Bakteryjne zakażenie pochwy

Bakteryjne zakażenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Bakteryjne zakażenie pochwy, odmiennie nazywane niespecyficznym zapaleniem pochwy, bakteryjnym zapaleniem pochwy czy bakteryjną waginozą, to teraz jedno spośród najpowszechniejszych zakażeń pochwy. W szczególności na infekcję są wrażliwe młode, czynne seksualnie kobiety do 30 roku życia.

Czym jest bakteryjne zakażenie pochwy?

Bakteryjne zakażenie pochwy wywołane jest poprzez jeden spośród paru typów mikroorganizmów, znajdujących się w normalnych warunkach w pochwie. Dolegliwość połączona jest z zanikiem pałeczek kwasu mlekowego i rozwojem mieszanej flory tlenowej oraz beztlenowej. Zadaniem pałeczek kwasu mlekowego jest nadawanie kwaśnego odczynu, jaki zabezpiecza przed napaścią bakterii patogennych. Więc, kiedy liczba pałeczek jest za mało, lub zupełnie zanika – układ obronny nie spełnia własnej funkcji. Wtedy dochodzi do zaburzenia naturalnej stabilności między rozmaitymi typami bakterii. Przeważnie zbytnio rozmnażającymi się bakteriami, jakie podrażniają śluzówkę pochwy oraz sromu, są: bakterie beztlenowe, Coli oraz paciorkowce.

Bakteryjne infekcje pochwy: zaburzona równowaga

Pochwa jest miejscem, w jakim jest mnóstwo bakterii stanowiących jej naturalną florę. Pałeczki kwasu mlekowego nadają środowisku kwasowy odczyn, jaki zabezpiecza przed napaścią bakterii patogennych (w środowisku kwaśnym umierają). Lecz kiedy pałeczek kwasu mlekowego jest zbyt mało lub w ogóle ich nie ma, układ obronny organizmu przestaje pełnić własną rolę. Dochodzi do uszkodzenia naturalnej równowagi pomiędzy konkretnymi rodzajami bakterii. Wybrane bakterie beztlenowe zbytnio się mnożą oraz podrażniają śluzówkę pochwy oraz sromu. Rozwija się stan zapalny.

Bakteryjne zapalenie pochwy – jakie są podstawy?

Bakteryjne zapalenie pochwy powoduje jeden spośród paru typów bakterii, jakie w odpowiednich warunkach są w pochwie. Przeważnie zaburzenie to dotyka pań w wieku rozrodczym, jednakże należy pamiętać, iż każda kobieta jest narażona na zagrożenie rozwoju owej dolegliwości. Specjaliści nie do końca zrozumieli podstawę rozwoju owego typu zapalenia pochwy, jednakże określone czynności, jak np. niezabezpieczony stosunek płciowy bądź zbytnie dbanie o czystość intymną czy irygacje pochwy podnoszą zagrożenie zachorowania na ową chorobę intymną. Bakteryjne zakażenie pochwy jest wywołane zbytnim rozwojem jednego spośród paru typów bakterii w pochwie, występujących naturalnie u każdej kobiety.

Symptomy bakteryjnego zapalenia pochwy

Jednym spośród najpowszechniejszych symptomów choroby bakteryjnej pochwy jest zmiana wyglądu oraz zapachu wydzieliny z pochwy. W normalnej sytuacji, kiedy kobieta jest zdrowa, wydzielina winna być bezwonna, przejrzysta (bądź biała – to zależy od fazy cyklu) oraz śliska w dotyku.

Gdy kobieta ma bakteryjne zapalenie pochwy, wydzielina zmienia się: staje się białoszarawa bądź żółtawa, może mieć rybi zapach – to świadczy o chorobie bakteryjnej.

Bakteryjne zapalenie pochwy – diagnostyka

Diagnozowanie owego zaburzenia może składać się z kliku kroków. Najistotniejszy jest wywiad lekarski z chorym. Jest on potrzebną częścią, dzięki której specjalista dowie się o potencjalnych chorobach współwystępujących bądź o już przebytych zaburzeniach połączonych z okolicami intymnymi. Potrzebną częścią wykrycia choroby jest badanie ginekologiczne. Najpierw specjalista analizuje organy płciowe wizualnie. Kolejno potrzebne jest zbadanie wszystkich organów wewnętrznych, znajdujących się w strefie miednicy. W okresie badania specjalista może wziąć próbki wydzieliny z pochwy, żeby wykonać badanie laboratoryjne oraz zweryfikować stan flory bakteryjnej pochwy. Specjalista bada także pH pochwy, umieszczając w niej profesjonalny pas. Wynik 4,5 bądź więcej może wnioskować o bakteryjnym zapaleniu pochwy.

Leczenie

W wypadku wystąpienia nieprzyjemnych symptomów należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem, ponieważ jedynie specjalista może postawić odpowiednią diagnozę oraz polecić właściwe leczenie. Kuracja opiera się na wykorzystywaniu antybiotyków (doustnie bądź dopochwowo) w kierunku bakterii beztlenowych bądź chemioterapeutyków, czasami również środków miejscowych. W okresie leczenia i poprzez 7 dni po jego ukończeniu polecana jest abstynencja seksualna pomimo, iż nie ma jasnej reakcji na pytanie, czy zarażenie przenosi się drogą płciową. Z owego także powodu, w oficjalnych rekomendacjach dla specjalistów nie ma wskazań, aby kuracją objąć również partnera erotycznego pacjentki. Wiadomo tymczasem, iż schorzenie podnosi wrażliwość kobiety na zarażenia kolejnymi dolegliwościami przekazywanymi ową drogą.

Zapalenie pochwy – domowe sposoby

Pośród domowych sposobów na zapalenie pochwy, oprócz przyjmowania środków dostępnych bez recepty, wymienia się m.in.:

  • irygacje,
  • nasiadówki
  • miany w diecie.

Żeby szybciej uporać się z chorobą, można spożywać dużo nabiału z żywymi kulturami bakterii. Poprzez parę dni siadać na 10–20 min. w ciepłej wodzie z dodatkiem kwasu bornego. Kąpać się roztworem wyciągu z drewna herbacianego, i również stosować wkładek nasączonych wyciągiem z oczaru wirginijskiego. Gdy idzie o płukanie pochwy, należy zachować wyjątkową uwagę, aby nie podrażnić nabłonka oraz nie doprowadzić do rozprzestrzenienia się mikroorganizmów. Irygacje można robić nie częściej aniżeli 2 razy w przeciągu doby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *