depresja w ciąży

Depresja w ciąży – przyczyny, objawy, symptomy, leczenie

Depresja w ciąży niestety jest coraz częściej spotykana. Ciąża postrzegana jest jak jeden z najwspanialszych momentów życia kobiety, więc znacznie częściej możemy usłyszeć o depresji poporodowej lub baby blues. Jednak dla wielu pań ciąża wiąże się ze stresem, poczuciem osamotnienia lub lęku. Określa się, iż 10 do 20% ciężarnych przeżywa depresję w trakcie ciąży.

Depresja w ciąży: kto jest zagrożony

Każde wydarzenie życiowe, jakie wywołuje ogromną zmianę – oraz złe, oraz dobre – jest stresogenne. Ciąża wcale nie jest obojętna psychicznie – chociażby kiedy jest oczekiwana, powoduje lęk, zmusza do rezygnacji z określonych planów. Tymże bardziej zatem szkodliwe emocje przeżywa kobieta, jaka jest ciążą zaskoczona, szczególnie kiedy nie ma stałego partnera lub jest niepełnoletnia. Nowa sytuacja powoduje w niej obawy, czy sobie poradzi – zarówno w sensie ekonomicznym, jak również psychologicznym. Ciążę odczuwa jako krzywdę. Z kolei kobieta niezwykle aktywna, czynna, może ciążę odbierać jak stratę – to dla niej strata niezależności, figury, możliwości – poprzez pewien okres – samorealizacji. Dla wielu pań ciąża to przede wszystkim ryzyko – boją się one o zdrowie własne oraz dziecka, obawiają się owego, co je czeka, prorokują niebezpieczne sytuacje w przyszłości.

Podstawy depresji w ciąży

Można stwierdzić, iż ciąża niemal zawsze wiąże się ze szkodliwymi emocjami. Chociażby kiedy jest pożądana, zmusza do rezygnacji z dotychczasowego stylu życia, zmiany planów. Część pań potrafi sobie z tymże poradzić, natomiast część nie. Doskonale radzą sobie panie otwarte, mające wysoką samoocenę i jakie kochają zmiany. Gorzej tymczasem panie z niskim poczuciem swej wartości, lękowe, z czarnym obrazem świata.

Kobiety zamknięte w sobie, mające kłopoty z nawiązywaniem więzi, komunikowaniem się znajdują się w grupie zagrożenia, gdyż niejednokrotnie nie mogą zwracać się po pomoc oraz wsparcie. Nowa sytuacja powoduje w kobiecie lęk połączony z przebiegiem porodu, zdrowiem własnym oraz dziecka, i tymże jak się znajdzie w nowej roli. Kobiety aktywne, czynne zawodowo, mogą odczuwać ciążę jako określonego typu stratę: możliwości samorealizacji, niezależności albo figury. Kobieta, jaka jest ciążą zdziwiona tymże bardziej może doświadczać ciężkich emocji, szczególnie kiedy ma chwiejną relacje z partnerem, lub jest niepełnoletnia, wówczas ciąże widzi jako krzywdę.

Symptomy depresji w ciąży

Zidentyfikowanie depresji w ciąży nie należy do najprostszych zadań. Jak albowiem oddzielić zwyczajne zmiany nastroju u kobiety, spowodowane burzą hormonów, od klasycznej formie dolegliwości? W pierwszym trymestrze kobiety zwykle są obojętne, senne, rozdrażnione, wyczerpane, mają mniej sił, przeżywają huśtawki nastrojów, rozchwianie psychiczne od radości po radykalny pesymizm, raz płaczą, natychmiast się śmieją – to normalne. Złość, irytacja przekładają się na zmianę z czasami nadziei, szczęścia oraz pobudzenia. Gdy jednakże wrażenie smutku rozciąga się oraz do owego zwiększa, zachowanie może informować o pierwszych objawach ciążowej depresji. Kobieta jest stale wykończona, na nic nie ma chęci, zawsze się smuci oraz zamartwia, przestaje interesować ją normalne życie, i chociażby lekceważy własny wygląd zewnętrzny oraz nie dba o czystość. Poniektóre przyszłe matki wykazują kłopoty ze snem – śpią praktycznie cały czas lub mają problemy z zaśnięciem, budząc się w nocy wielokrotnie.

Czy depresja kobiety ciężarnej ma wpływ na dziecko?

Tak. Oraz wpływ tenże jest wielokierunkowy, zarówno na stan dziecka po porodzie, jak również w przyszłości. Udowodniono, iż większe natężenie symptomów depresji u kobiety w trakcie ciąży wiąże się z większym zagrożeniem wystąpienia depresji u dziecka w przyszłości. Zwłaszcza niebezpieczna zarówno dla mamy, jak również dziecka jest depresja nieleczona. U kobiety skutkować może rozwojem depresji poporodowej (u 10–20% pacjentów), myśli samobójczych, nadużywaniem alkoholu i pozostałych lęków, schorzeniami snu, apetytu, słabszą współpracą z położnikiem. Sama depresja i efekty jej nieleczenia w formie ww. postępowań wpływają na dziecko. Kobieta w takim stanie może mieć trudności z zadbaniem o siebie, o płód oraz odpowiednią pielęgnację. Wskutek owego dzieci pań z nieleczoną depresją w ciąży rodzą się przed czasem, mają mniejszą masę urodzeniową, mniejszą punktację w skali Apgar.

Leczenie

Dostępne techniki można rozłożyć na owe mniej oraz owe bardziej groźne dla zarodka. W pierwszej grupie znajdują się psychoterapia, fototerapia, elektrowstrząsy. Gdy idzie o psychoterapię, najlepsza jest terapia krótkoterminowa zorientowana na wgląd, terapia poznawczo-behawioralna lub społeczna, jakich oddziaływanie ma własne prawie błyskawiczne konsekwencje. W poszczególnych wypadkach należałoby jednakże, żeby kurację kontynuowano także po rozwiązaniu oraz żeby przeobraziła się w dłuższy mechanizm, jaki ochroni świeżo upieczoną mamę przed nawrotami dolegliwości. Tymże bardziej, iż 10-20%. pań cierpiących na depresję w okresie ciąży cierpi również na depresję poporodową. Elektrowstrząsy efektywne są w sytuacjach kryzysowych, chociaż nie jedynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *