Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Mleko migdałowe, masło orzechowe, olej tłoczony na zimno – przepisy

Mleko migdałowe – wokół coraz więcej słyszy się o dobroczynnych właściwościach diety wegańskiej. Coraz więcej osób – nawet jeśli nie odmawia sobie solidnej porcji mięsa, sięga jednocześnie po rozmaite produkty, stanowiące alternatywę do tradycyjnie używanych w naszej kuchni od pokoleń. W dobie mnożących się alergii i nietolerancji pokarmowych, a także ze względu na ogromny potencjał produktów pozyskiwanych z roślin, możliwość samodzielnego przygotowania przynajmniej niektórych jest nie do przecenienia.

Manufaktura – na zdrowie

Wbrew pozorom, przygotowanie roślinnych odpowiedników mleka czy masła wcale nie jest trudne ani skomplikowane. Wymaga odrobiny czasu i przede wszystkim chęci. Ale o to nietrudno, gdy ma się świadomość, jak bardzo wspomagamy własny organizm. Z zasady, manufaktura taka nie wymaga również specjalistycznych sprzętów, choć dobre rozdrabniacze czy wyciskarki znacznie ułatwiają wykonanie zadania.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Najważniejsza jest jednak podstawowa wiedza na temat sposobów domowej produkcji oraz rozeznanie w możliwościach, jakie dają nam poszczególne rośliny. Warto również zaopatrywać się w świeże składniki najwyższej jakości i z pewnego źródła. Dzięki temu mamy pewność, że wykonana praca nie pójdzie na marne i domowe wyroby nie zepsują się od razu, będą wyśmienicie smakowały oraz rzeczywiście dostarczą tych cennych składników, na które liczymy.

Najczęściej przygotowuje się mleka migdałowe, kokosowe, sojowe, owsiane oraz ryżowe. Masła mogą mieć smak kokosa, migdałów, słonecznika, orzechów ziemnych ( z dodatkiem soli lub zdrowszej wersji bezsolnej)  oraz niemal dowolnych innych orzechów.

Alternatywa dla mleka – mleko migdałowe

Zamiast kupować drogie mleczka roślinne wytwarzane przemysłowo i często zawierające dodatkowe aromaty i konserwanty, można je ‘wyprodukować’ w domu – mleko migdałowe. Najpopularniejszym roślinnym odpowiednikiem życiodajnego białego płynu jest mleko kokosowe oraz mleko migdałowe. Przygotowuje się je następująco:

  • 250g migdałów (wiórków lub innych orzechów ) wsypać do miski, zalać wodą i zostawić na noc;
  • następnego dnia odcedzić na sitku namoknięty surowiec i umieścić w kielichu blendera;
  • przygotować 2 litry wody filtrowanej lub źródlanej;
  • zalać porcję w blenderze do maksimum i zmiksować dobrze na najwyższych obrotach;
  • masę przelać na gęste sitko i dobrze odcisnąć – to co odcedzimy to właśnie mleko roślinne;
  • pozostałą na sitku papkę znów umieścić w blenderze, zalać resztą wody i powtórzyć proces.

Masło – nie tylko 82%

Masło orzechowe (kokosowe, migdałowe) zawiera wyłącznie składniki roślinne – podobnie jak kontrowersyjne margaryny, ale w żadnym razie margarynami nie są. To co umownie nazywamy masłem, jest w zasadzie czymś w rodzaju roślinnego kremu, który można używać w kuchni w najróżniejszy sposób. Jako baza nadzienia np. do tostów czy naleśników, jako składnik kremów do ciast czy smoothie albo zwyczajnie, jako smarowidło na kanapkę.

Sposób przygotowania jest jeszcze prostszy niż produkcja mleka roślinnego. W tym przypadku wystarczy bardzo dokładnie zmielić wybrane składniki. Można zrobić to w misie malaksera, ale nawet zwykły młynek do kawy da radę wyprodukować niewielkie ilości masła roślinnego. Powstający w trakcie mielenia gęsty śliski płyn, to olej, który łączy się z rozdrobnionymi cząstkami tworząc gęstą papkę – krem. Bardzo ważna jest tutaj zasada miksowania niedużych partii składników i robienia częstych przerw , żeby dać odpocząć maszynie. W trakcie rozdrabniania masa robi się kleista i gęsta i łatwo jest przegrzać sprzęt, a nawet zatrzeć silnik.

Zalety wyciskarek ślimakowych – wycisną nawet olej

Korzystając z opisanych powyżej metod otrzymuje się grudkowate w konsystencji produkty. Mleka i masła roślinne znacznie prościej i lepiej przygotowuje się przy użyciu wolnoobrotowych wyciskarek ślimakowych z odpowiednimi nasadkami – prasami do wyciskania twardych produktów, np. orzechów czy soi.

Jeśli lubimy eksperymentować w kuchni, możemy pokusić się o wyprodukowanie olejów – słonecznikowego, orzechowego, kokosowego, lnianego oraz wielu innych.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *