczeniu zbyt obfitych miesiączek wykorzystuje się pigułkę antykoncepcyjną zawierającą naturalny estrogen oraz progestagen. Metoda ta jest stosowane jeśli nadmierne krwawienia miesięczne nie mają podłoża chorobowego, jak np. przerost endometrium, mięśniaki macicy czy endometrioza i które zamierzają stosować antykoncepcję doustną.
Dowodów na to, że kobieta ma zbyt obfite miesiączki może dostarczyć badanie poziomu hemoglobiny we krwi przed i po krwawieniu. „Jeśli spadnie on np. z 13 g/dl (gram na decylitr) do 10 g/dl, to sugeruje, że faktycznie kobieta traci dużo krwi.
W leczeniu zbyt obfitych krwawień stosuje się zarówno leki hormonalne, np. progestageny, analogi gonadoliberyny (hamują uwalnianie gonadoliberyny – hormonu kontrolującego cykl miesięczny), wewnątrzmaciczny system hormonalny (wkładka wewnątrzmaciczna), jak i niehormonalne, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas traneksamowy, tj. lek hamujący krwotoki, w skrajnych przypadkach, głównie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym – tzw. ablację (usunięcie) endometrium lub wycięcie macicy.
Wskaźnikiem zbyt obfitych krwawień jest obecność w krwi miesiączkowej skrzepów. Ponieważ normalnie, krew wraz ze złuszczoną błoną śluzową macicy jest usuwana na zewnątrz dopiero po rozpuszczeniu. Jeśli obecne są w niej skrzepy to świadczy o zbyt szybkim tempie utraty w krwi w porównaniu ze zdolnościami fibrynolitycznymi.
Zbyt obfite krwawienia mają nie tylko konsekwencje psychiczne, konsekwencje jakie im towarzyszą mogą być bardzo przykre w skutkach. Dlatego lekarze alarmują aby nie bagatelizować tego problemu i zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może prowadzić do występowania stresu, czego konsekwencja może być niechęć do utrzymywania kontaktów towarzyskich, rezygnacja z czynności i aktywności sportowej, zmniejszenie wydajności w pracy, niekiedy rezygnacja z planów rodzinnych oraz zawodowych. Nie należy wstydzić się tego problemu lecz konsekwentnie należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty który z pewnością pomoże rozwiązać problem.
Obfite miesiączki to problem wielu kobiet bez względu na wiek, niekiedy tylko skutecznie i sztucznie maskowany i nie postrzegany w ramach problemu którym należy się zająć i leczyć.