Uderzenia gorąca w ciąży

Uderzenia gorąca w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Uderzenia gorąca w ciąży występują w początkowej fazie i najczęściej związane są z powstaniem fizjologicznych zmian, które pojawiają się w tym okresie w ciele kobiety. Nagłe uderzenie gorąca są obecne najczęściej w towarzystwie zlewnych potów, które dodatkowo występują również w nocy. Jednakże zdarza się, że mogą one być symptomem poważnej choroby. W jaki sposób radzić sobie z uderzeniami gorąca w czasie ciąży?

Czy uderzenia gorąca w ciąży to normalny objaw?

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, jej ciało ulega zmianom. Dochodzi do wzrostu poziomu progesteronu, a także innych hormonów. To sprawia, że metabolizm przyspiesza o blisko 20 procent. Energia ta jest przeznaczona do wykorzystania w procesie rozwoju macicy, nowego życia, piersi, a także produkcji ciepła.

Pocenie to fizjologiczny proces potrzebny do termoregulacji. Wraz z potem skóra zmniejsza swoją temperaturę. Biorąc pod uwagę powyższe, podczas uprawiana aktywności fizycznej, kiedy mięśnie zużywają większą ilość energii, wytwarza się więcej ciepła i dochodzi do produkcji potu. Taka sama zasada obecna jest u ciężarnych kobiet. Usuniecie nadmiaru ciepła, będzie stanowiło dla organizmu trudne zadanie, dlatego też będzie to robił za wszelką cenę, przyczyniając się do powstania zlewnych portów. Taka dolegliwość obecna jest już od początkowego okresu ciąży, niektóre kobiety podobnego problemu doświadczają w trzecim trymestrze.

Co wpływa na nagłe uderzenia gorąca w ciąży?

Uderzenia gorąca w ciąży mogą być rezultatem, nie tylko działań o charakterze fizjologicznym. Mogą one wynikać z oddziaływania czynnika zewnętrznego. Tak sytuacja może pojawiać się przez działanie następujących elementów:

  • napoje, które zawierają w swoim składzie kofeinę,
  • pikantne i dobrze przyprawione produkty żywnościowe,
  • odzież produkowana z włókien syntetycznych bądź zbyt ciepłe ubranie,
  • obecność zdarzeń stresujących oraz różnych napięć emocjonalnych.

Co więcej, nagłe uderzenia gorąca w ciąży mogą być informacją o chorobach tarczycy. W tym przypadku napady te występują w towarzystwie szybkiego bicia serca, biegunki, spadku bądź braku przyrastania masy ciała pomimo zwiększone ilości spożywanych pokarmów. Powodem takich sytuacji mogą być również rzadko występujące w czasie ciąży choroby, wśród których wymienia się chłoniaka czy gruźlicę.

Uderzenia gorąca w ciąży zdecydowanie częściej występują u kobiet otyłych. Tkanka tłuszczowa pełni w tym przypadku rolę termoizolacyjną, a więc chroni przed utratą ciepła przez organizm.

Uderzenia gorąca w nocy – jakie wyróżnia się przyczyny zlewnych potów?

Nocne poty u kobiet w ciąży w zasadzie opierają się o takie same przyczyny, jak te które występują w przypadku napadów gorąca. Podczas choroby zlewne poty obecne są, gdy dochodzi do obniżenia gorączki, a więc przede wszystkim w nocy bądź rano. Wówczas należy obserwować swój organizm, aby wykluczyć objawy świadczące o chorobie (np. kaszel) oraz kilka razy w ciągu dnia dokonywać pomiaru temperatury swojego ciała.

Właściwa temperatura ludzkiego ciała (pod pachą) wynosi 36,6 stopnia Celsjusza, natomiast w ruchu 37,1 stopnia. Gorączka pojawia się, gdy wskazania sięgają 38 stopni i jest to informacja, która powinna skłonić do wizyty u lekarza.

Nocne pocenie może być także związane z utrzymywaniem się dużego napięcia, bądź wynikiem realistycznych snów wywołujących silne emocje.

Uderzenia gorąca w ciąży – w jaki sposób sobie z nimi radzić?

Koniecznie trzeba używać odzież wyprodukowaną w przewiewnych i naturalnych tkanin. Warto także unikać przegrzanych pomieszczeń i przebywania na dworze podczas silnych upałów. Rozwiązaniem, które pomoże radzić sobie z uderzeniami gorąca w czasie ciąży, jest również unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Istotnym elementem jest zdrowy sposób odżywiania i dbanie o właściwe nawodnienie organizmu przez spożywanie niegazowanej wody mineralnej. Nadmierne pocenie może przyczynić się do odwodnienia organizmu, a także utraty elektrolitów.

Gdy kobiecie w ciąży doskwiera nadmierna potliwość, która związana jest z obecnością przykrego zapachu, to należy podjąć działania mające na celu jego złagodzenie. W tym przypadku należy stosować częste letnie prysznice bądź też kąpiele zawierające delikatne hipoalergiczne kosmetyki przeznaczone do kąpieli. Nie należy przesadzać z wykorzystaniem mydeł bakteriobójczych w miejscach intymnych. Takie działanie może doprowadzić do kandydozy pochwy. Do tego fragmentu kobiecego ciała lepiej stosować płyny przeznaczone do higieny intymnej. Brzydki zapach występujący pod pachami można ograniczyć przez depilację i stosowanie łagodnych dla delikatnej skóry antyperspirantów zawierających związek bakteriobójczy.

Podsumowując, podkreślić należy fakt, że uderzenia gorąca, a także zlewne poty nie są typowym symptomem pojawiającym się w okresie ciąży. Występują po kilku tygodniach jej trwania i z czasem stają się bardziej uciążliwe. Wskazana dolegliwość może jeszcze utrzymywać się po porodzie. Najczęściej trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Znika, gdy powróci regularne miesiączkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *