Infekcje pochwy w ciąży

Infekcje pochwy w ciąży – higiena, upławy, sposoby leczenia

Infekcje pochwy w ciąży mogą mieć naprawdę bardzo poważne skutki. Dlatego też higiena intymna w tym czasie powinna być przeprowadzana ze szczególną dbałością. W jaki sposób można bronić się przed infekcjami pochwy w czasie ciąży?

Infekcje pochwy w ciąży zdarzają się dość często. Ciężarne bardzo często skarżą się na obecność takich symptomów jak swędzenie, upławy czy pieczenie. Do objawów dochodzi na skutek zakażenia o charakterze bakteryjnym, grzybiczym czy rzęsistkowym. Za taki stan odpowiedzialność ponoszą hormony. Powodują one, że pH pochwy zmienia się na zasadowe. Taka sytuacja sprzyja infekcjom bakteryjnym, a także grzybiczym. Podkreślić należy fakt, że groźniejsze dla ciąży są infekcje o charakterze bakteryjnym. Mogą one bowiem doprowadzić do wcześniejszego pęknięcia pęcherza płodowego, co skutkuje przedwczesnym porodem. Dlatego też tak istotne jest przestrzeganie właściwych zasad higieny w czasie ciąży.

Infekcje pochwy w ciąży – właściwa higiena

W tym przypadku nie chodzi o częste mycie i używanie wielu różnych preparatów, gdyż przesadne zabiegi higieniczne mogą być tak samo szkodliwe, jak ich brak. Bardzo częste podmywanie się z wykorzystaniem środków, które zawierają detergenty, a także mające niewłaściwe pH, można doprowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej. Taka sytuacja ułatwia rozwój szkodliwych mikroorganizmów chorobotwórczych. Dobrze jest stosować wyłącznie zwykłe mydło glicerynowe, które przyczynia się do niszczeni błony komórkowej drożdżaków. Wkładki higieniczne to także nie jest dobre rozwiązanie, gdyż utrudniają dostęp powietrza i stwarzają drobnoustrojom wspaniałe warunki do rozwoju.

Infekcje pochwy w ciąży – upławy

Wodnista wydzielina o kolorze mlecznym charakteryzująca się łagodnym zapachem nie jest zwiastunem żadnej infekcji. Jest to sytuacja normalna w czasie ciąży. Konsystencję ma podobną do śluzu, który występuje podczas jajeczkowania albo gdy dojdzie do podniecenia seksualnego. W ostatnim okresie ciąży może ona występować w takich ilościach, że konieczne będzie wykorzystywanie podpasek. Nie należy stosować tamponów, gdyż w tym przypadku pojawia się niebezpieczeństwo wprowadzenia do wnętrza niebezpiecznych drobnoustrojów. Wydzielina taka nie jest patologią i nie stanowi zagrożenia właściwego przebiegu ciąży.

O infekcji świadczą natomiast upławy charakteryzujące się barwą żółtawą, zielonkawą mające serowatą konsystencję, a także bardzo nieprzyjemny zapach. Informują one wówczas o obecności zakażenia bakteryjnego albo grzybiczego. W tej sytuacji koniecznie należy dowiedzieć się jakiego charakteru jest infekcja i podjąć stosowne działania lecznicze.

Infekcje pochwy w ciąży – posiew z pochwy

W pochwie znajduje się bardzo dużo bakterii, jednakże nie są one niebezpieczne. Drobnoustroje staną się groźne, gdy zmiana pH wpłynie na ich rozwój, a także skolonizowanie szyjki macicy. Biorąc pod uwagę powyższe, podczas każdej wizyty lekarz powinien sprawdzić pH pochwy kobiety. Właściwy poziom wynosi 4,0. W przypadku, gdy odbiega od normy, wówczas trzeba wykonać posiew z kanału szyjki macicy.

Infekcje pochwy w ciąży – sposoby leczenia

Wynik posiewu jest niezbędnym elementem do podania pacjentce odpowiedniego antybiotyku, na który uwrażliwiona jest określona bakteria. Działanie nie zaszkodzi ciąży. Niebezpieczna może być rezygnacja z leczenia. Nawet w pierwszym trymestrze ciąży można bezpiecznie oraz skutecznie leczyć infekcje pochwy. Rezygnacja z działań leczniczych może przyczynić się do pęknięcia pęcherza płodowego. Taka sytuacja prowadzi do przedwczesnego porodu. Poza antybiotykiem ginekolodzy zalecają również stosowanie preparatów mających działanie odbudowujące pH.

Najczęstsze infekcje pochwy

Wymienia się następujące rodzaje infekcji pochwy:

  • bakteryjne zapalenie pochwy – jest to rodzaj infekcji, która wywoływana jest przez bakterie beztlenowe, które zasiedlają pochwę. O obecności choroby świadczy obecność mlecznych albo żółtych upławów charakteryzujących się nieprzyjemnym, rybim zapachem. Co więcej, pojawia się także świąd, pieczenie sromu, może występować także ból pochwy oraz warg sromowych,
  • drożdżyca określana także mianem grzybicy – infekcja wywoływana jest przez obecność drożdżaków, najczęściej Candida albicans. O obecności jednostki chorobowej świadczą takie symptomy jak: swędzenie, ból pochwy, a także warg sromowych. Dodatkowo pojawiają się gęste, kremowe upławy z charakterystycznym drożdżowym zapachem Wyglądem przypominają ser twarogowy.
  • rzęsistkowe zapalenie pochwy – wskazana infekcja wywoływana jest przez pierwotniaka, który określany jest jako rzęsistek. Jest on dalekim kuzynem ameby. Symptomy świadczące o obecności rzęsistkowego zapalenia pochwy to między innymi: szarawa bądź żółtozielonkawa pianista wydzielina, która charakteryzuje się mocnym, bardzo nieprzyjemnym zapachem. Co więcej, pojawia się także świąd, podrażnienie błony śluzowej pochwy, a także skóry warg sromowych. W tym przypadku może także wystąpić plamienie. W tym przypadku zawsze odczuwa się uczucie dyskomfortu bądź bólu podczas stosunku seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *