Babka jajowata

Babka jajowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Babka jajowata to zioło które najczęściej występuje na terenach dobrze nawodnionych i nasłonecznionych. W naturalnym środowisku występuje w szczególności w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich. Uprawiana jest w Indiach, USA i Brazylii. Jej liście mają charakterystyczny lancetowaty kształt i posiadają delikatne owłosienie. Niekiedy mogą powodować uczulenia i podrażnienia. Nasiona babki jajowatej są cennym źródłem naturalnych antyoksydantów. Babka jajowata jest ceniona i nagminnie stosowana w Indiach, głównie pod postacią dobrej karmy dla bydła.

Babka jajowata – zastosowanie

Babka jajowata zawiera w swym składzie liczne składniki które posiadają wiele dobroczynnych właściwości. Babka jajowataWskazuje się na zawartość w tej roślinie  takie składników jak pochodne kwasów genipozydowego, epiloganinowego i arboreskozydowego, asperulozydu, aukubiny, gardozydu, katalpolu oraz fenyloetanoidów: werbaskozydu i plantamajozydu.

Babka jajowata wchodzi w skład różnych preparatów złożonych, suplementów diety polecanych dla odchudzających się, a także w zaburzeniach trawienia, tak samo jak pieprz cayenne lub jagody acai.

Babka jajowata – właściwości lecznicze

Babka jajowata posiada bardzo szerokie zastosowanie. Zawdzięcza to swojemu uniwersalnemu składowi. Nasiona używa się jako środek przeczyszczający ale nie tylko, stosowane są także jako środek przeciwbiegunkowy oraz wspomagający odchudzanie i obniżające poziom cholesterolu. Wskazaniem do stosowania produktów z babki jajowatej jest między innymi zespół jelita drażliwego (IBS), uchyłkowatość jelita oraz niedobór błonnika związany z codzienną dietą.

Skąd takie właściwości babki jajowatej? Otóż poprzez uciskanie na ściany jelita skutecznie poprawiają perystaltykę jelit oraz ułatwiają wypróżnienia. Dlatego babka jajowata ma działanie przeciwbiegunkowe, ponieważ absorbuje nadmiar wody z masy jelitowej. Skutecznie wspomaga odchudzanie, poprzez zmniejszanie apetytu i zwiększenie uczucia nasycenia. Dzięki śluzowi zawartemu w łuskach, babka jajowata stosowana jest przy leczeniu hemoroidów i stanach zapalnych jelit. Poleca się ją kobietom w ciąży i diabetykom.

Preparaty z nasion babki jajowatej

Istnieje  wiele preparatów z nasion babki jajowatej, polecanych w ostrych i przewlekłych zaparciach, reklamowanych jako bezpieczny naturalny lek przeczyszczający o łagodnym działaniu. Mogą być stosowane w stanach wymagających delikatnego opróżniania jelit, jak w hemoroidach czy po zabiegach operacyjnych. Z powodu braku działań ubocznych poleca się je dla kobiet w ciąży i osób starszych. Jednak niekiedy mogą powodować uczulenie.

Babkę należy spożywać w postaci nasion przy piciu czy jedzeniu. Nie wolno jeść jej samej. Jest świetnym dodatkiem do zup, czy sosów gdyż powoduje ich zgęszczanie. Łupiny możemy dodawać do mleka, jogurtu, płatków i owoców. Babka jajowata posiada bardzo szerokie zastosowanie. Sproszkowana łupina nasienna wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków oraz w drukarstwie. Może być wykorzystywana jako hydrofilna masa tabletkowa śluz z łupiny jest preparatem do produkcji zawiesin.

Babka jajowata jest cennym źródłem substancji leczniczych i cieszy się wielkim zastosowaniem w farmaceutyce. Preparaty na bazie babki jajowatej stanowią doskonałe lekarstwo na żylaki po zabiegach operacyjnych. Polecane są dla kobiet w ciąży, a także osobom starszym.  Wchodzą w skład różnych preparatów złożonych, suplementów diety polecanych dla odchudzających się, a także są stosowane w zaburzeniach trawienia. Dlaczego? Otóż jednym z najcenniejszych składników babki jajowatej jest błonnik który wspomaga w znacznym stopniu dietę oczyszczającą która zaleca się stosować równocześnie zażywając produkty  z udziałem łupiny babki.

Uzyskany efekt jest znaczny ponieważ błonnik  pęczniejąc w żołądku  zmniejsza uczucie głodu. Śluzy zawarte w nasionach i łupinach pęcznieją pod wpływem wody pochłaniając przy tym duże jej ilości. Rozdrobnione nasiona i łupiny pęcznieją dopiero w jelitach.

Mają zastosowanie podczas zaparć i biegunek Podczas zaparć pęczniejące śluzy powiększają masę kałową powodując przesuwanie się jej i udrożnienie jelit. Babka jajowata może być stosowana nawet w dietach dla dzieci cierpiących na zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Nasiona i łupiny stosuje się również w przypadku rekonwalescencji po operacji odbytu.

Babka jajowata – przeciwwskazania

Pomimo wielu dobroczynnych zalet babki jajowatej posiada ona także przeciwwskazania do stosowania w szczególności u osób cierpiących na cukrzycę, silne i częste bóle brzucha, nudności nieznanego pochodzenia, torsje, niedrożność przewodu pokarmowego. Babki jajowatej nie należy stosować przy problemach z przełykiem, niediagnozowanych krwawieniach z odbytu, zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej.

Babka jajowata – sposób użycia

Napar z babki jajowatej

Przepis; należy łyżkę nasion zalać szklanką gorącej wody i odstawić na 20 minut. Po tym czasie można wypić napar. Tak przygotowaną babkę możemy przyjmować 2 razy dziennie. Napar można również wykonać z łupin babki jajowatej: 1-2 łyżeczki rozpuść w szklance dowolnego płynu i wypij.

Odwar

Przepis; należy 1 łyżkę nasion lub ½ łyżki łupin nasiennych zalać szklanką zimnej wody i zagotować. Trzymać na wolnym ogniu kilka minut, po czym odstawić do ostygnięcia. W celu uzyskania kleiku do przygotowania mieszanki użyć 2 razy większej ilości surowca. Spożywać dla ograniczenia poczucia głodu i ułatwienia wypróżnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *