Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy w ciąży – niedobory i przedawkowania kwasu foliowego

Kwas foliowy w ciąży – jesteś na etapie życia w którym planujesz ciąże albo właśnie w niej jesteś? Koniecznie musisz dowiedzieć się więcej o kwasie foliowym. Jest on bowiem niezbędny w prawidłowo rozwijającej się ciąży. Czym kwas foliowy i jak najeży go dawkować? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej. Gdy dowiesz się jak ważnym elementem jest dla przyszłej od razu wprowadzisz go do swojej diety.

Kwas foliowy czym tak naprawdę jest?

Pod nazwą kwas foliowy nie kryje się tylko jeden związek czy witamina. Jest to bowiem cała grupa witamin z grupy B. I tak możemy pod tą nazwą znaleźć witaminę B9,B11 folocynę lub folian. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „liść” co z kolei wskazuje w czym  kwas foliowy się znajduje. Oczywiście są to liście roślin. Po raz pierwszy kwas foliowy wyodrębniono  z liści szpinaku. Jednak późniejsze badania wykazały że Foliany bo tak określamy te związki organiczne  nie tylko występują w szpinaku można je spotkać również w brukselce czy szparagach  w mniejszych ilościach również w pietruszce, jarmużu a nawet w malinach. Zaskoczeniem dla większości osób jest fakt, że dużą ilość kwasu foliowego zawierają podroby, głównie wątróbka. Kwas foliowy występuje w postaci jasnożółtej substancji rozpuszczalnej w wodzie

Kwas foliowy w naszym organizmie

Foliany odgrywają bardzo ważną rolę w naszym orgazmie. Usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego, jelit żołądka oraz wątroby. Jednak jego najważniejsze działanie zaczyna się w pierwszym i drugim trymestrze ciąży ponieważ zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej płodu. Wpływa na wagę i rozwój noworodków. Jego istotną cechą jest przekazywanie cech dziedzicznych komórek Warto zapamiętać , że foliany regulują podział komórek. Dlatego też ze względu na powyższe informacje kwas foliowy jest szczególnie ważny dla Kobiet w ciąży.

Kwas foliowy a wada cewy nerwowej

Najpoważniejszą i najgroźniejszą wadą dla naszego nienarodzonego dziecka to wada cewy nerwowej. Ta wada prowadzi do bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa. Są to bardzo poważne wady zagrażające życiu i zdrowiu dziecka. Jaka jest przyczyna tej wady? Odpowiedź jest dość prosta w pierwszym miesiącu ciąży powstaje układ nerwowy dziecka. Na początku ma on kształt rurki to początek rdzenia kręgowego oraz mózgu. W prawidłowo przebiegającej ciąży do zamknięcia cewy nerwowej dochodzi do 30 dnia po zapłodnieniu. Kwas foliowy zapobiega wadom układu nerwowego. Odkrył to francuski genetyk Jérôme Lejeune. Podawanie kwasu foliowego kobietom w okresie przedkoncepcyjnym i pierwszych dwunastu tygodniach ciąży obniża o 70% liczbę występujących wad cewy nerwowej.

Kwas Foliowy ile go potrzebujemy

Według Światowych organizacji zdrowia zalecana dawka u Kobiet to 400 μg. Kobiety w ciąży powinny przyjmować 600 μg. Lekarz prowadzący kobietę w ciąży może tą dawkę zwiększyć w przypadkach gdy ciąża jest mnoga lub kobieta zmaga się z nadwagą bądź otyłością. W związku z tak ważną rolą kwasu foliowego w ciąży ginekolodzy zalecają aby kobiety codziennie spożywały go najlepiej już trzy miesiące przed planowanym  zajściem w ciążę. Dzięki temu w momencie zapłodnienia w organizmie będzie odpowiedni zapas tej cennej witaminy. Warto zapamiętać, iż niedobory  kwasu foliowego w organizmie kobiety ciężarnej zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Jednak dawka ta zawsze powinna być konsultowana z lekarzem w skrajnych przypadkach przedawkowania kwasu foliowego może dość do wywołania astmy u płodu. Dlatego też  Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje suplementowanie do końca drugiego trymestru ciąży.

Przyswajanie kwasu foliowego

Organizm by mógł wykorzystać dostarczany mu kwas foliowy musi go najpierw przetworzyć. To dzieje się dzięki procesom metabolicznym. Około 15 % ludzi cierpi na defekt enzymatyczny a co za tym idzie uniemożliwienie odpowiedniego wchłaniania się kwasu foliowego. Organizm człowieka z takim defektem przyswaja nawet 70 % mniej folacyny. Dlatego też, warto wiedzieć, że witamina C poprawia wchłanianie kwasu foliowego a przy tym pomaga wzmocnić odporność organizmu.

Niedobory i przedawkowania kwasu foliowego

Skąd wiadomo jaką ilość kwasu foliowego mamy w organizmie? Oczywiście najlepszym sposobem są badania krwi, mogące odpowiedzieć na to pytanie. Jednak niedobory kwasu foliowego objawiają się częstymi biegunkami, zmniejszonym apetytem Może również występować częsty ból głowy oraz kołatanie serca. Na niedobory kwasu foliowego w organizmie w szczególności narażone są osoby nadużywające alkohol. Pomimo, że kwas foliowy w naszym organizmie to samo zdrowie nie należy go przedawkowywać w szczególności u kobiet w ciąży. Każde zażywanie suplementów w ciąży powinno być konsultowane z lekarzem. Zażywanie większych dawek kwasu foliowego niż zaleca lekarz prowadzący ciążę, może prowadzić do bólów żołądka. Nasze samopoczucie będzie coraz gorsze. W przypadkach dużego stężenie kwasu foliowego może dość do reakcji alergicznej lub nawet depresji.

Podsumowując, kwas foliowy jest niezwykle ważny dla kobiet w ciąży może uchronić płód przed wieloma wadami genetycznymi jak również polepszyć samopoczucie przyszłej mamy. Należy go przyjmować w postaci suplementów jak również zbilansować swoją dietę w produkty zwierające ów kwas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *